El Salvador Başkanı Nayib Bukele Volkan Enerjisi Kullanan Bitcoin Şehri Kuruyor

El Salvador Başkanı Nayib Bukele Volkan Enerjisi Kullanan Bitcoin Şehri Kuruyor

El Salvador başkanı Nayib Bukele, doğu El Salvador’da bir volkan enerjisi kullanan “Bitcoin şehri” inşa etme planları olduğunu açıkladı. Proje için ilk finansman, 2022’de milyar dolarlık Bitcoin destekli tahvillerin ihracı yoluyla karşılanacak. Şehir tamamen yerel jeotermal enerji ile güçlendirilecek.

El Salvador’un Bitcoin dostu başkanı Nayib Bukele Cumartesi günü bir Bitcoin yatırım zirvesinde ülkesinin ilk “Bitcoin Şehri”ni kurmayı planladığını duyurdu. Kurulacak bu şehir, La Unión ve Conchagua belediyeleri arasında, ülkenin doğusunda La Unión’da yer alacak. “Bitcoin Şehri”ni inşa etmenin maliyeti, 2022 yılında Bitcoin destekli milyar dolarlık tahvil ihracı ile finanse edilecek. Bu açıklamalar bir hafta süren Bitcoin konferansının son gününde başkan tarafından havai fişekler eşliğinde yapıldı.

Bukele, sunuma katılan kalabalığa Bitcoin City’nin yakındaki volkanlardan gelen jeotermal enerjiye dayanacağını ve katma değer vergisi (KDV) dışında vergiden muaf olacağını söyledi. Bukele, “Buraya yatırım yapın ve istediğiniz kadar para kazanın burası tamamen ekolojik bir şehir, çalışan ve bir yanardağdan enerji alan bir şehir.” şeklinde açıklamalarda bulunarak yatırımcı çekme hedefi olduğunu gösterdi.

Tahvil İhracı ile Finansman

El Salvador, tahvil ihraç etmek için Blockstream ve iFinex ile anlaşmalar yaptı. iFinex, hükümetin yeni dijital tokenize menkul kıymet yasaları yazmasına yardımcı olacak danışman firması olacak. Ardından hükümet, Bitfinex menkul kıymetleri üzerinde Bitcoin destekli milyar dolarlık tahviller çıkarabilmesi için bu yeni düzenleyici çerçevedeki ilk lisansı iFinex’e verecek. Yani Blockstream ve Bitfinex iki dev El Salvador’un tahvil ihraçını destekliyor. Blockstream’in CSO’su Samson Mow da etkinliğe katılanlar arasındaydı ve tahvillerin Blockstream’in Liquid Network’ünde çıkarılacağı bilgisini doğruladı.

El Salvador Bitcoin City

Eleştiri ve Destekler

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin kriptonun “ideallerine aykırı” olduğunu söyledi. Buterin, bir blog yazısında şunları söyledi: “BTC’yi El Salvador’daki milyonlarca insana aynı anda ve neredeyse hiçbir ön eğitim vermeden itme anlayışı çok sayıda masum insanın hacklenmesi veya dolandırılması riskini barındırıyor.

Ama yine de Bukele’yi destekleyenler de yok değildi. Bukele’nin aleni Bitcoin maksimalizmi, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ve kripto podcast yayıncısı Peter Mc Cormack gibi diğer maksiler arasında ona saygı duyulmasını sağladı.

Yine de, her kesimden gelen eleştirilere rağmen Bukele, Bitcoin’i benimseme planlarıyla öne çıktı. 1 Ekim’de Bukele, El Salvador’un jeotermal enerji ile Bitcoin madenciliği yapmaya başladığını ilk kez twitter’da duyurmuştu.

Son Durum

Geçen ayın sonunda Bukele, ülke hazinesine 420 Bitcoin (BTC) daha eklemek için Bitcoin fiyatlarındaki düşüşten yararlandı ve El Salvador’un toplam Bitcoin (BTC) varlığını 1.120 BTC’ye çıkardı. Başkanın söylemlerinden anladığımız kadarıyla ülkenin Bitcoin adaptasyonu hız kesmeden devam edecek.

Son Güncelleme: 21 Kasım 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir