Site icon Bitcoin Okulu

Binance 2x 3x 5x 10x 20x Nedir?

Binance 2x 3x 5x 10x 20x Nedir?

Binance 2x 3x 5x 10x 20x Nedir?

Sosyal medyada bazı resimler görüyorsunuz Binance 20x, Binance 50x veya Binance 100x gibi. Bu resimlerin ne anlama geldiğini anlamıyorsunuz. Binance kullanıcı paneline giriş yapıyorsunuz bazı coinlerin yanında 2x, 3x, 5x hatta 10x gibi ibareler var bunların da ne demek olduğunu anlamıyorsunuz. İşte şimdi bu yazıyı okuduğunuzda kafanızdaki soru işaretleri gitmiş olacak.

Bu bol X’li ifaderi Binance borsasında iki kısımda görebilirsiniz. Bunlardan İlki Binance Futures diğeri ise Binance Marjin. Yani bu iki kısımda bol X’li ifadelerle karşılaşırsınız gelin şimdi bunların detayına bakmadan önce çok kullanacağımız kaldıraç kavramının ne olduğuna bakalım. Kripto para piyasalarında daha az sermayeyle daha büyük hacimli işlemler yapılmasına imkan sağlayan sisteme kaldıraç denir. Örneğin; Binance borsasında bazı kripto paraların adlarının yanında 2x, 5x, 10x şeklinde açıklama görürsünüz işte bu rakamlar kaldıracın büyüklüğünü ifade etmektedir.

Binance 2x Nedir?

Binance 2X; Binance borsasında Binance Futures bölümünde 2x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin 100$ bakiyesi olan bir kullanıcı 2x kaldıraç kullandığında artık işlemine 200$ ile işlem yapıyormuş gibi devam edebilir.

Binance 3x Nedir?

Binance 3X; Binance borsasında Binance Futures ve Binance Marjin bölümünde 3x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin Bitcoin paritesinde Cross işlemi ile 3x, Isolated işlemi ile 10x kaldıraç kullanılabilmektedir.

Binance 5x Nedir?

Binance 5X; Binance borsasında Binance Futures ve Binance Marjin bölümünde 5x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin DOT/BUSD paritesinde Isolated modda 5x kaldıraç kullanabilmektedir.

Binance 10x Nedir?

Binance 10X; Binance borsasında Binance Futures ve Binance Marjin bölümünde 10x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin Ethereum paritelerinde işlem yapmak isteyen bir kişi ETH/USDT, ETH/BUSD ve ETH/BTC paritelerinde 10x kaldıraç kullanabilmektedir.

Binance 20x Nedir?

Binance 20X; Binance borsasında Binance Futures bölümünde 20x kaldıraç kullanarak Bitcoin ve diğer altcoinlerde hem short hem de long pozisyon açılabilmesini ifade etmektedir. Örneğin 100$ bakiyesi olan bir kullanıcı 20x kaldıraç kullandığında artık işlemine 2000$ ile işlem yapıyormuş gibi devam edebilir. Kar ve zararı da aynı oranda büyük olacaktır.

Binance 50x, 100x, 125x Nedir?

Binance; Futures kısmında işlem hacmi yüksek kripto paralarda 125x’e kadar kaldıraç kullanmaya izin vermektedir. Örneğin Bitcoin’de maksimum 125x kaldıraç kullanabilirken bu rakam Ethereum’da 100x, Ripple’da 75x ve Doge Coin’de 50x’dir. İşlem hacmi düşük kripto paralarda ise Binance kaldıraç oranını düşürmektedir. Binance Futures Nedir? detaylı bilgi almak için ilgili bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hem Marjin hem de Futures işleminde kullanıcı aslında cüzdanında olmayan bakiyelerle işlem yapmaktadır. Buna borç alarak işlem açmak da diyebilirsiniz. Dolayısıyla bu işlem risklidir ve piyasada deneyimli kullanıcılarca yapılmalıdır. Örneğin, Isolated ve Cross işlem farkını öğrenmeden kaldıraç kullanan bir kişi tüm bakiyesini sıfırlama tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Tekrar hatırlatalım, kripto para piyasası volatil bir piyasadır. Bu piyasada kaldıraçlı işlem yapmak ise çok tehlikelidir. İşlem yapmadan önce iki kere düşünün. Kripto para borsaları da bunu bildikleri için Futures (Vadeli İşlemler Hesabı) açmadan önce sizlere 14 soruluk bir test sunarlar ve kullanıcının Futures işlemlerinin risklerinin farkında olup olmadığını görmek isterler.

Binance Futures Hesabı Açmak

Binance Futures hesabı açmaya karar verdiyseniz, öncelikle Binance Global borsasına üye olmanız gerekmektedir. Binance borsasının Türkiye ayağı olan Binance TR borsasına üye olanlar Futures işlemi yapamazlar. Futures işlemleri yani kaldıraçlı işlem yapmak için Binance Global borsasında hesap açmanız gerekir. Binance TR borsasındaki hesabınızdan Binance Global hesabına para aktarımı da yapabileceksiniz. Türkiye’de birçok kullanıcının hem Binance Global hem de Binance TR hesabı vardır. Siz de Binance Global hesabı açmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bağlantı sizi Binance Global sitesinin üyelik sayfasına yönlendirecek üstelik bu bağlantı ile üye olanlar %20 komisyon indirimine hak kazanıyor.

Binance Global %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

Binance sağlam mı?

Binance işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olup sağlam yapısını, kullanıcı birikimlerini SAFU sigorta fonu ile güvence altına alarak desteklemiştir.

Binance Futures Nedir?

Binance borsasının; vadeli işlemler yapmayı olanaklı kılan yani Bitcoin ve diğer kripto paralar ile kaldıraçlı olarak uzun ya da kısa pozisyon açabildiğiniz bölümüdür.

Exit mobile version