BNB Yakımı Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

BNB Yakımı Nedir?

Ünlü kripto para borsası Binance’ın kripto parası BNB ile tanışmayan yoktur. Son boğa sezonunda Tether’i geçerek Bitcoin ve Ethereum’un ardından 3.lüğe kadar yükseldiği bile oldu. Binance Coin yani BNB’nin yükselişinde hiç kuşkusuz en büyük pay Binance borsasının hem müşteri sayısını artırmasında hem de karlılık oranlarını yükseltmesinde. Bir de BNB’nin yükselişini özellikle belirli zamanlarda tetikleyen bir konu var ki o da; BNB yakma veya BNB yakımı diye tabir edilen olay. Gelin birlikte detaylarına bakalım.

Kripto Para Yakımı Nedir?

Kripto yakma veya coin yakma; daha önce bir şekilde arz edilmiş dolaşımdaki kripto parayı, bilerek ve isteyerek dolaşımdan çıkararak toplam arzda daraltma yapma sürecidir. Temel iktisat kanunlarından biri olan arz/talep kanunu bu noktada işlemeye başlar. Yani coin yakım sonrası arzı azalan ürünün fiyatının artacağı beklentisi oluşur. Bu işleme “coin burn” de denir ve bu işlem aslında o kripto paranın geliştiricileri tarafından hem bir pazarlama yöntemi hem de ürünün değerini artırmak için kullanılabilir.

Tabi ki her kripto paranın yakım işlemi olmaz. Bir kripto para genellikle bunu “white paper” denilen bildirileri ile insanlara duyurur. Örneğin BNB coin yakma işlemini yılda 4 kere yapar ve bunu çıktığı ilk günden beri yatırımcıları bilmektedir.

BNB Yakımı Nedir?

BNB piyasaya çıktığında maksimum 200.000.000 adet coin olarak tasarlanmış yani 200.000.001 tane olamaz. İşte bu 200.000.000 coinin toplam 100.000.000 adetini Binance şirketi her çeyrek dönemde yakarak yok etmeyi planlıyor. Bu yazının yazıldığı şu günlerde Binance 16. BNB yakım etkinliğini gerçekleştirmek üzere. Örneğin 15. BNB yakımı etkinliğinde Binance toplam 1.099.888 BNB yaktı ve yakımın gerçekleştiği tarihte top değeri 595.314.380 dolar (USD) gibi ciddi bir miktar yapmaktadır.

Ocak 2021 tarihinde 30 dolar civarında olan BNB’nin 2 ay kadar öncesine kadar 690 dolara seviyelerine çıkmış olması da boğa piyasasında bir çok yatırımcının yüzünü güldürmüştü. Coinmarketcap verilerine göre dolaşımda şu an 153.000.000 adet BNB var ve 16. BNB yakımı ile bu sayı daha da azalacak.

BNB Yakımı Neye Göre Belirlenir?

Yakımı yapılacak BNB miktarı, yakımdan hemen önceki son 3 aylık dönemde borsada yapılan işlem sayısına bağlı olarak belirlenir. Yani Binance, her bir çeyrek dönemden sonra, toplam ticaret hacmine göre yakacağı BNB adetini belirler.

BNB Yakımı ve Toplam BNB Miktarı

16. BNB Yakımı Ne Zaman?

Binance CEO’su ve aynı zamanda kurucusu CZ, bu konu ile ilgili Twitter hesabından zaman zaman açıklama yapmakta. Son paylaşımında da 16. BNB yakımına dair bir ipucu paylaştı. İşte o paylaşım:

https://twitter.com/cz_binance/status/1410655601269481473

Görüleceği gibi bir takipçisine 15-16 Temmuz tarihleri arasında yakım işlemini gerçekleştireceğiz şeklinde bir cevap vermiş.

BNB Nereden Alınır?

BNB ve BUSD Binance borsasının göz bebeği para birimleridir. Hiç kuşkusuz bu para birimlerini almak için Binance borsasını kullanmak en hızlı yol olacaktır. Binance borsasına üye olmadan önce sitemizdeki indirim kodlarını kullanmayı unutmayın. BNB başka hangi borsalarda var diye soracak olursanız; FTX ve Bithumb gibi diğer büyük borsalarda da bulabilirsiniz.

Son Güncelleme: 12 Temmuz 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir