Ethereum Londra Güncellemesi Nedir?

Ethereum Londra Güncellemesi

Bildiğiniz gibi daha önce Ethereum’da önemli dönüm noktaları olmuştu. Bunlar sırasıyla Constantinople ve Istanbul güncellemeleriydi. Ethereum veya Türk yatırımcıların tabiriyle Etheryum için dört gözle beklenen sıradaki Ethereum 2.0 güncellemesi hiç kuşkusuz Londra Güncellemesi veya Londra Sert Çatallanması idi. Güncelleme 5 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye saati ile 15:30 sularında gerçekleşti. Peki Ethereum Londra güncellemesi nedir, neler getiriyor bir göz atalım.

Mevcut haliyle, özellikle DeFi ve NFT ile yoğunluğun arttığı bu dönemlerde Ethereum ağı kripto para sektörünün en fazla kullanılan ağı haine geldi. Bu da çeşitli sorunları beraberinde getirdi bu sorunlardan ilk ve en büyüğü ise işlem ücretlerinin yüksekliği yani gaz fiyatlarıydı.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından EIP-1559 kodlu iyileştirme önerisi; her blok için bir temel ücretlendirme yapısı oluşturup gaz ücretlerini düşürmeyi hedefliyor. Yani temel ücret ve bahşiş sistemine geçiliyor. Ayrıca bloklar için belirlenecek transfer ücretleri (fee) yakılacak (burn), yani kullanım dışı kalacak. Dolayısıyla, Ethereum ağı değer kaybına karşı korunabilecek. Transfer ücretlerinde yapılan bu güncellemeler ile birlikte birlikte, Ethereum (ETH) madencileri defarklı bir gelir modeli ile gelir elde etmeye başlayacaklar. Kullanıcılar, ETH veya ağdaki diğer dijital varlıkları transfer ederken madencilere bahşiş ödeyebilecekler. Tıpkı BTC ağındaki gibi, kullanıcılar madencilere ödeyecekleri ücreti belirleyebilecek.

Ethereum Önemli Tarihler

Avantajları

Uzun uzun okumayı sevmediğinizi biliyorum. Dolayısıyla sizlere başlıklar halinde bu Lonra güncellemesinin en can alıcı noktalarını belirteceğim.

  • Gaz ücretlerinin düşmesi
  • İşlem ücretleri “temel ücret” ve “bahşiş” olarak ayrıldı
  • Ücret yakımı geldi
  • Bir süre sonra Ethereum arzı azalmaya başlayacak
  • İş ispatından hisse ispatına doğru adım atılmış oldu

Fiyata Etkisi

Bu güncellemelerin kripto para yatırımcıları veya trader diye tabir ettiğimiz kişilerce en çok önemsenen kısmı fiyata olan etkileri. Şimdi gelin güncelleme sonrası Ethereum (ETH) fiyatlarında dolar bazında ne gibi bir etki olmuş görelim.

Ethereum Londra Güncellemesi Fiyata Etkisi

Günlük mum grafik üzerinden de görüleceği gibi güncelleme başlamadan önce fiyatlanmaya başlıyor ve güncellemenin olduğu gün bile kırmızı mum yanmıyor. 1700-1800$ seviyelerinden 2800$ seviyelerine bir yolculuk. Güncellemenin başarıyla tamamlanmasının ardından, Ethereum ağında (ERC-20) tüm işlemler kaldığı yerden devam ediyor.

Son Güncelleme: 5 Ağustos 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir