Site icon Bitcoin Okulu

Bitcoin 46.000$ Seviyesini Aştı

Bitcoin 46.000$ Seviyesini Aştı

Uzun süredir ayı piyasasının hakim olduğu kripto para piyasasında, uzun bekleyişten sıkılan yatırımcılar, altın, demir, petrol gibi emtia piyasalarının yanında yabancı para ve klasik borsalara da dönmüştü. Özellikle ABD tarafında faiz artışlarının hız kesmesi sinyali ile birlikte yatırımcılar kripto paraları tekrar radarına almaya başladı.

Sert Düşüş Kısa Sürdü

2024 Ocak ayında önce EFT rüzgarı ile 46.000 seviyelerini test eden Bitcoin yine aynı ay içinde 39.000 seviyelerine kadar gerilemişti. Fonların kar realizasyonu olarak yorumlanan bu hamle sonrası tekrar ivme kazanan Bitcoin bugün 46.000 seviyelerini tekrar aştı. Analizlerin faiz indirim beklentisinin güçlenmesi ile 100.000$ seviyelerinin uzak olmadığı yönünde analizler yaptığı da biliniyor.

Sert düşüşün sert bir şekilde toparlanması ise yatırımcılar tarafından Bitcoin’in daha da güçlenerek yoluna devam edeceği, ve yeni oyuncuların piyasaya girmesiyle rakamların daha da yukarı taşınacağı şeklinde yorumlanıyor.

Altcoin tarafı henüz bu mini ralliye iştirak etmiş değil. Küçük yatırımcının özellikle yerli yatırımcının altcoin sepetinin daha ağır bastığı bilinen bir gerçek. Sektörde yaşanan yeni gelişmeler, yapay zeka alanının kripto piyasasına yansımaları yeni alt coinlerin piyasaya girişi ve klasik finansın merkeziyetsiz finansa evrilmesi bazen 3 sene önce yatırım yaptığınız projelerin demode kalması sonucunu da doğurabiliyor. Dolayısıyla kripto rallisinde portföyünüzde yer alan her altcoinin fiyatının yükseleceği beklentisi pek rasyonel değil.

Özellikle yapay zeka alanına yatırım yapan firmaların, kripto para sektörüne ilişkin araştırmaları ve bu alanda ilk arzlar (ICO) yakından takip edilmeli. FTX gibi bir devin bile ne hale geldiği düşünülürse kripto alanı hala çok riskli ve düşük denetimli. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurarak yatırım yapılmalı.

Exit mobile version