Kraken İngiltere Müşterileri İçin Monero’yu Delist Ediyor

Kraken Moneroyu Delist Ediyor

Gizlilik madeni paralarından olan Monero, kullanıcı ve yatırımcılarına kişisel bilgileri için eşsiz bir koruma sağlasa da, bazıları özellikle de hükümetler bunların yasadışı amaçlarla kolayca kullanılabileceğinden korkuyor. Monero’nun sloganının dünyada izlenmesi en zor para birimi olduğu düşünülerse, hükümetlerin bu konuda önlemler alması hiç de şaşırtıcı değil.

İşlem hacmi bakımından dünyanın 8. en büyük kripto para borsası olan Kraken, İngiltere mevzuatına uygun olarak gizlilik parası Monero’yu (XMR) borsa listelemesinden çıkaracağını duyurdu. Platform, tüm XMR alım-satım faaliyetlerini durduracak ve 26 Kasım 2021’den sonra mevcut XMR marj pozisyonlarını zorla tasfiye edecek.

Gelişmiş şifreleme algoritması sayesinde Monero, yatırımcıların ve ticaretini yapanların cüzdan adreslerini ve ödeme tutarlarını gizler. Ancak bazı gizlilik paraları karşıtları, gizlilik madeni paralarının izlenemez doğasının, uyuşturucu kaçakçılığı, vergi kaçakçılığı veya kara para aklama gibi faaliyetlere zemin hazırladığı ve suçlular tarafından tercih edilebileceğini savunuyorlar.

Kraken İngiltere Kullanıcıları İçin Monero Para Birimini Delist Ediyor

Sonuç olarak, Monero gibi gizlilik madeni paraları, dünya çapındaki kripto para borsalarında inceleme ve soruşturmalar ile karşı karşıya. Geçen yıl Coinbase, düzenleyici endişeleri öne sürerek XMR’yi delist etmişti. Ocak ayının başlarında Bittrex, XMR’nin yanı sıra önde gelen gizlilik kripto paraları Zcash (ZEC) ve Dash’i delist ettiğini duyurmuştu. Şimdi ise XMR’nin delist edilmesi Kraken’in gündeminde ve bu işlemi bu ay sonuna kadar tamamlamayı düşünüyorlar.

CoinGecko verilerine göre, Monero tüm gizlilik paralarının toplam piyasa değeri şu anda yaklaşık 15 milyar dolar.

Son Güncelleme: 20 Kasım 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir