Bitcoin Saklamanın En Güvenli Yolu

Bitcoin Saklamanın En Güvenli Yolu

Bitcoin ve diğer kripto paraların değeri giderek arttığından, kripto para borsaları ve kripto para cüzdanlarına yönelik siber saldırıların da sayısı ve şiddeti artmıştır. Pek çok yatırımcının bu alanda yeni olduğu ve yatırımlarını nasıl güvende tutacaklarını bilemeyecekleri göz önüne alındığında, bilgisayar korsanlarınca gerçekleştirilen kripto para hırsızlığı vakalarının artışına şaşırmamak gerek. Biz de bu yazımızda Bitcoin ve diğer kripto varlıklarınızı daha güvenli şekilde nasıl saklayacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve Bitcoin saklamanın en güvenli yolunu açıklamaya çalışacağız.

Kripto Para Borsaları

Kripto para borsaları ülkemizde ve dünyada kripto para fiyatlarının artışına paralel olarak sayıca artmaya ve hacim olarak büyümeye başladı. Ülkemizde özellikle BtcTürk ve Paribu gibi ana aktörler dünyada ise Binance ve Coinbase gibi aktörlerin başı çektiği kripto borsaları var. Bu borsalarda yatırımcılar kripto para alabilir, satabilir veya saklayabilirler.

Özellikle kripto para piyasasının emeklemeye başladığı yıllarda düşük hacimli borsalar, güvenlik açığı içeren borsalar ve günübirlik açılıp kapanan borsalardan yatırımcılar çok çekti. Ancak son bir kaç yıldır kripto para borsaları hem teknoloji hem de altyapı olarak gelişti. Son dönemde borsada tuttuğunuz kripto varlıklarına tıpkı geleneksel bankacılıkta olduğu gibi faizde kazanılabilmektedir.

Günümüzde borsalar kullanıcılara çeşitli aktivasyon ve doğrulama çözümleri, hesap bakiyelerinin sigortalanması ve borsadaki kripto varlığının soğuk cüzdanlara çekilebilmesi gibi çok farklı güvenlik seçenekleri sunmaktalar. Ayrıca kamu otoriteleri tarafından planlanan regülasyonlar da bir bir hayata geçmeye devam ediyor. Bu regülasyonlar tamamlandığında borsalar mevcut yasal düzenlemelere ek yeni yükümlülüklere de sahip olacaklar. Bu da kullanıcılar için kripto para varlıklarının daha da güvende olması anlamını taşıyor.

Güvenilir Kripto Para Borsası Seçimi

Bitcoin ve diğer kripto varlıklarınızı bir kripto para borsasında saklamaya karar verdiniz. Peki en doğru borsayı nasıl seçeceksiniz, nelere dikkat etmeniz gerekiyor. İşte tüm bunların cevabı aşağıda:

  • İşlem hacmi yüksek borsaları tercih edin. Coinmarketcap gibi uluslararası geçerliliği olan otoritelerden, üyelik açmayı düşündüğünüz borsanın günlük/haftalık/aylık işlem hacmi, tüm borsalar içindeki yeri gibi bilgileri kontrol edebilirsiniz. Yüksek işlem hacmi demek; kripto varlıklarını anında alıp-satmak, doğru fiyatı bulmak demek. Ayrıca yüksek işlem hacmi o borsanın çok sayıda kişi tarafından da tercih edildiğinin bir göstergesi olacaktır.
  • Sigorta Fonu olan borsaları tercih edin. Bazı borsalar kullanıcı bakiyelerini sigortalar yani herhangi bir kaybolma, saldırı, hack durumları olduğunda maddi kaybınız sigortanın bu fonundan karşılanır. Bir borsanın sigorta fonu olup olmadığı ile ilgili bilgi borsanın resmi sitesinde yer alır.
  • Yeni açılan borsalardan uzak durun. Dolandırıcılık vakalarının bir kısmı vur-kaç hedefi ile piyasaya giriş yapan borsalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Yeni borsa size cazip tekliflerle gelebilir. Yüksek bonus vaadi, 0 komisyon gibi göz boyayıcı tekliflere aldanmayın.
  • Kimlik doğrulaması yapan borsaları tercih edin. Zaman zaman kullanıcılar kimlik doğrulaması işlemi yapmaktan imtina ederler. Kişisel bilgilerini talep eden borsalara bu bilgileri vermek istemezler. Ancak güvenilir kripto borsaları sizin kimliğinizi teyit etmek, dolandırıcılık vakalarının önüne geçmek için sizin gerçekten hesabı açan kişi olduğunuzu doğrulamak ister. Bu da o borsanın güvenilirliğine, gerçek kişiler adına hesapların oluşturulduğuna işaret eder.

Dünyanın işlem hacmi ve üye sayısı bakımından en büyük borsası olan Binance ile ilgili bir inceleme yazısını daha önce Binance Güvenilir Mi? sorusunu sorarak açıklamaya çalışmıştık. Siz de bu yazıyı inceleyerek Binance hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cüzdanlar

Kripto paraları güvenle saklamanın bir diğer yolu da cüzdan kullanmaktır. Masaüstü Yazılım Cüzdanları, Mobil Cüzdanlar, Donanım Cüzdanları, Çevrimiçi Cüzdanlar, Kağıt Cüzdanlar gibi çeşitli şekillerde cüzdanlar mevcuttur ancak biz burada tek tek bunları açıklamayacağız. Sebebi ise; bilgisayarların korsanlar tarafından ele geçirilmesi, casus yazılımlar, fiziki cüzdanın kaybolması gibi çeşitli nedenlerle büyük ve güvenilir bir kripto para borsasının cüzdandan daha güvenli olduğunu düşünmemiz.

Güvenlik Konusunda İnsan Faktörü

Sistemler ne kadar güvenilir olursa olsun işin içinde her zaman insan faktörü vardır. Borsalar kendi güvenliklerini sağlarken sizlere de düşen bazı görevler var. Öncelikle kendi veri güvenliğinizi sağlamalısınız. İşlem yaptığınız platformun güvenliği, şifre güvenliği bunlardan bazıları. Örneğin; borsa giriş şifrenizi bir kağıt parçasına yazıp bunu da bilgisayarınıza yapıştırdığınızda hiçbir borsa buna karşı bir güvenlik önlemi alamaz. Burada sorumluluk size geçmekte kayıplardan da siz sorumlu olmaktasınız.

Güvenlik Konusunda İnsan Faktörü

Bir diğer örnek ise; e-mail kutunuza gelen yanıltıcı, sanki üyesi olduğunuz kripto para borsasından gönderilmiş gibi görünen elektronik postaları açmak ve içinde yer alan bağlantıya tıklamak. Burada kullanıcı gerçek borsa ile birebir aynı tasarlanmış sahte bir borsa sitesine yönlendirilir ve kullanıcı adı, şifre gibi çeşitli bilgileri çalınabilir.

Yukarıda saydığımız saldırı girişimlerinden birine maruz kaldığınızda mağdur olmamak için en kısa sürede üyesi olduğunuz borsa ile iletişime geçin ve üyelik giriş şifrenizi mevcut giriş yaptığınız cihazın ele geçirilmiş olabileceğini düşünerek farklı bir cihazdan değiştirin.

Dünyanın en güvenilir bitcoin borsası hangisi?

Bu sorunun doğrudan bir cevabı olmasa da, işlem hacmi, müşteri sayısı, daha önce saldırı alıp almadığı, uluslararası faaliyet gösterip göstermediği, yasal düzenlemelere olan uyumu gibi faktörlere bakarak bir karara varılabilir.

Kripto para borsası şifremi unutursam ne olur?

Kripto para borsaları üyelik aşamasında genellikle sizden; cep telefonu ve e-mail adresi bilgilerinizi talep eder. Bu iki bilgiyi kimlik verilerinizle de teyit ederek size yeni bir şifre oluşturmak için bağlantı gönderirler. Bu bağlantıya tıkladığınızda mevcut şifreniz sıfırlanır ve yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Kripto para borsası kapanırsa ne olur?

Kripto para borsaları da gerçek hayattaki işletmelere benzer. Bazıları kapanır bazıları ise büyür ve faaliyetlerine devam eder. Büyük borsalar kapanmadan önce kullanıcılarına bir duyuru ile bu durumu bildirir ve kripto varlıklarını transfer etmelerini ister. Küçük borsalar da ise kullanıcılar risk altında olabilirler. Borsa hiçbir bildirim yapmadan kapanabilir ve bu da arkada çok sayıda mağduriyet bırakır. Dolayısıyla borsa seçerken dikkatli olun.

Son Güncelleme: 3 Nisan 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir