Güvenilir Kripto Para Borsaları (2021 Yılı)

Güvenilir Kripto Para Borsaları 2021

Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında sürekli yeni şeyler duyuyoruz. Fiyatların zirve yaptığını, fiyatların büyük düşüşler yaşadığını, bazı yatırımcıların Bitcoin milyoneri olduğu veya Bitcoin dolandırıcılığına maruz kaldığı gibi daha bir çok haber gerek sosyal medya gerekse geleneksel medya tarafından bizlere sık sık sunuluyor.

Bitcoin ya da kripto paraların ne olduğunu bilmek ile onlara yatırım yapmak farklı şeyler. Bunu yüzme öğrenmeden havuzun derinliklerine dalmaya benzetebiliriz. Sonunda siz de Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerinden birine yatırım yapmaya karar verdiniz. Ama bir sorun var; o da çok sayıda dolandırıcılık vakası, hacker saldırısına maruz kalmış siteler ve paravan kripto para borsaları gibi son kullanıcının mücadele etmesi gereken onlarca şey var. Bu ortamda birikimlerinizi ve yatırımlarınızı korumak gerçekten zor.

Bu noktada dolandırıcılık ve hack olaylarına maruz kalmamak, risksiz ve tehlikesiz işlem açmak için ilk yapmanız gereken güvenilir kripto para borsalarından birinde hesap oluşturmak olmalıdır. Peki ama en güvenilir kripto para borsası nasıl seçilir, nelere dikkat edilmelidir bunları sizin için derledik. Hem güvenilir yabancı kripto para borsalarını hem de güvenilir yerli kripto para borsalarını sizlere sunduk.

Güvenilir Yabancı Kripto Para Borsaları

Güvenilir kripto para borsaları dediğimizde; bunu ikiye ayırabiliriz. Kripto para yatırımı yapmak isteyen kişi dilerse yabancı kripto para borsalarında dilerse Türkiye’de bulunan yerli kripto para borsalarında alım-satım işlemi yapabilir. Aşağıdaki listede en güvenilir yabancı kripto para borsalarını ve bu borsalara nasıl üye olacağınıza ait bilgileri bulacaksınız.

Binance

Binance Borsası; kripto para alım-satımında şu an dünya lideri konumunda olup 180 ülkede faaliyet göstermektedir. Hem işlem hacmine (borsada dönen toplam para) göre hem de alıp satabileceğiniz kripto para çeşitliliğine göre zirveye yerleşmiştir. Biz de alım satım işlemlerimizde hem güvenilir hem de derin bir piyasası olduğu için Binance borsasını kullanıyoruz. Şimdi gelelim Binance borsasının özelliklerine ve neden güvenilir olduğuna.

Geleceğin teknolojisini yaratmak sloganı ile yola çıkan Binance borsası şu anda günlük 2 milyarlık işlem hacmi, saniyede 1.400.000 işlem, milyonlarca üyesi ve yüzlerce kripto para alternatifi ile sürekli büyümeye devam ediyor. Bu büyümede tabi ki şirketin kurucusu Çinli milyarder Changpeng Zhao (CZ) ve onun dehası da etkili olmuştur.

Binance borsasında güvenlik önlemleri üyelik formunun doldurulması sırasında kendini hissettirir. Önce size güçlü bir şifre seçtirir. Daha sonra 2FA denilen iki faktörlü kimlik doğrulaması sistemi kullanır ve kişiden cep telefonu ya da Google Authenticator kullanması istenir. Bununla da kalmaz borsaya yatırdığınız nakit ve hesapta tuttuğunuz kripto paralar SAFU olarak adlandırılan Binance sigortası ile güvence altına alınmıştır. Borsa saldırıya uğrasa dahi sigortadan sizin zararınız karşılanır. Türkiye dahil çalıştığı ülkelerin yasal düzenlemelerine uygun para yatırma ve para çekme imkanları, gelişmiş web ve mobil ara yüzleri ile güvenilir kripto para borsaları listemize en tepeden giriş yapmıştır.

PuanDetaylı İncelemeNasıl Üye OlunurSiteye Git
9.2Binance Güvenilir Mi?Binance Nasıl Üye OlunurBinance.com
Binance GlobalBinance borsası hakkında hazırladığımız detaylı inceleme yazısı.Binance borsasına üyelik işlemlerini adım adım resimli olarak anlattık.Binance borsasına %20 komisyon indirimi ile üye olmak için bu bağlantıyı kullanın.

Bitmex Borsası

Bitmex, 2014 yılında HDR Global Trading Limited adlı şirket tarafından kuruldu ve kurulduğu günden beri dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto para borsalarından biri olmaya devam ediyor. Kurucularından Ben Delo dünyanın ilk bitcoin milyarderlerinden.

Güvenlik önlemlerinden bahsedecek olursak; 2FA iki faktörlü doğrulama bu borsada da standarttır. Ayrıca bazı güvenlik önlemleri öyle abartılmıştır ki bazı para yatırma işlemleri manuel olarak insanlar tarafından kontrol edilir ve hesaba geçirilir. Bu sayede uzun yıllar boyunca herhangi bir hack vakası yaşamamış ve müşterilerinin güvenini kazanmıştır.

PuanDetaylı İncelemeNasıl Üye OlunurSiteye Git
8.1Bitmex.com
bitmex logoBitmex borsası hakkında henüz detaylı inceleme yazısı hazırlanmadı. Hazırladığımızda sayfa güncellenecek.

Güvenilir Türk Kripto Para Borsaları

Güvenilir kripto borsası bulmak için yapılabilecek bir diğer yol ise daha önce ilgili borsayı kullanan müşterilerin deneyimlerini okumak ya da onlardan deneyimlerini dinlemek. Bu noktada Türk borsalarından özellikle sektörün eski oyuncuları olan BtcTürk ve Paribu hakkında sosyal mecralarda yeterince veri bulunuyor. Şimdi gelelim Türk kripto para borsalarının en güvenilir en sorunsuz olanları hangileri bir de onlara bakalım.

BtcTürk

Kuruluş tarihi olan 2013 yılını baz aldığımızda şu an dünya devi olan bir çok borsanın henüz piyasada olmadığı dönemlerde kuruldu BtcTürk. Kripto paraların patlama ve çöküşü aynı anda yaşadığı 2017 yılında özellikle TV reklamları ve sponsorluk anlaşmaları ile adından hayli söz ettirdi. BtcTürk hem bu alana yeni giren kullanıcılara hitap eden mobil yazılımları hem de profesyonellere yönelik yazılımları ile hizmet vermektedir.

BTCTürk’e güvenilirlik açısından baktığımızda; kişilere ait şifre, banka bilgileri gibi her türlü veri çift katmanlı güvenli sunucularda barındırılır. Borsa hack durumlarına karşı kripto varlığının %97’si kadarını soğuk cüzdan dediğimiz internet bağlantısı olmayan güvenli donanımlarda tutar. Tüm büyük borsaların kullandığı 2FA doğrulamasına ek olarak 2. bir seviye ekleyerek mobil PIN uygulamasını getirmişlerdir.

PuanDetaylı İncelemeNasıl Üye OlunurSiteye Git
8.9BtcTürk.com
btcturkBtcTürk borsası hakkında henüz detaylı inceleme yazısı hazırlanmadı. Hazırladığımızda sayfa güncellenecek.

Paribu

Paribu, Türkiye’de sektörün marka isimlerinden biri. 2017 yılında kurulan borsa özellikle son dönemde listelediği altcoin ve tokenler ile adından söz ettirdi. Geleceği inşa edenlerden olmayı seçiyoruz sloganı ile yola çıkan borsa Türkiye’de bir çok borsada olmayan kripto paraları alım-satım imkanı sağlıyor.

Güvenilir bir borsada olması gereken tüm özellikler paribu borsasında da mevcut. Bilinen bir dolandırıcılık ya da hack olayı yaşanmayan borsada zaman zaman özellikle işlem hacminin arttığı dönemlerde alım-satım emirlerinde gecikmeler yaşadığı kullanıcılar tarafından sosyal mecralarda paylaşılıyor.

PuanDetaylı İncelemeNasıl Üye OlunurSiteye Git
8.8Paribu.com
paribuParibu borsası hakkında henüz detaylı inceleme yazısı hazırlanmadı. Hazırladığımızda sayfa güncellenecek.

Bitci

2018 yılında kurulan borsa rakiplerine nazaran pazara geç girmiş olsa da özellikle taraftar tokenleri alanında hızla büyümeye ve portföyünü genişletmeye devam ediyor. Bitci Akademi ve Bitci Blockchain gibi hizmetleri ile uluslararası alanda hizmet sağlayan borsaların sunduğu yenilikleri Bitci’de sunuyor.

Güvenlik konusunda Bitci’nin şöyle bir sloganı var “Sahip olduğunuz yatırımı, olası her duruma karşı korumak için özel olarak geliştirilen yüksek bireysel güvenlik sistemi”. İçeriği hakkında bilgiyi resmi videolarından öğreniyoruz şöyle ki soğuk cüzdan kullanımı yani kriptoları saklamak için fiziksel bir donanım kullanılması ve tehlike anında hesap dondurma talebinin girilmesi.

PuanDetaylı İncelemeNasıl Üye OlunurSiteye Git
8.2Bitci.com
BitciBitci borsası hakkında henüz detaylı inceleme yazısı hazırlanmadı. Hazırladığımızda sayfa güncellenecek.

Koinim

Faaliyetine 2013 yılında başlayan Koinim borsası, 2018 yılı itibariyle 200.000’i aşkın kullanıcıya ulaşmış, Bitcoin ve Litecoin alım satımının yapılabildiği, Türk altyapılı ilk kripto platformudur. Bitcoin ve Litecoin dışında 2018 yılında Bitcoin Cash, Ethereum, DOGE ve DASH’i kullanıcılarına sunan Koinim, kullanıcı güvenliği” esasını ilke olarak benimsemiş olum kripto sektörünün ilk oyuncularındandır.

İki Aşamalı Doğrulama (2FA) Koinim borsasında da standart olarak sunulmaktadır. Koinim sitesine giriş sırasında kullanılan 6 haneli geçici kod, çok kısa zaman aralıkları ile yenilenmektedir ve tek kullanımlıktır. Dolayısıyla şifre ve/ veya e-posta adresiniz risk altında olsa bile kötü niyetli kişilerce cep telefonunuza direk erişim sağlanmadıkça, hesabınıza da erişilemez.

PuanDetaylı İncelemeNasıl Üye OlunurSiteye Git
8.1Koinim.com
KoinimKoinim borsası hakkında henüz detaylı inceleme yazısı hazırlanmadı. Hazırladığımızda sayfa güncellenecek.

Güvenilir Kripto Para Borsaları Sonuç Açıklaması

Sizlerin de gördüğü üzere listemizde en yüksek puanı 9.2 puanla Binance borsası almaktadır. Özellikle sağladığı koruma özellikleri, desteklediği teknolojiler, kolay para yatırma ve çekme seçenekleri, gelişmiş vadeli işlemler menüsü, mining, farming, staking gibi alternatif yatırım alanlarına sahip olması bu borsayı 1 numaraya oturtuyor. Özellikle Türk yatırımcıların güvenilir kripto para borsası denilince ilk akıllarına gelen Binance borsası olmaktadır. Siz de daha önce farklı bir borsada işlem yapmış olabilirsiniz ama Binance’a üye olduğunuzda farkı ciddi bir biçimde anlayacaksınız.

Binance %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

(Bitcoin Okulu ziyaretçilerine özel %20 Komisyon İndirimi + %25 BNB İndirimi)

Güvenilir Kripto Para Borsası Nasıl Seçilir?

Güvenilir bir kripto para borsasını biz; güvenlik önlemleri, teknolojik imkanları, hız, ürün çeşitliliği, komisyon oranları ve müşteri hizmetlerinin kalitesi gibi çeşitli unsurlara bakarak değerlendiririz. Bugün açılıp yarın kapanabilecek çöp borsalara sitemizde yer vermiyoruz.

Güvenilir Kripto Borsaları Kimlik Bilgisi İster Mi?

Evet, kripto para borsaları hesaplarınızın güvenliği için sizden kimlik bilgisi talep etmektedir. Kimlik bilgisi (KYC) isteyen borsaları değil de istemeyen borsaları sorgulamanız gerekir. Güvenilir borsalar kimlik bilgilerinin yanında sms ve email doğrulaması da talep etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir