Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitabı

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Biliyorum birçoğunuz Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabını okumadınız ve bu kitap hakkında bilgi almak istiyorsunuz. İnsanlar şu anda sık sık Bir Borsa Spekülatörünün Anıları PDF dosyasını aramakta ancak sitemizde bu PDF dosyası yerine kitabın siz kripto para yatırımcıları için ne ifade ettiği ve neden okunması gerektiği üzerinde duracağız.

Kitabın Özeti

100 yıl kadar önce menkul kıymetler borsalarına yatırım yapan başarılı bir trader ve bu trader tarafından yıllar içinde geliştirdiği stratejiler, çıkardığı dersler ve yaşadığı ilginç olaylardan oluşan sürükleyici bir kitap. Daha önce hepimizin bir yatırım serüveni olmuştur. Bu döviz, hisse senedi, kripto para veya değerli metaller olabilir ve hepimiz şunu yapmasaydım daha iyi olurdu, şunu yapsaydım paramı ikiye katlamıştım gibi serzenişlerde bulunmuşuzdur. İşte bu kitap kahramanın yaşadıklarından yola çıkarak size unutulmaz bir yolculuk sunuyor.

Kripto Para Yatırımcısı İçin Önemi

Kripto para piyasaları da hisse senedi piyasalarından yani klasik borsalardan farklı bir şekilde işlemiyor. Temel mantık klasik iktisat teorisi olan arz ve talep kanununa göre belirlenir. Yani bir ürüne talep arttığında o ürünün fiyatı artmakta aynı şekilde o ürüne olan talep azaldığında ise fiyatı düşmektedir. Kripto para piyasalarında da manipülasyon ve spekülasyon dışında bu kurallar işlemektedir.

Günümüzde kripto para piyasalarında işlem hacminin çoğu robot diye tabir edilen kripto para borsalarının yazılımları sayesinde yapılsa da insan faktörü etkisini hiçbir zaman yitirmemiştir. Klasik bir menkul değer yatırımcısı ile klasik bir kripto para yatırımcısının psikolojisi benzerdir.

Siz de hisse senedi piyasaları ve emtialar üzerine derslerle dolu bu kitabı hem kripto para piyasalarındaki yatırımlarınızda kullanacak hem de yüz yıllar geçse de yatırım alanında insan psikolojisinin bugün dahi aynı şekilde işlediğine şahitlik edeceksiniz.

Kitaptan Alıntılar

  • İnsan zekâsı makine gibi, her zaman aynı başarıyla işleyen bir mekanizma değildir.
  • Unutmayın, zararın neresinden dönülse kârdır.
  • Başarılı olacaksam bilgilerim sayesinde olmalıyım. Eğer başarısız olacaksam, bu da yine kendi hatalarım yüzünden olmalıdır.
  • İnsan en iyi dersi, parasız kaldığında alır.
  • İnsan para kaybetmemek için ne yapmaması gerektiğini anlayınca, para kazanmak için ne yapması gerektiğini de anlamaya başlıyor.
  • İnsan borsaya kızarak fazla yol alamaz.
  • Hata yaptığıma ancak para kaybettiğimde inanırım ben. Haklı olduğumu da ancak para kazandığımda emin olurum. İşte spekülasyon budur.

Sonuç

Özellikle Bitcoin gibi kripto para yatırımı yapıp sürekli kaybedenlerin kesinlikle okuması gereken bir başucu eseri. Kitabın her satırında kendinizden bir şeyler bulacak ve ben de bu hataları yapıyorum diyeceksiniz. Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabı hem hisse senedi piyasalarında hem de kripto para piyasalarında işlem yapanların başucu kitabı olmalıdır.

Son Güncelleme: 11 Ağustos 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir