Binance NFT Pazarında Dolandırıcılardan Kaçınmanın 5 Kuralı

Binance NFT Dolandırıcılık 5 Yöntem

2021 yılının yıldızları hiç kuşkusuz NFT projeleri ve NFT tabanlı kripto varlıklar oldu. İnternet ve kripto varlıklarla ilgilenip de NFT’leri duymayan neredeyse kalmadı. Dünya starlarından, yıldız futbolculara, siyasetçilerden sıradan internet kullanıcılarına kadar herkes bu alana ilgi duyuyor ve NFT projelerinden bir veya birkaçına sahip olmak için akın akın bu pazara geliyor.

NFT Nedir?

NFT’ler veya diğer adıyla Değiştirilemeyen Tokenlar; sanata bakışımızı değiştiriyor ve büyük koleksiyoncular ve sanat severler de bunu fark etmeye başlıyor. İngilizce “Non-Fungible Token” kelimelerinin kısaltması olan NFT; blokzincir teknolojisi kullanarak benzersiz ve değiştirilemez bir dijital öğeyi temsil etmek için kullanılır. Örneğin; NFT’ler sanat, ses, twit, video, video oyunlarındaki öğeler ve diğer yaratıcı çalışma biçimleri gibi dijital dosyaları temsil edebilir. Yani gerçek dünyada koleksiyon değeri taşıyan ne varsa dijital dünyada da koleksiyon değeri taşıyan şeyler benzersiz ve kopyalanamaz bir şekle sokularak NFT haline getirilebilir.

Binance NFT Pazarından NFT Almanın En Kolay Yolu

Binance NFT Pazarı Nedir?

Binance NFT Pazarı İngilizce şekliyle Binance NFT Marketplace; dijital sanat eserlerini oluşturmak ve bu sanat eserleri sergilemek için sanatçıları, yaratıcıları ve kriptopara meraklılarını tek bir platform altında bir araya getiriyor. Ayrıca Binance tarafından seçilmiş özel koleksiyonlar ve yalnızca kutuyu açtığınızda sürpriz bir NFT içeren gizemli kutular ile sizlere farklı bir deneyim sunan ve kullanıcı geri bildirimleri ile Binance geliştiricilerince sürekli yeni özellikler eklenen açık bir dijital pazaryeridir.

NFT Dolandırıcılıkları

Her ne kadar birkaç yıldır NFT’ler piyasada olsa da, Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweet’inin 2,5 milyon dolar karşılığında NFT olarak satılması, gündemi değiştirdi. Bunu çeşitli sanat eserlerinin NFT olarak satışı izlerken, siber suçlular da her popüler konuda olduğu gibi, NFT’yi de suç işlemek için bir fırsat olarak görmeye başladılar.

Kripto dünyasında tehditler ve sahtekarlıklar çoğunlukla değeri artan para birimlerini hedefliyor. NFT’lere son dönemde harcanan miktarlar, siber suçluların bu alanı da hedefleyeceklerinin habercisi. Siber güvenlik uzmanları, NFT meraklılarını ve koleksiyoncularını aşağıdaki 5 dolandırıcılık yöntemine karşı uyarıyor:

NFT Dolandırıcılığı

Kopya NFT Mağazaları

Siber dolandırıcılar bilinen markaların sitelerine birebir benzeyen kötü amaçlı web siteleri oluşturarak, dikkatsiz ziyaretçilerin kimlik bilgilerini çalabilir ya da karşılıksız satışlar yapabilirler. Bu dönemde popülerlik kazanan NFT mağazalarının ismini, logosunu ve tasarımını kullanan kopya NFT mağazalarına kullanıcı ve şifre bilgilerinizi hatta kredi kartı bilgilerinizi bile kaptırabilirsiniz.

Sahte NFT Mağazaları

Kopya mağazalarla aynı kötü amaçla kurulabilecek bu mağazalar, daha önce gördüğünüz ya da duyduğunuz markalar şeklinde değil, pazara yeni katılan NFT mağazaları şeklinde karşınıza çıkacak. Bu mağazalarda da amaç NFT’lerinizi ya da kişisel bilgilerinizi çalmaktır. Dolayısıyla NFT ticaretinizi güvenilirliği doğrulanmış mecralarda sürdürmeye özen göstermelisiniz.

Dolandırıcılar ve Taklit NFT’ler

Dolandırılmamak veya taklit bir NFT parçası satın almamak için öncelikle alım-satım platformunun gerçekliğini daha sonra satıcının gerçekliğini teyit etmek mümkünse ticaret platformunca onaylanmış satıcılardan ve alıcılardan ticaret yapmak en güvenilir olanıdır.

Ücretsiz NFT Vaatleri

Size ücretsiz NFT vereceklerini veya çekilişe katılacağınızı (airdrop) söyleyerek sizden kişisel bilgilerinizi hatta bir miktar paranızı dahi isteyen dolandırıcılar olacaktır. Bu tarz vur-kaç amaçlı dolandırıcılık eylemlerine karşı uyanık olun.

Sahte Sosyal Medya Sayfaları

Burada en sık kullanılan yöntem, kurumsal hesapların veya yüksek takipçi sayısına sahip fenomen kişilerin hesaplarının birebir benzerini yapan dolandırıcılar kullanıcılardan şifre, para veya belirli bir eylemde bulunmalarını isterler. Kullanıcıların, bu gibi kurumsal ve fenomen hesapların kimseden para veya şifre istemeyeceğini bilmesi ve bu tarz girişimde bulunan dolandırıcıları engellemesi gerekir.

Sonuç

Kötü niyetli kişiler veya dolandırıcılar, kripto para kullanıcılarının fonlarını veya NFT sahiplerinin eserlerini çalmaya yönelik birçok farklı teknik kullanır. En yaygın görülen dolandırıcılıklardan kendinizi korumanız için sürekli olarak dikkatli olmanız ve bu kişilerin kullandığı yöntemlerin farkında olmanız gerekir. Bu gibi yöntemler hakkında yazılmış makalelere ulaşmak için Binance Academy (https://academy.binance.com/tr) kullanılabilir. Her zaman için resmi web sitelerini/uygulamaları kullandığınızdan emin olun ve unutmayın: eğer bir yatırım kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen gerçek değildir.

Sizde NFT dünyasını Binance ile keşfetmek için Binance %20 Komisyon İndirimli Hesap Açılışı bağlantısını kullanarak Binance üyesi olabilir, dilerseniz spot dilerseniz future veya NFT ticareti gibi birçok alanda yatırımın keyfini çıkarabilirsiniz. Binance NFT pazarında en iyi koleksiyonları ve en iyi içerik üreticileri bir arada bulacaksınız.

Binance en iyi koleksiyonlar

Sık Sorulan Sorular

NFT’leri Saklamanın En İyi Yolu Nedir?

Binance gibi güvenilir kripto para borsalarında çevrimiçi NFT varlıklarınızı saklayabilecek kadar bilgili bir kullanıcı değilseniz, NFT’nizi saklamanın en iyi yolu, bir soğuk depolama donanım cüzdanı edinmek ve dijital varlıklarınızı oraya aktarmaktır. Bu, NFT’lerinizin çevrimdışı olmasını ve bilgisayar korsanlarından uzak kalmasını sağlar. Ayrıca, her donanım cüzdanı, ek güvenlik için kendi kişisel kimliği ve şifresi ile birlikte gelir.

NFT’leriniz Hacklenebilir mi?

NFT’ler blok zinciri üzerine kurulmuş olsa da, bu, bu dijital varlıklarınızın hacklenemeyeceği anlamına gelmez. Eski bir CIA Profesyonel Hacker’a göre NFT’ler bilgisayar korsanlarına karşı e-postalarımız ve sosyal medya hesaplarımız kadar hassastır.

Son Güncelleme: 29 Kasım 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir