FTX Borsası NFT Platformu Kurdu

FTX Borsası Test NFT

FTX Borsası özellikle Marjin veya Vadeli işlem yapan traderlar tarafından yakından tanınan ancak spot alım satım yapanların pek de tanımadığı bir kripto para borsasıdır. Ancak bu imajı son aylarda NFT furyası ile yıkmaya başladı. Hem Solana (SOL)’da yaşanan muazzam yükseliş hem de Star Atlas (ATLAS) gibi gelecek vadeden projelerin finansörü olarak adından sık sık söz ettirmeye başladı.

FTX Kimin?

FTX borsasından önce borsanın arkasındaki yapıyı bilmek gerekiyor. FTX borsasının arkasında Alameda Research (Alameda Araştırma) şirketi var. Alameda Research, Ekim 2017’de kuruldu. 2.5 milyar doların üzerinde dijital varlık yönetiyor ve her gün dijital varlıklarda 2-20 milyar dolar arasında ticaret hacmi yaratıyor. Bu şirketlerin arkasındaki isim ise internet ortamında SBF takma ismi ile tanınan Sam Bankman-Fried.

Sam Bankman-Fried Kimdir?

Sam (SBF), Stanford California’da ikisi de Stanford Hukuk Fakültesi’nde hukuk profesörü olan Barbara Fried ve Joseph Bankman’ın oğlu olarak 1992’de dünyaya geldi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’den 2014 yılında fizik dalında derece ile mezun oldu. Sam, kariyerine uluslararası alanda borsa fonlarına yatırım yapan (ETF) ticaret firması Jane Street Capital’de başladı. Ekim 2017’de kendi ekibini toplayarak Alameda Research’ü kurdu; ve bu ekip ile birlikte Nisan 2019’da kripto para türev borsası olan FTX’i kurdu ve vadeli işlemler alanında çok önemli bir noktaya getirdi.

FTX CEO SAM aka SBF

FTX NFT Platformu

Opensea, Binance NFT Marketplace gibi girişimlerin peş peşe açıldığı ve rekor satışlar yaptığı şu günlerde FTX’de bu trende sessiz kalamadı ve FTX NFT platformunu kurdu. Ekosistemin Solana alt yapısını kullanması ve Solana’nın sağladığı avantajlar coin fiyatının 10 kat (10x) artmasına yol açtı. Solanart üzerinde SolPunks NTF’leri de bu fiyatı tetikleyen etmenlerden sadece biri.

Binance Solana SOL Chart

270.000 Dolarlık Satış

FTX kurucusu Sam’in platformu test etmek amacıyla oluşturduğu bir NFT, açık artırma ile satışa çıktı ve tam 270.000$ bedelle satıldı. Üstelik bu NFT sadece beyaz fon üzerine basit bir “test” yazısından oluşuyor. Daha önce benzer bir satışı Twitter CEO’su Jack Dorsey yapmış ve ilk Tweeti NFT haline getirip 2.900.000$ gibi bir rakama satmıştı.

FTX TEST NFT 270K USD

Her geçen gün müşteri sayısını katlayan ve portföyüne yeni ürünler ekleyen FTX borsasının Türkiye’den de çok sayıda kullanıcısı var. Özellikle Vadeli işlemler ile ön plana çıkan borsa Spot ve NFT pazarında da güçlü olduğunu gösterdi. FTX Borsasının nasıl kullanıldığını, güvenilir olup olmadığını incelediğimiz daha önceki yazımızı aşağıdaki bağlantıdan okuyabilir, sitemize özel %5 komisyon indirimi alarak FTX üyesi olabilirsiniz.

FTX Borsası Güvenilir Mi? FTX İncelemesi

FTX Ömür Boyu %5 Komisyon İndirimli Üyelik

(Sitemize özel %5 Komisyon İndirimi + %30 FTT İndirimi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.