Güvenilir Kripto Para Borsası Seçmek İçin 7 Kural

kriptopara borsalari

Güvenilir bir kripto para borsası seçmek bazılarınız için zor olabilir, ancak bir kripto para borsası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en temelde 7 kural bulunmaktadır. İster yatırımcı, isterseniz günlük al-sat yapan bir trader olun ilk yapmanız gereken size uygun güvenilir bir kripto borsası bulmaktır.

Öncelikle sizin profiliniz hangisi Bitcoin gibi bir kripto parayı düşük fiyatlardan alıp uzun bir süre tutup yükseldiğinde satmak mı? Yoksa Bitcoin ve diğer altcoinlerde günlük fiyat değişimlerinden yararlanarak ve sürekli al-sat yaparak (trade ederek) para kazanmak mı? Bir trader için borsa komisyon oranları ön plana çıkabilirken, yatırımcı için güvenlik daha ön planda olabilir.

1-Sistem ve İşlem Güvenliği

Öncelikle seçtiğiniz kripto para borsası kendi sistemlerinin yani donanım ve yazılımlarının güvenliğini sağlamalıdır. Dışarıdan ve içeriden yapılacak hack/ddos vb. ataklar ile deprem/su baskını gibi doğa olayları dahil her senaryoya uygun olarak sistemlerini 7/24 çalışır durumda tutmalıdır.

Kendi güvenliklerini sağladıktan sonra müşterilerinin kişisel bilgilerine de aynı özeni gösterip onların da güvenliğinden sorumludurlar. Günümüzde kripto para borsaları yüz tanımadan çift faktörlü doğrulamaya kadar çeşitli güvenlik tedbirleri almaktadır. Her borsanın kendine özgü farklı güvenlik yöntemleri olabilir. Mesela günümüzde iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) artık bir standart olmuştur.

2-İtibar

Kripto para sektörü halen daha çok yeni bir alan olduğu için alanında uzmanlaşmış köklü firmalar yeni yeni filizlenmektedir. Daha önce farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir çok kurumsal firma da bu alana giriş yapmaktadır.

Bu noktada müşterinin aradığı güvenle parasını ve yatırımlarını emanet edebileceği bir borsa. Sermaye yapısı güçlü olmalı ki likidite sorunu yaşamamalı. Kepenk kapatıp bir sabah ortadan kaybolmamalı.

Düşündüğünüz kripto borsası ile ilgili Google’da küçük bir araştırma yapmak size bu konuda bilgi verecektir.

3-İşlem Hacmi

İşlem hacminin yüksek olması bize o borsanın tercih edildiğini ve fiyatların alıcı ve satıcı arasında sorunsuz ve hızlı bir şekilde belirlendiği konusunda ipucu vermektedir. Alıcı ve satıcının çok olduğu bir borsada kolayca varlığınızı istediğiniz anda satabilir, istediğiniz anda bir varlık satın alabilirsiniz.

Özellikle altcoin alım-satımı sırasında düşük hacimli borsalarda fiyat oluşumu noktasında sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bazı borsalar bunu bildikleri için suni hacim yaratarak müşteri çekmeye çalışırlar.

4-Para Yatırma ve Çekme Seçenekleri

Özellikle uluslararası işlem yapan işlem hacmi büyük borsalarda para yatırma ve çekme işlemi çoğu kullanıcı için sancılı olmaktadır. Türk kripto para borsalarında ise para yatırma ve çekme anlamında çeşitlilik daha fazladır. Banka havalesi ve Papara gibi ödeme yöntemleri ile bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; size uygun para yatırma ve çekme seçenekleri mevcut mu? Ne kadar sürede bu işlemler tamamlanıyor? Bu işlemlerde hangi limitler uygulanıyor?

5-Müşteri Hizmetleri

Bir kripto para borsası müşterisi için zaman çok önemlidir. Sorunlarına mümkün olan en kısa sürede veya mümkünse anında çözüm bulmak ister. Günümüzde kimse telefon uçunda çeşitli tuşlara basarak birilerine uğraşmak ya da destek@…… şeklinde email adresine sorununu yazarak oradan gelecek cevabı beklemek istemez.

Olması gereken şu; sosyal medya platformlarında ilgili borsanın destek hesapları bulunmalı, ilgili borsanın mobil ve web sitelerinde 7/24 canlı destek hatları bulunmalı çünkü kripto borsaları uyumaz 7/24 işlem yapılır.

6-İşlem Komisyonu

Kripto para borsaları yaptığınız her işlem için küçük bir ücret alır. Bu ücretler platformdan platforma değişir ve genellikle her açtığınız işlemin büyüklüğüne bağlı olarak belirli bir yüzde komisyon olarak Borsa tarafından alınır.

İşlem komisyonları genellikle %0.01 (0.0001) gibi küçük rakamlar olmakla birlikte bir trader için çok önem arz eder çünkü günlük al-sat sayısı arttıkça borsaya ödenen komisyonda ciddi meblağlar tutmaktadır.

Bazı kripto para borsaları çeşitli şartları sağlayanlara komisyon indirimi ya da geri iade gibi imkanlar sunaktadır.

7-Kripto Para Çeşitliliği

Piyasa hakimiyeti şu anda büyük oranda Bitcoin’de. Ancak Bitcoin dışında da satın alabileceğiniz binlerce altcoin, token mevcut. Kripto para borsaları genellikle en yüksek işlem hacmine sahip kripto paraları ya da gelecek vadeden projeleri listelemeyi uygun görürler.

Bir kripto para borsasında ne kadar çok ürün (kripto para) varsa siz de o kadar farklı ürün arasından seçim yapabilirsiniz. Artık günümüzde kripto para borsaları o kadar büyüdü ki kendi para birimlerini çıkarıp o para birimleri üzerinden işlem yapanlara çok ciddi avantajlar sağlıyorlar.

Türk borsaları şu anda altcoin çeşitliliği anlamında uluslararası rakiplerinin gerisinde kalıyor. Her aradığınız coini bulamayabiliyorsunuz.

Türk Kripto Para Borsalarında Sık Yaşanan Sorunlar

Aşağıda yazdıklarımız Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarında müşterilerin yaşadıkları sorunlardan derlenmiş ve en önemlileri buraya alınmıştır. Borsa seçimi tercihinizde size yol göstermesi için maddeler halinde yazıyoruz.

  • Piyasalarda gerçekleşen ani fiyat çıkış ve inişleri sonrasında, kullanıcılar sisteme yüklenir ve sistem saatlerce çalışmayabilir. Mobil ve web uygulamalarına saatlerce giremeyip marketteki fırsatları kaçırmış ya da elinizdeki varlığı satamamış olursunuz.
  • Piyasalarda gerçekleşen ani fiyat çıkış ve inişleri sonrasında, müşteri hizmetlerine ya da destek hattına ulaşıp, neden sisteme giremediğiniz ile ilgili bilgi istersiniz ancak, size sadece daha önce oluşturulmuş hazır cevaplar gönderilir.
  • Hesabınıza eft veya havale şeklinde yolladığınız mebla saatlerce hesabınıza geçmez veya bunun tam tersi çekim talimatınızın banka hesabınıza yatması saatler alır.
Kripto Borsası Hata Mesajı

Bu yazımızda güvenilir bir kripto para borsası seçmek için bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri öğrendiniz. Ayrıca Türk kripto para yatırımcısının kripto para borsaları ile ilgili sık yaşadığı sorunlara da değindik. Bu aşamada sürekli güncellediğimiz ve kendi deneyimlerimizle oluşturduğumuz Güvenilir Bitcoin Siteleri başlıklı yazımıza giderek, bizlerin puanladığı güvenilir kripto para borsalarını görebilirsiniz.

Son Güncelleme: 24 Şubat 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir