NFT Nedir? NFT Coinler Hangileri?

NFT Nedir

Size hak veriyorum kripto para alanında çok fazla teknik terim ve çok fazla yeni terim var. Bunların hepsine hakim olmak yeni terimleri takip etmek gerçekten zor. Ama NFT bilmeniz gereken kavramların başında geliyor. Biz de bu yazıyı NFT’nin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve NFT coinlerin hangileri olduğunu öğrenmeniz ve yeni yeni yıldızı parlayan bu alanda fırsatlar yakalayabilmeniz için hazıradık.

NFT Nedir

İngilizce “Non-Fungible Token” kelimelerinin kısaltması olan NFT; blokzincir teknolojisi kullanarak benzersiz ve değiştirilemez bir dijital öğeyi temsil etmek için kullanılır. Örneğin; NFT’ler sanat, ses, tweet, video, video oyunlarındaki öğeler ve diğer yaratıcı çalışma biçimleri gibi dijital dosyaları temsil edebilir. Yani gerçek dünyada koleksiyon değeri taşıyan ne varsa dijital dünyada da koleksiyon değeri taşıyan şeyler benzersiz ve kopyalanamaz bir şekle sokularak NFT haline getirilebilir.

Mesela sanatçılar için, sanat eserlerini bir müzayede evi veya galeri kullanmadan doğrudan küresel bir alıcı kitlesine dijital biçimde satabilmek, satışlardan elde ettikleri kârın büyük bir bölümünü ellerinde tutmalarına olanak tanır. Telif hakları ile dijital sanat eseri programlanabilir, böylece yaratıcı, sanat eserleri her yeni bir sanat severe satıldığında satış karının belirli bir yüzdesini alabilir.

NFT’ler Neden Değerli

Tüm diğer varlıklarda olduğu gibi, arz ve talep piyasa fiyatının temel belirleyici faktörleridir. NFT’lerin kıt doğası ile oyunculardan, koleksiyonculardan ve yatırımcılardan gelen yüksek talep nedeniyle, insanlar genellikle NFT’ler için çok para ödemeye hazırdır. Son dönemde özellikle dijital oyun platformlarından bu şekilde arazi alıp bir nevi emlakçılık yapanlar bile ortaya çıktı. F1 Delta Time oyununda Monaco yarış pistinin bir bölümünü satın almak için 222.000$ teklif edilmesi buna örnek olarak gösterilebilir.

NFT Satışlarından Seçtiklerimiz

Beeple'ın İlk 5000 Gün Eseri

Uzun süredir dijital sanatlarla uğraşan Beeple‘ın İlk 5000 Gün adlı bu eserinde, kendisinin eseri yayınladığı tarihe kadar yaptığı tüm çalışmaları yer alıyor. Son beş yılı aşkın süredir her gün Instagram hesabından bir sanat eseri paylaşan Beeple hepsini tek bir eserde topladı ve bu eseri NFT olarak 66 milyon dolara (42329.453 ETH) satıldı.

Jack Dorsey İlk Tweet

Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, 15 yıl önce platformu kurarken attığı ilk tweet’ini açık artırmada en yüksek teklifi veren Türk asıllı iş adamı Sina Estavi’ye sattı. Estavi, tweet için yaklaşık 2,9 milyon dolar ödedi. Evet, tahmin edebiliyorum kulağa garip geliyor ama dünyada tek olan bir şeyin ne kadar değerli olabileceğini bir düşünün.

 Chris Torres tarafından oluşturulan Nyan Cat

Bir internet meme olan Chris Torres tarafından oluşturulan Nyan Cat adındaki gökkuşağı animasyonlu hali NFT (CryptoArt) ürünü olarak 300 ETH yani yaklaşık 600.000 dolara yakın bir tutar karşılığında satışı gerçekleşti. 

Bu satışlar özellikle son yıllarda hız kazandı. Sanat severler ya da koleksiyoncular dijital sanatı erken evrelerde yakalayıp güzel koleksiyonlara sahip olmak için adeta yarışıyorlar. Bakalım sıradaki yüksek tutarlı NFT hangisi olacak.

The New York Times NFT Satışı

Amerika’nın köklü ve tirajlı gazetelerinden biri olan The New York Times gazetesi yazarlarından Kevin Roose NFT haline getirilmiş bir köşe yazısını tam 650.000 dolar yani 350 Ethereum (ETH) karşılığında Farzin kullanıcı adlı yeni alıcıya sattı. 0.50 ETH ile başlayan açık artırma 350 ETH ile sonlandı. Yazar buradan elde ettiği geliri ihtiyaç sahiplerine bağışlayacağını ve alıcıyı bir sonraki köşe yazısında açıklayabileceğini yazdı.

NFT Coinler

NFT Kripto Paralar

Bu yazıyı yazdığımız sırada CoinGecko NFT verilerine göre listelenen NFT coinler arasından ilk 10’u sizler için seçtik. Bu sıralama piyasa değerine göre yapılmış olup verdiğimiz bağlantıdan güncel durumu siz de kontrol edebilirsiniz.

Listenin en tepesinde yer alan Enjin Coin (ENJ), Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş ve çevrimiçi oyun platformlarında ödeme aracı olarak kullanılabilecek bir dijital paradır. Enjin oyun dünyası ile haşır neşir olanların bildiği bir isimdir. 20 milyonun üzerinde oyuncu kitlesi olduğu düşünülen Enjin, 2009 yılından beri bu sektörde faaliyet göstermektedir.

ENJ ilk olarak Minecraft gibi dünya çapında çok popüler bir oyunu sistemlerine entegre etti. Bu sayede Minecraft’ta gizli bölmelerin kilidini açan oyuncular özel NFT’ler kazanmaya başladı. Bu gibi yenilikler ve geliştirmeler ENJ fiyatınıda kısa sürede yükseltti. ENJ Coin yatırımcıları da bu yatırımdan kazançlı çıktılar.

Enjin Coin (ENJ) liderliği aldı ama ilk 10’da yer alan diğer coinler hangileri derseniz; Decentraland (MANA), Flow (FLOW), SAND (SAND), RedFOX Labs (RFOX), WAX (WAXP), Ethernity Chain (ERN), Axie Infinity (AXS), Gala (GALA) ve son dönemde Türk kripto severlerin “Tavuk” diye adlandırdığı Terra Virtua Kolect (TVK).

Listede yer alan diğer kripto paraların detaylarını ilgili projenin üzerine tıkladığınızda okuyabilirsiniz. Bu alanda her geçen gün yeni projeler ortaya çıktığı için bir sonraki yazımızda bu liste tamamen değişmiş yeni oyuncular bu alana girmiş olabilir.

NFT İle İlgili Aklımıza Takılanlar

NFT’leri internet ortamında paylaşmak suç mu?

Hayır, değil. NFT ile korunan bir dijital varlığı istediğiniz gibi indirin, kopyalayın suç işlemiş olmazsınız. Ünlü ressamların tablolarını kuşe kağıda basıp satanlar nasıl suç işlemiyorsa siz de suç işlemiş olmuyorsunuz. Çünkü söz konusu kopyayı indirip basan, satan ve alan kişiler o eserin bir kopya olduğunu kabul ederek bu işlemi yapıyorlar. Eserin benzersiz aslı hala sahibinin elinde bulunuyor.

NFT coinlere nereden ve nasıl yatırım yapılır?

Tıpkı diğer kripto para birimleri gibi NFT Coin’ler de kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Örneğin ENJ almak istiyorsanız Binance borsasından hesap açıp kolaylıkla bu kripto paraya yatırım yapabilirsiniz. Binance Borsasına Nasıl Üye Olunur bağlantısını kullanarak Binance üyelik işlemleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Son Güncelleme: 27 Mart 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir