Binance Futures Nedir? Kaldıraç Nasıl Kullanılır?

binance futures logo

Binance Futures (Vadeli İşlemler), Binance Borsası kapsamında olup, işlem hacmine göre en hızlı büyüyen kripto para türev borsasıdır. 2020’nin ilk aylarında başlatılan Binance Futures, kripto para piyasasında hem uzun (long pozisyon) hem de kısa (short) pozisyonların alım satımını destekliyor. Ek olarak, platform kullanıcılara 125 kata kadar (125x) kaldıraç imkanı da sunmaktadır. Peki şimdi de Binance Futures nedir ona değinelim.

Futures Kavramı

Futures işlemleri; bir kripto para birimini, bir emtiayı ya da başka bir aracı gelecekteki belirli bir zamanda, daha önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden almak ya da satmak için yapılan bir anlaşmadır. 

Futures işlem piyasası, kullanıcılar arasında bir emtianın ya da dijital varlığın doğrudan ticaretine izin vermez. Bunun yerine, aslında bu öğeleri temsil eden bir sözleşme alınır ve satılır. Futures işlemlerine konu varlığın asıl el değiştirmesi ise sözleşme gelecekteki bir tarihte uygulamaya konduğu anda gerçekleşir. 

Binance Futures Kavramı

Binance daha önce spot olarak Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara yatırım imkanı sunuyordu. 2020 yılının ilk aylarında ise yatırımcıların kaldıraç kullanmasına ve hem kısa (short pozisyon) hem de uzun (long pozisyon) pozisyonlar açmasına olanak tanıyan bir vadeli işlem platformu olan Binance Futures (Binance Vadeli İşlemleri) başlattı.

Binance Futures Nedir; Binance borsasının işlem menülerinden Derivatives / USDⓈ-M Futures bölümüne girerek Bitcoin ve diğer kripto paralar ile kaldıraçlı olarak uzun ya da kısa pozisyon açabildiğiniz, kripto para alım-satımından daha riskli işlemlerin yer aldığı platform.

Neden Binance Futures?

 1. Yüksek kaldıraç kullanma imkanı. (Kaldıraç nedir? aşağıda açıklıyoruz.)
 2. Uzun (Long) ve Kısa (Short) pozisyon yani hem yükselişte hem de düşüşte kazanma imkanı.
 3. Düşük komisyon oranları.
 4. Kripto para çeşitliliği.
 5. Binance borsasının sağlamış olduğu güven.
 6. Gelişmiş Binance Trade ekranı.
 7. Binance borsasının yüksek işlem hacmi.

Kaldıraç Nedir?

Kripto para piyasalarında daha az sermayeyle daha büyük hacimli işlemler yapılmasına imkan sağlayan sisteme kaldıraç (leverage)  denir. Binance Futures ekranınızda 2x, 5x, 10x, 20x ve hatta 125x şeklinde ifade edilenler kaldıraç oranlarıdır.

Binance Futures Kaldıraç Örneği (AVAX)

Yukarıda Binance Futures kullanılarak yapılan bir alım-satım örneği mevcut. Yatırımcı altcoinlerden Avalanche (AVAX)’a 17,4994 fiyattan giriş yapmış ve LONG pozisyon almış. Yani fiyatın yükseleceği beklentisini taşıyor. Ayrıca kaldıraç olarak da 20x seçmiş. Yani yatırdığı miktarın 20 katı olarak işlem açmış. Sonuçta AVAX fiyatı 58,3801‘e yükselmiş ve yatırımcı bu işlemden %1400,50 kar elde etmiş.

Binance Futures Kaldıraç Örneği (BLZ)

Yukarıda Binance Futures kullanılarak yapılan bir alım-satım örneği daha mevcut. Yatırımcı bu kez Bluzelle (BLZ) altcoinine 0,26530 fiyattan SHORT pozisyon olarak giriş yapmış. Yani yatırımcının beklentisi fiyatların düşeceği yönünde. Öyle de olmuş, fiyat 0,19511‘e geldiğinde 20x kaldıraç kullanan yatırımcı bu işlemden %719,35 kar elde etmiş.

Kısaca Long ve Short Kavramları

İngilizce olan bu kelimelerin kökeninden yola çıkarak akılda kalması açısında long pozisyona girdiğimizde büyüme, uzama, artma bekleriz. short pozisyona girdiğimizde küçülme, kısalma, azalma bekleriz. Fiyatlar beklentiniz yönünde hareket ederse kar edersiniz. Beklentinizin tersinde fiyat hareketleri olursa zarar edersiniz.

Bu konuda daha önce detaylı olarak açıklama yapmıştık. Short ve Long Pozisyon Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Binance ve Binance Futures Hesabı Farklı Mı?

Hali hazırda Binance.com üzerinde hesabı olanlar Binance Futures kullanabilirler. Binance hesabı açmak ve Binance hakkında detaylı bilgi almak için daha önce yazdığımız Binance İncelemesi yazımızı okuyabilirsiniz. Yeni Futures hesabı açmak için sadece doğru menüye girip hesabı 1dk’lık bir işlemle aktif etmeleri gerekiyor. Binance size Futures işlemlerin risklerini hatırlatmak adına bir test sunacak bunu cevaplamanız isteniyor. Yanlış da cevaplasanız size doğru şıkları sistem gösterecek.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Binance Futures hesabı açarken referans kimliği (indirim kodu) alanı mevcut buraya girdiğiniz kod size üyeliğiniz boyunca komisyon indirimi sağlayabilir. O yüzden kod girerek üye olmak önemlidir. Maksimum indirim sağlayan Binance Futures referans kodu: tr10‘dur. Bu kod ile Binance Futures üyeliği açarsanız ödediğiniz komisyonlardan %10 indirim alacaksınız.

Binance Futures Referans Kodu - Binance Futures %10 İndirim Kodu

Binance Futures İle İlgili Son Notlar

Futures işlemleri kaldıraç oranından kaynaklanan hem büyük fırsatlar hem de büyük riskler barındırmaktadır. Bakiyeniz çok kısa sürede artabilirken aynı şekilde çok kısa sürede likidasyon (liq olmak) riskine maruz kalabilir.

Binance Futures diğer bir deyişle Binance Vadeli İşlemler hakkında merak ettiklerinizi bu yazının sonunda yer alan yorum bölümüne sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağız.

15 thoughts on “Binance Futures Nedir? Kaldıraç Nasıl Kullanılır?”

 1. Bu Futures dediğiniz marjin mi oluyor yani marjin diyen var vadeli işlem diyen var. Bu işlemler farklı mı forexde olanın aynısı mı bu işlemler. Binance futureda yapmamız gerekenleri de vir video çekin lütfen.

 2. Her ikisi de farklı işlemler. Bu yazıda bir güncelleme yapıp veya yeni bir yazı hazırlayıp Marjin ve Futures (Vadeli İşlemler) arasındaki farklar nelerdir, artıları ve eksileri şeklinde paylaşsak güzel olacak.

 3. Binance Future üyelik işlemlerini bir türlü aşamıyorum kimlik doğrulaması istiyor. Futures için kimlik vermek güvenli mi, gerçek isim ve soyisim veriyoruz ileride sıkıntı olmasın

  1. Evet haklısınız. Binance kimlik ve fotoğraf istiyor ama bunu kişisel bilgilerinizi çalmak ya da çeşitli aracılara satmak için değil işlemlerin sizin tarafınızdan yani gerçek bir kişi tarafından yapıldığından emin olmak için istiyor.

   Eğer daha önce yanlış ya da gerçek olmayan bilgiler kullanarak üye olduysanız, sitemize tanımlanmış referans kodunu kullanarak gerçek bilgileriniz ile tekrar üye olabilirsiniz.

 4. Daha önce Binance hesabı mı sizin %20 indirimli referans linkinizi kullanarak açmıştım. Daha sonra Derivatives / USDⓈ-M Futures bölümüne girerek hesabımı açtım ancak herhangi bir futures referans kodu girmedim öyle kod girilecek bir alanda görmedim. Sonradan binance futures referans kodu girebiliyormuyuz?

  1. Merhaba,
   Binance hesabınızı oluştururken sitemizdeki referans kodunu kullandıysanız. Binance futures hesabı açarken ekstra bir kod girmenize gerek yok. Otomatik olarak %10 komisyon indirimli Futures hesabınız açılır. Hesabınızda bir miktar da BNB tutarsanız %10 daha indirim alırsınız.

 5. 10x 20x diye sürekli paylaşıyorlar bunlar da futures ile mi ilgili. Binance futures nedir diye bir yazıda bunlarada değinmeliydiniz bence.

 6. Merhaba,
  Binance futures işlem sonunda yukarıdaki kar-zarar % leri gösteren görselleri nasıl oluşturabilirim.

  1. Merhaba,
   Açık olan pozisyonu izlediğiniz ekranda, sağ üst köşede yer alan [/] benzeri ikona tıklayarak, anlık kar zarar durumunu gösteren Futures ekran görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

 7. Merhaba,
  Future bölümde işlem yapıyorum. Kaybetmem durumunda ligit olduğum işlemlerde ekstra binance borsanına borçlanıyor muyum. Bu olay sanırım Trade oluyor. Bu ayrı mı açıklayabilir misiniz.

  Kısacası, Future işlem yapan kişi Future cüzdanındaki paradan harici hiç kaybı olmaz doğru mudur.

  1. Merhaba,

   Futures işlemlere başlamadan önce Cross (Çapraz) ve Isolated (İsole) gibi terimlerin ne anlama geldiğini ve Futures fonksiyonlarının nasıl kullanıldığını öğrenin. Futures işlemleri çok riskli olduğu için yapacağınız bir hata büyük kayıplara yol açabilir. Bazı Futures işlemleri Spot Cüzdanınızdaki bakiyeyi de kullanabilir Cross ve Isolated Margin farkı burada devreye girer.

 8. Bir coinde short hemde long açabilirmiyiz örnek verirsek 10 ustd vet long 20x 10 ustd vet short 20x açabilirmiyiz illa bu yöntemi vardırda eğer ki böyle birşey var illaki kazanır çünkü sürekli sabit kalmaz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir