Binance Kimin? Gerçek Kurucusu Kim?

Binance Kİmin?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birini sadece 180 günde inşa eden, yaşadığı evi satıp tamamını Bitcoin’e yatıran ve yatırımlarını sadece bitcoin ve diğer kripto para varlıklarında tutan bu gizemli adamı tanımak ve kurduğu dev imparatorluğu görmeye, en önemlisi de anlamaya ne dersiniz!

Binance Kimin?

Binance borsasının kurucusu aynı zamanda şirketin CEO’su, CZ takma adını kullanan bilgisayar programcısı Changpeng Zhao‘dur.* Changpeng Zhao kısa sürede adını Mark Zuckerberg ve Steve Jobs gibi sektörün öncü isimleri kadar bilinir yapmayı başardı. Şimdi bakalım kim bu CZ, bu noktaya nasıl geldi.

*21 Kasım 2023 tarihinde Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, ABD Adalet Bakanlığı ile yaptığı uzlaşmanın bir parçası olarak CEO’luk görevinden istifa etti. Zhao, en az 3 yıl boyunca Binance’de yönetici olarak görev yapmaktan men edildi. Zhao’nun istifasının ardından Binance’in yeni CEO‘sunun yine Binance üst düzey yöneticilerinden Richard Teng olduğunu açıkladı.

CZ, Çin’in Jiangsu şehrinde dünyaya geldi. Hem annesi hem de babası eğitimciydi; profesör olan babası, dönemin Çin hükümeti tarafından fişlendi ve CZ’nin doğumundan kısa bir süre sonra sürgüne gönderildi. Aile 1980’lerin sonunda Kanada’nın Vancouver şehrine göç etmek zorunda kaldı. Göçmen olarak geldikleri Kanada’da ev masraflarını karşılamak için CZ, McDonald’s’ta hamburger pişirmeye ve benzin istasyonlarında pompacılık yapmaya kadar bir çok işte çalıştı. Bloomberg’de yayımlanan bir röportajda şöyle o günler için şöyle bir anısını paylaşıyor:

Babam bana 286 model bir bilgisayar satın aldı. Muhtemelen ben 12 veya 13 yaşlarındaydım. O 286 bilgisayar için yaklaşık 5.570 $ ödedi. O zamanlar birikimimizin çok büyük bir bölümünü oluşturuyordu bu para. Babam her zaman onun şimdiye kadar satın aldığı en pahalı şey olduğunu söyler. 

286dospc
286 DOS PC, 1980’lerin ortalarından 90’ların başlarına kadar yaygın olarak kullanıldı.

Zhao, McGill Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra Tokyo Borsasına ticari emirleri eşleştirmek için bir sistem kurdu ve ardından Bloomberg’in Tradebook bölümünde vadeli işlemler için bir yazılım geliştirdi. Bu dönemde yükseksek ücretler ve sık sık terfiler aldı. Ancak tüm bunlar bile 2005 yılında mevcut işinden istifa etmesine engel olamadı. Aklında kendi işini kurmak vardı dolayısıyla çok da beklemeden Fusion Systems’i kurmak için Şangay’a taşındı.

CZ, 2013 yılında poker masalarından arkadaşları olan BTC China CEO’su Bobby Lee ve yatırımcı Ron Cao’dan Bitcoin diye bir teknolojinin varlığı ile ilgili ilk bilgileri aldı. Sonrasında Blockchain.info adlı kripto para cüzdanı ekibine üçüncü üye olarak katıldı. Sekiz ay gibi bir süre geliştirme başkanı olarak Roger Ver gibi sektörün tanınmış isimleriyle birlikte çalışma fırsatı yakaladı. Akabinde, spot ticaret platformu olan OKCoin şirketinde bir yıldan daha kısa bir süre baş teknoloji sorumlusu olarak çalıştı.

Bitcoin whitepaper’ı (teknik detayları anlatan klavuz) ilk okuduğunda hemen kafasında çeşitli soru işaretleri belirdi. Bir röportajında bu anı şöyle ifade ediyor:

Whitepaper’ı okuduğumda Bitcoin’in faydalarını çok çabuk anladım. Ancak doğrulamak istediğim şey, Bitcoin ve bu teknolojinin arkasında bir topluluk olup olmadığıydı.

Aynı yılın Aralık ayında bir Bitcoin konferans için Las Vegas’a uçtu. Vitalik Buterin (Ethereum’un yaratıcısı) Charlie Lee (Litecoin’in yaratıcısı) ve Matthew Roszak (erken kripto yatırımcı) gibi isimlerde bu konferanstaydı. Konferansta CZ, Bitcoin’in arkasındaki isimlerin basınca sıkça dillendirildiği gibi “uyuşturucu baronları” olmadığını çoğunlukla geliştiricilerden oluştuğunu burada anladı.

O dönem tek ciddi varlığı 2006 yılında Şanghay’da satın aldığı dairedeydi. Daireyi satmak için çok acele etti ancak daireyi satması çok uzun zaman aldı. Dairesini sattı ve tabiri caizse all-in yaparak yani tüm parası ile Bitcoin alımı yaptı. Kadere bakın ki aldığı Bitcoinlerin fiyatı 600 dolardan 200 dolara düştü ve bu aşamada beklemeye devam etti. (HODL)

Sektörde çalıştığı için borsa yazılımlarının artılarını ve eksilerini çok iyi analiz etti. Borsa yazılımlarının çok hantal olduğunu düşünüyordu. 2017 yılında Bitcoin fiyatları yükselirken borsa sistemlerinin bir bir çöktüğünü ve borsaların sunduğu müşteri desteğinin çok kötü olduğunu anladı. Herkesin birbirini kopyaladığı bir dönemde daha hızlı işlemler, donmayan sitemler, sorunsuz müşteri hizmetleri gibi hedeflerle yola çıktı. Yani gördüğünüz gibi Binance borsasının gerçek kurucusu, uzun yıllar sektörde çalışmış ve başarılarıyla bu noktaya ulaşmış CZ.

Binance %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

(Bitcoin Okulu ziyaretçilerine özel %20 Komisyon İndirimi + %25 BNB İndirimi)

Binance Hangi Ülkenin?

Binance’in gelişimi, 2017 yılında gerçekleşen bir ICO (Kripto paraların ilk arzı) tarafından finanse edildi. O zamanlar, kripto para birimlerine ilgi hızla artıyordu ve büyük miktarlarda proje, fon toplamak için ICO’lar aracılığıyla token ihraç ediyordu. Yalnızca 2017 yılında kitle fonlaması şekliyle ICO’lar aracılığıyla 6,5 ​​milyar dolardan fazla para toplandı.

CZ şirketi Binance’ı ilk olarak Çin’de kurdu, ancak Eylül 2017’de Çin hükümetinin kripto paralara getirdiği yasaktan önce sunucularını ve genel merkezini Çin’den Japonya’ya taşımak zorunda kaldı. Mart 2018 yılına gelindiğinde ise şirket Tayvan’da yeni ofisler kurdu. Ocak 2018 yılına gelindiğinde artık şirket işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası haline gelmişti. Mart 2018’de Binance, Japonya ve Çin’deki katı düzenlemelerin ardından Malta’da da bir ofis açacağını duyurdu ve akabinde daha rahat hareket imkanı bulacağını bu ülkeye giriş yaptı. Konu ile ilgili Malta Başbakanı Joseph Muscat şöyle bir açıklama yapmıştı:

Binance’e hoş geldin dileklerimizi iletiyoruz. Binance’in bu hamlesinden memnuniyet duyuyoruz. Malta’nın Blockchain tabanlı girişimler konusunda küresel bir lider haline gelmesini istiyorum.

CZ, bugün dahi şirket merkezinin neresi olduğu hakkında konuşmak istemiyor. Bu konuyu ise şöyle açıklıyor. “Bitcoin’in bir merkezi yok yani merkeziyetsiz, dolayısıyla bizim de bir merkezimiz yok.

Binance Hakkında Kısa Bilgiler

  • İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası
  • Günlük 605 milyar dolar işlem hacmi
  • 40 dilde müşteri hizmetleri
  • 184 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı
  • 40’dan fazla ülkede 7000’den fazla çalışan

Binance Türkiye Kimin?

Binance Türkiye; Binance TR olarak bilinen, Binance Global borsasının Türkiye için kurduğu, yerel yasalara uyumlu Türkçe dil desteği sunan kripto para borsasıdır. Türk kullanıcılarının yoğun kripto para ilgisi, CZ’nin Türkiye’ye özel yerel bir borsa kurması için gerekli motivasyonu sağladı. Eylül 2020’de, “Türk kullanıcısının kripto para sevgisini biliyoruz ve onlarla buluşmak için sabırsızlanıyoruz.” diyerek sitenin açılışını yapmıştı.

Binance Türkiye Logo

BN Teknoloji Güvenilir Mi?

BN Teknoloji, İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı bir anonim şirkettir. Yani yasalara uygun olarak kurulmuş ve ticari faaliyetlerini 2019 yılından beri sürdüren ve Binance gibi bir dünya devinin Türkiye ayağını oluşturmaktadır.

Binance.com Kimin?

Binance.com, Binance şirketinin uluslararası alanda faaliyet gösteren global internet adresidir. Binance Global olarak da bilinir. Dolayısıyla bu adres CZ’nin kurucusu olduğu Binance şirketinindir.

Son Güncelleme: 26 Mart 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir