Kripto Para Piyasasında Bilmeniz Gereken 15 Kelime

Kripto Para Piyasasında Bilmeniz Gereken 15 Kelime

Son yıllarda Bitcoin ve kripto paraların soluksuz yükselişine şahit oluyoruz. Piyasaya her geçen gün yeni yatırımcılar geliyor. Gelen bu büyük kitlenin içinden bazıları arkadaş, eş, dost tavsiyesi ile kısa süreli anlık kazanç umuduyla gelirken bazıları ise araştırarak, okuyarak, inceleyerek uzun vadeli yatırımcı olarak geliyor. Biz de bu piyasada olmaya karar veren yatırımcıların bilmesi gereken veya bildiklerinde okudukları, dinledikleri şeyleri daha iyi anlamalarını sağlayacak 15 kelimeyi açıklıyoruz.

HODL Nedir?

Kripto para dünyasında HODL, “tutmak” anlamına gelir. Yani elinizdeki kripto varlığını tutmak, korumak anlamındadır. Örneğin; büyük fiyat dalgalanmalarının yaşandığı bir dönemde bu sözü söyleyen bir yatırımcı elindeki kripto parayı satmayacağını belirtmektedir.

Bu kelimenin doğru yazılmış şekli ingilizce olan “hold” kelimesidir. Peki nasıl bu hale geldi derseniz; sarhoş bir bitcoin yatırımcısı bitcoin piyasasının emeklediği dönemlerde bir internet mesaj panosuna “I AM HODLING” şeklinde yazım yanlışı yaparak bir mesaj yayınlamıştır. Burada bu yatırımcı “I AM HOLDING” yazmak yani “TUTUYORUM, SATMIYORUM” demek isterken harfler yer değiştirmiş, bu da kelimenin hodl şeklinde kullanılması ile sonuçlanmıştır.

Whale Nedir?

Kripto para dünyasında Whale, yani Balina terimi, şişkin hesaplarıyla büyük kripto para varlıklarını kullanarak, piyasayı manipüle edebilen yatırımcı grubunu ifade eder. Aslında bu bir metafordur ve bu terim kripto para piyasasındaki güçlü yatırımcıları ifade etmek için kullanılmıştır. Elinde 1000 BTC ve üzeri varlığı bulunlar Whale olarak kabul edilir.

Bagholder Nedir?

Kripto para dünyasında Bagholder, Değersizliğe inene kadar değeri düşen bir menkul kıymette pozisyonu elinde bulunduran yatırımcıyı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Çoğu durumda, bagholder inatla elindeki varlığı uzun süre tutmaya devam eder ve bu süre zarfında yatırımın değeri sıfıra düşer. Kısacası pozisyonuna aşık olup, yatırımı değersiz hale gelene kadar elinde tutan kişidir.

Lambo Nedir?

Kripto para dünyasında Lambo, kripto para yatırımcılarının, yatırımlarında yeterince başarılı olduklarında hayalini kurdukları ve ileride alacakları bir ödül metaforu olarak kullanılır. Aslında İtalyan süper spor otomobil markası “Lamborghini” anlamına geliyor. Lambo ne zaman? şeklinde soru olarak sorulduğunda karşıdaki kişinin kripto para piyasasında ne kadar başarılı olduğu öğrenilmek isteniyordur.

Rekt Nedir?

Kripto para dünyasında Rekt, kripto para piyasasında ciddi şekilde zarar etmiş kişileri tanımlamak için kullanılır. Kelimenin aslı İngilizce “wrecked” kelimesi olup, batmış, batmak, batmakta olan gibi anlamlarda kullanılır. Bazı kripto yatırımcıları bu kelimeyi iflas anlamında da kullanır.

FUD Nedir?

Kripto para dünyasında FUD, manipülasyon yapmak ve yatırımcıda korku, kararsızlık ve şüphe yaratmak isteyen kişilerce haber, sosyal medya araçları kullanılarak piyasaları etkilemeye çalışmak. Daha önce bunu defalarca deneyimlemiş yatırımcılar korkuya kapılmaz ve HODL pozisyonlarını korurlar. Yeni girenler de dalgalı (sert yükseliş ve düşüşlerin olduğu) bir piyasada işlem yaptıklarının bilinciyle olası FUD girişimlerine karşı daha dikkatli olmalılar.

Shitcoin Nedir?

Kripto para dünyasında Shitcoin, hiç bir değeri olmayan, fiyatı yükselse dahi tamamen suni fiyat hareketleriyle fiyatı şişirilen, değersiz ve saçma kripto paraları ifade etmek için kullanılır. Elon Musk’ın tweetleri ile gündeme gelen ve fiyatı yükselen, arzı sınırsız DOGE Coin için de zaman zaman bu ifade kullanılır.

FOMO Nedir?

Kripto para dünyasında FOMO, sanki çok iyi bir fırsat var ve kripto para yatırımcısı bu fırsatı kaçıracağını düşünüyor. İşte bu duyguya bir şeyleri kaçırma korkusu yani FOMO deniyor. Burada yatırımcı mantığını bir köşeye bırakıyor ve çok karlı bir yatırım fırsatının kaçtığını düşünmeye başlıyor. Sonraki adımda ise yanlış kararlar geliyor.

Pump Nedir?

Kripto para dünyasında PUMP, yapay fiyat hareketleri ile bir kripto paranın fiyatının yükseltilmesi işlemidir. Piyasayı ve fiyatları manipüle etmek için grupça hareket etmek veya spekülatif haberler de kullanılabilir. Kısa bir süre önce Wallstreetbets isimli bir grup bir araya gelerek sığ kripto paralarda pump işlemi yaparak fiyatları önce yükseltip sonra yüksek seviyelerden sattılar. Tabi ki yüksek fiyatlardan alanlar ani fiyat düşüşü karşısında zarara uğramıştı.

Dump Nedir?

Kripto para dünyasında DUMP, yapay fiyat hareketleri ile bir kripto paranın fiyatının düşürülmesi işlemidir. Piyasayı ve fiyatları manipüle etmek için grupça hareket etmek veya spekülatif haberler de kullanılabilir. Kısa bir süre önce Wallstreetbets isimli bir grup bir araya gelerek sığ kripto paralarda pump işlemi yaparak fiyatları önce yükseltip sonra dump işlemi yaparak yüksek seviyelerden kripto paraları sattılar. Tabi ki yapılan manipülasyondan habersiz olarak yüksek fiyatlardan alan küçük yatırımcı ise ani fiyat düşüşü karşısında zarara uğrar.

ATH Nedir?

Kripto para dünyasında ATH, bir kripto para biriminin Dolar, Euro, Türk Lirası gibi itibari bir para birimi karşısında ulaştığı en yüksek fiyat seviyesini ifade eder. Örneğin makalenin yazıldığı 09.04.2021 tarihine kadar Bitcoin’in ulaştığı en yüksek fiyat seviyesi yani ATH 61.800$ seviyesi.

ICO Nedir?

Kripto para dünyasında ICO, kelime anlamı olarak halka kripto para arzı demektir. Yani yeni bir kripto para yaratılmış ve kitle fonlaması ile bu kripto para geliştirilmek istenmektedir. Burada aslında yatırımcıya bir hayal satılır proje tutarsa yatırımcı da karını alır. En bilinen örneği Ethereum’dur ve bu ICO katılan yatırımcılar koydukları paranın binlerce katını kazandılar. Tabi ki hepsi böyle başarılı sonuçlanmadı.

Ayı Piyasası Nedir?

Kripto para dünyasında Ayı Piyasası, piyasa beklentilerinin genel olarak gelecek hakkında karamsar olduğu ve fiyatlarda düşüş beklendiğini belirtir. Bu beklentiye sahip olan kişilerin risk alma dereceleri yüksekse, sahip oldukları bitcoin ve diğer kripto para varlıklarını daha sonra düşük fiyattan geri alma beklentisiyle satarlar. Bu işlemde amaç, satış ile alış fiyatları arasındaki pozitif farktan kâr elde etmektir.

Boğa Piyasası Nedir?

Kripto para dünyasında Boğa Piyasası, gelecek hakkındaki iyimserliği belirtir. “Boğa”lar, piyasada fiyatların yükseleceği beklentisi içindedirler. Bu düşünceye sahip kişiler, piyasa yükselmeden, ellerinde yeterli para bulunmasa bile bir yere borçlanıp, bitcoin ve diğer kripto varlıkları satın alır, daha sonra da yüksek fiyattan satarlar. Boğa terimi nereden çıktı diye düşünebilirsiniz. Bu terimin kökeninde; boğaların baş hareketi sonucu boynuzları ile her şeyi yukarı kaldırabildiğine olan inanç vardır.

Binance Nedir?

Her ne kadar 2024 yılında Binance borsasını duymayan kalmasa da yine de Binance borsasından bahsetmekte yarar var. Binance; kripto para alım-satım-saklama gibi işlevleri yerine getirebileceğiniz, yüzlerce ülkede faaliyet gösteren merkezi bir kripto para borsasıdır. Bu borsa hakkında detaylı bilgi almak isteyenler Binance Güvenilir Mi? Binance İncelemesi başlıklı makalemizi okuyabilirler. O makalede Binance borsası her önü ile incelendi ve aklınızdaki tüm sorulara cevap verdik.

Bu yazıda, kripto para piyasası ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken 15 kelimeyi sizler için açıkladık. Sıklıkla karşılaşabileceğiniz kelimeleri seçmeye çalıştık. Sizin de açıklanmasını istediğiniz kısaltmalar ya da kelimeler varsa yorum kısmana yazabilirsiniz.

Son Güncelleme: 13 Nisan 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir