Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir? ve Nasıl Yapılır?

Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance üzerinde bir hesap açtınız ve kripto para alım-satımı işlemlerini bu hesap üzerinden yapıyorsunuz. Çok inandığınız bir pozisyon var ve hesap bakiyenizin de bu işlem için yetersiz olduğunu düşünüyorsunuz. İşte bu noktada kaldıraçlı işlem devreye girer ve bir nevi sistem size borç verir. Bu noktada kasanızda olmayan para ile işlem yapmaya başlarsınız. Bu işlemler riskli işlemler olduğu için profesyonel al-sat yapan yatırımcılar için uygundur.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir

Kaldıraçlı İşlem denildiğinde kripto para terminolojisinde küçük bir tutarla, daha fazla yatırım veya işlem yapmayı sağlayan mekanizmaya kaldıraç adı verilir. Örneğin; Binance borsasında bazı kripto paraların adlarının yanında 2x, 5x, 10x hatta 125x şeklinde açıklamalar görürsünüz işte bu rakamlar kaldıracın büyüklüğünü ifade etmektedir.

Binance borsasında 100x kaldıraç ile işlem açan bir kullanıcı, işleme girdiği kripto para biriminde hesap bakiyesinin 100 katı ile işlem yapmaktadır. Bu işlem sırasında kar, zarar ve borsaya ödenen komisyon da kaldıraç oranının büyüklüğünce ödenir. Bu işlemler çok riskli işlemler olup, çoğunlukla tavsiye edilmez.

Binance işlem hacmi yüksek kripto paralarda örneğin Bitcoin’de 125x kaldıraca kadar izin verirken. Ethereum’da 100x ve Holo (HOT) gibi nispeten düşük hacimli bir kripto parada 25x’e kadar kaldıraç kullanmanıza izin vermektedir.

50x Kaldıraç

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır

  • Öncelikle Binance Global üyelik hesabınızın bulunması gerekiyor. Eğer henüz Binance Global üyesi olmadıysanız adım adım üyelik işlemlerini açıkladığımız Binance Nasıl Üye Olunur? bağlantısını kullanarak üyelik işlemlerine başlayabilirsiniz.
  • Binance Global üyesi oldunuz. Şimdi sıra ilgili sayfayı bulmaya geldi. Öncelikle Vadeli İşlemler yani aşağıdaki resimde gördüğünüz Binance Futures bağlantısına girmelisiniz. Bunun için; Derivatives>USDⓈ-M / COIN-M Futures bağlantısı tıklanmalıdır.
Binance Kaldıraçlı Nasıl Yapılır Menü
  • Karşınıza Binance trade ekranı gelecektir. Sayfanın sağ üst köşesinde “Open Futures Account” yazısını göreceksiniz. Bu kısımda Binance vadeli işlemlerin yüksek risk içerdiği, fiyat dalgalanmalarında ciddi zararlar görebileceği ve vadeli işlemlerin bazı ülke vatandaşları için kısıtlanmış olduğu ile ilgili bilgiler yer alır. Binance futures referral code yazan kısma tr10 yazarak %10 komisyon indirimi de kazanabilirsiniz.
Binance Vadeli İşlemler Hesap Açma
  • Şimdi karşınıza finansal risklerin farkında olup olmadığınıza dair bir test çıkacak. Şıkları işaretleyip testi tamamladığınızda doğru cevaplar otomatik olarak gösteriliyor. Yanlış cevapları tekrar düzeltip testi tamamlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra Vadeli işlemler hesabınız açılacak ama bir adım daha kaldı o da Spot cüzdanınızdan Futures hesabına para aktarmak hepsi bu. Daha detaylı açıklama için Binance Futures Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Tr Binance veya Binance Tr Vadeli İşlemler

Tr Binance bir diğer adıyla Binance Tr vadeli işlem yani futures işlemlere kapalıdır. Tr Binance üyeleri bu menüleri göremeyeceklerdir. Kaldıraçlı işlem yapmak isteyen kullanıcılar Binance Global hesabı açabilirler. Binance Nasıl Üye Olunur? bağlantısını kullanarak Binance Global üyelik işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Veya aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak doğrudan Binance Global sitesine gidebilirsiniz.

Binance %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

(BitcoinOkulu.com’a özel %20 Komisyon İndirimi + %25 BNB İndirimi)

DİKKAT: Kaldıraçlı işlemler yüksek risk içerir. Kripto varlıklar diğer finansal araçlara oranla daha risklidir. Riskli bir varlığı riskli bir işlemle alıp-satmak ise çok daha risklidir.

Binance kaldıraçlı işlemler riskli midir?

Evet, kaldıraçlı işlemler yüksek risk içerir. Binance hesabınızda kaldıraçlı işlem açmanız bakiyenizin tamamını kaybetmenizle de sonuçlanabilir.

Binance hesabımda neden kaldıraçlı işlem yok?

TrBinance kullanıcıları ve Binance arayüzünü Türkçe kullananlar kaldıraçlı işlemleri göremeyecek. Kaldıraçlı işlem yapabilmek için Binance İngilizce dilinde kullanılmalıdır.

Binance vadeli işlemler referans kodu nedir?

tr10 kodunu kullanarak %10 Binance referans indirimi kazanabilirsiniz. %10 referans indirimine ek %10 daha indirim almak için hesabınızda bir miktar BNB tutmalısınız.
Binance Global hesabını sitemizdeki %20 referans indirimli bağlantıdan açan kullanıcılar Binance Vadeli işlemler hesabı da açtığında Vadeli hesapları %10 komisyon indirimli olarak açılır. Ekstra herhangi bir kod girmelerine gerek yok.

2 thoughts on “Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir? ve Nasıl Yapılır?”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir