Site icon Bitcoin Okulu

NFT Nasıl Seçilir ve Nasıl Alınır?

NFT Nasıl Seçilir ve NFT Nasıl Alınır?

NFT Nasıl Seçilir ve Nasıl Alınır?

Kullanıcılarına NFT satın alma şansı sunan tonlarca proje var, ancak büyük bir kısmı çöp diyebileceğimiz projeler. NFT alıp/satmak parkta yürümeye benzemez , hem büyük riskler hem de büyük fırsatlar barındırır.

Kendi paranızı bir şeylere yatıracaksanız, öğrenmeye ve bilgi toplamaya daha fazla zaman ayırmanız gerekir. NFT alanı biraz zaman alır, ancak biraz fazla çaba sarf etmeye istekliyseniz, iyi projeler bulma şansınız önemli ölçüde artar. İyi bir proje bulduğunuzda ise yüksek karlar elde edebilirsiniz. İyi bir proje ise özetle şu 4 ana başlık altında değerlendirilebilir.

  1. Sosyal Etkileşim (sosyal medya, discord, influencers vb.)
  2. Ekip (projeyi yürüten takım)
  3. Satışlar (son günlerde/haftalardaki satış sayısı ve fiyat hareketi)
  4. Topluluk (projeye yatırım yapmış kişilerin gücü)

NFT Nasıl Seçilir

Şimdi bir NFT projesine yatırım yapma kararınızı etkileyen bu unsurları detaylı olarak tek tek inceleyelim ki doğru NFT projesini gördüğünüzde, kaçırmayın.

Yol Haritası (Roadmap)

Yol haritaları genellikle NFT projelerinin gelişim süreci boyunca hangi tarihte hangi yeniliği getireceklerini veya hangi tarihte hangi aşamaya geleceğini taahhüt ettikleri belgelerdir. Genellikle yatırımcılar Yol Haritasına sadık kalan ekipleri seveler. Yol Haritası tamamlandıkça veya proje geliştirildikçe yeni Yol Haritaları veya güncellemeler yayınlanabilir.

Burada bir nevi ekibin vizyon ve misyonu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bazı Yol Haritalarında öyle şeyler yazar ki bunların gerçekleşebileceğine kimse inanmaz. Siz de böyle projelerden uzak durursunuz. Örneğin aşağıda Alien Frens projesinin 2. Yol Haritasından (V2) bir örnek görmektesiniz.

Takım (Ekip)

Kurucular, yaratıcılar veya geliştiriciler nasıl isimlendirmek isterseniz isteyin, bir projenin başarısında büyük rol oynar. Bir NFT projesine yatırım yaptığınızda, aslında projenin arkasındaki insana yatırım yaptığınızı anlamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Şeffaflık anahtardır. Bu projelerin kurucularının, gelecekteki olası yatırımcılarıyla güven inşa etmek için bir miktar şeffaflığa ihtiyaçları var. Şeffaflık, projenin gerçekte ne olduğu ve onu nasıl başaracakları konusunda netlik sağlayacaktır.

Şeffaflık dışında bir diğer önemli nokta ise; takıp üyelerinin kimlerden oluştuğu ve geçmiş başarıları. Tamamen anonim ve sadece takma adlardan (nick) oluşan bir ekibe yatırım yapmadan önce iki kere düşünün.

Sosyal Gücü

Birçok NFT projesi artık Twiter, Discord gibi sosyal medya ortamlarında duyurulmakta ve pazarlanmaktadır. Siz de yatırım yapmadan önce bu projenin ve ekibin etkileşim gücüne bakmalısınız. Bir projenin son sahibi olmak istemiyorsanız. Twitter takipçi sayıları, takipçilerin bot mu gerçek insanlar mı olduğunu anlamak, beğeni ve etkileşim sayılarını da takip etmek zorundasınız.

Topluluk

Bazı projeler sanatsal yönüyle bazı projeler pazarlama gücüyle adından söz ettirebilir ancak bir projenin arkasındaki topluluk yani projeye yatırım yapmış insanlar bu projeye inanmış ve ciddi şekilde savunucusu ve projenin sesi haline gelmişlerse artık o projenin komünite yani topluluk bilincinin oluştuğundan bahsedebiliriz.

NFT’ler sadece bir sanat eserine sahip olmaktan daha fazlasıdır. İnsanlar yeni bir kültürün yaratıldığı mikro bir topluluğun parçası olurlar. Bored Ape Yat Kulübü (BAYC) bu etkinin en iyi örneğidir. Bu topluluk ile insanlar sohbet etmek, partiler düzenlemek, aynı kıyafetleri giymek ve aynı NFT eserine sahip olmaktan gurur duyarlar. Siz de bu topluluğa irmek için BAYC için biçilen bedeli ödemeniz gerekir çünkü BAYC NFT’leri sınırlı sayıdadır ve değeri sürekli artmaktadır.

Fayda (Utility)

Bir NFT eserini seçenler bu NFT eserini ellerinde tutmakla ne gibi ek faydalar sağlayacaklar bununla da ilgilenirler. Yani bir NFT eserinin avatar (profil fotoğrafı) olma işlevinden daha fazlası gerekir. Örneğin sanatsal yönü, size kripto para kazandırması, futbol turnuvasına bilet sağlaması ya da yeni çıkacak projelere WL (whitelist) kazandırması güzel sayılabilecek faydalardan bazılarıdır. Bunlar ekibin sizler için düşündüğü ve projeyi ileriye taşıyabilecek unsurlardır.

Yenilere Tavsiyeler

NFT Nasıl Alınır

Bu bölümü okuduğunuzda NFT nereden Alınır veya NFT nasıl alınır gibi sorulara yanıt bulmuş olacaksınız. NFT almak için çeşitli pazar yerleri bulunmaktadır. Binance, Coinbase, Opensea, Looksrare, Rarible bunlardan en önemlileridir. Biz şimdi sizlere Binance NFT Pazaryerinden nasıl NFT alabileceğinizi adım adım açıklayacağız.

Aşağıdaki 4 kolay adımı izleyerek Binance hesabı açabilir, doğrulama işleminizi yapabilir, hesabınıza para yükler ve NFT pazar yerinden istediğiniz NFT eserini satın alabilirsiniz. Size gereken sadece aşağıdaki 4 adımı izlemek ve Binance dünyasına adım atmak.

1. Adım Binance Hesabı Açmak: Eğer hala dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’da bir hesabınız yoksa hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak %20 komisyon indirimli olarak bir hesap açın.

Binance %20 Komisyon İndirimli Hesap Açılışı

2. Adım Doğrulamayı Tamamlamak: Kripto para borsalarına para yatırma ve çekme işlemlerini sorunsuz gerçekleştirmek için hesabınızın doğrulama işlemini yapmanız gerekir. Bu basit ve kısa süren işlemi hemen yapmanızı öneririz.

3. Adım Hesabınıza Fon Eklemek: İster Türk bankaları aracılığıyla Türk Lirası olarak isterseniz de başka bir kripto hesabından kripto varlık olarak hesabınıza fon yükleyebilir. Bu fonları ise NFT pazarına aktararak sanat eserleri alabilirsiniz.

4. Adım NFT Pazarından Bir NFT Almak: Bunun için yapmanız gereken ilk iş www.binance.com/tr/nft/ adresini ziyaret etmek olmalı. Burada öne çıkan NFT eserleri, günün seçilmiş eserlerini, kendi kontrol panelinizi ve arama seçeneğini kullanarak binlerce NFT arasından zevkinize ve beğeninize uygun olan eserleri görüntüleyebilir, teklif verebilir ve hatta satın alabilirsiniz.

Exit mobile version