El Salvador’da İnsanlar Bitcoin ile Neler Alabilir?

El Salvador'da Bitcoin ile Neler Alınabilir?

El Salvador’da Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesinden bu yana çok sayıda gelişme oldu ve El Salvadorluların kripto para birimi Bitcoin ile neler satın alabileceğine bakalım.

Bitcoin ülkenin resmi para birimi olduğundan, çoğu işletme artık ülkenin diğer para birimi olan ABD dolarının yanı sıra Bitcoin’i de kabul etmek zorunda. Kriptoyu ödeme yöntemi olarak kullanmak için kişilerin Chivo dijital cüzdanını indirmeleri ve ulusal kimlik numarası (TC Kimlik numarası benzeri bir numara) ile kayıt olmaları gerekmektedir.

Vatandaşlar, El Salvador’da faaliyet gösteren Pizza Hut ve Starbucks gibi küresel şirketlerin ürünleri için ödeme yapmanın yanı sıra bir cep telefonu şirketi olan Claro mobil hattına sahip olanlar, cep telefonu faturalarını da ödeyebiliyor.

McDonald’s, halkltan Bitcoin kabul eden başka bir restoran, ayrıca El Salvador’da kripto ile taksi ücreti de ödeyebiliyorsunuz. Dijital ekonomiye kucak açıp Bitcoin’i kabul eden ülkede Bakkal alışverişi ve kuaföre yapılan geziler bile Bitcoin ile ödenebiliyor.

Bitcoin Karşıtı El Salvadorlular

Bazı El Salvadorlular , Başkan Nayib Bukele’nin ileri görüşlülüğünü överken, bazıları ise; Bitcoin’i yasal para birimi yapma kararına karşı protesto gösterilerine katılıyorlar. Protestocular sokaklarda Bukele’nin kararını utanç verici olarak gösterip ülkenin siyasi durumunu bir “diktatörlük” olarak etiketleyen pankartlarla yürüdüler ve bazıları ise ülkedeki Bitcoin ATM’lerini yakarak Bitcoin cihazlarını yok etme yolunu seçtiler.

El Salvador'da Bitcoin Karşıtı Protestolar

Ülke parça parça yaptığı alımlarla birlikte şu anda 38 milyon dolar değerinde Bitcoin’e sahip, dolayısıyla Bitcoin’in volatil yapısı gereği kripto paralarda yaşanabilecek bir çölüş ülke ekonomisi üzerinde korkunç sonuçlar doğurabilir.

El Salvador başkan yardımcısı Félix Ulloa, ismi açıklanmayan bir İsviçre şirketinin, vadeli işlem sözleşmesi olan günlük piyasa değerinden bağımsız olarak ülkenin Bitcoin varlıklarını birim başına 50.000 dolardan satın almayı teklif ettiğini söyledi .

El Salvador ve Bitcoin arasında gelişmekte olan bir ilişki var. Şimdilik ülke halkı Bitcoin’e erişebiliyor ve çeşitli mallar için ödeme yöntemi olarak bunu kullanabiliyor. Üstelik mevcut başkan Nayib Bukele de bir Bitcoin maximalisti.

Son Güncelleme: 20 Kasım 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir