Tr Binance ve Binance Farkı Nedir?

Tr Binance ve Binance Farkı Nedir?

Türk kullanıcıların en çok kafasına takılan sorulardan biri budur. Çevrenizde insanlardan bazıları trbinance bazıları ise binance global’den bahseder. Bazıları global sitede kripto para alım-satımı yaparken bazıları yerel site olan Trbinance sitesinde bu işlemleri yapar. Peki ama bu iki siteyi kullanmak arasında bir fark var mı? Sabırsız olanlar için hemen açıklayalım ikisi arasında tabi ki çok FARK VAR. Şimdi gelin bu farkların neler olduğuna geçmeden önce her iki borsa hakkında bilgi verelim ve daha sonra farklara geçelim.

Tr Binance veya TrBinance Nedir?

TrBinance; Binance Global kripto para borsasının genişleme hedeflerine uygun olarak, kripto para hacmi yüksek ülkelerde oluşturduğu yerel borsa kurma hedefleri doğrultusunda Türkiye’de kurduğu Türkçe içerikli kripto para borsasıdır. Türkiye’de 18 yaşından büyük kişiler bu borsaya üye olabilirler. TR Binance borsası Türkiye’deki yasal mevzuata uygun olarak BN Teknoloji A.Ş. tarafından kurulmuştur.

Binance %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

(Bitcoin Okulu ziyaretçilerine özel %20 Komisyon İndirimi + %25 BNB İndirimi)

TrBinance Sitesi Giriş Ekranı

Binance Global veya Binance.com Nedir?

Binance Global; Binance firmasının tüm dünyadan kripto para alım-satım işlemlerine açık, Türkiye dahil bir çok ülkeden üye kabul eden uluslararası kripto para alım-satım platformudur. Binance terime tek kullanıldığında genellikle Binance Global’i tanımlar ve Türkiye dahil kriptıo para işlemlerinin büyük bir bölümü bu borsada yapılmaktadır. Coinmarketcap verilerine göre de Binance işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsasıdır.

Global olduğu için dilinin İngilizce olduğunu düşünebilirsiniz ancak site onlarca dilin yanında Türkçe dahi desteklemektedir. Yani kripto para alım satımında Türkçe işlem yapmak için Tr Binance üyesi olmanız zorunlu değildir.

Binance Global Sitesi

TrBinance ve Binance Farkları

Tr Binance ve Binance Farkı; aslında maddeler halinde sıraladığımız aşağıdaki kelimelerin arasında gizli. Gelin isterseniz bu farkların neler olduğuna geçelim ve her bir farkı detaylıca açıklayalım.

  • Coin Çeşitliliği: Tr Binance borsasında Binance Global borsasına göre daha az sayıda coin listelenmektedir. Almak istediğiniz her altcoin Tr Binance borsasında listelenmiyor olacaktır. Yüzlerce altcoin arasından seçim yapmak için Binance Global hesabı açmalısınız.
  • Para Yatırma: Tr Binance Türkiye’den para yatırma ve çekme seçenekleri açısından Binance Global’in önündedir. Çünkü Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi çeşitli bankalardan havale/eft seçeneği ile para yatırılmasına imkan sağlamaktadır. Binance Global’de ise bu işlem biraz daha zahmetlidir. Şöyle ki Papara, veya Trbinance, Btctürk, Paribu gibi yerel borsalara önce para aktarılır. Daha sonra bu borsalardan Binance Global hesabına gönderilir.
  • Vadeli İşlemler: Tr Binance vadeli işlemler yapmanıza yani 10x, 20x gibi kaldıraç kullanarak alım-satım yapmanıza izin vermez. Bu işlemleri sadece Binance Global ile yapabilirsiniz. Hatta bitcoin gibi kripto para birimlerinde 100x’e kadar da kaldıraç kullanabilirsiniz. Şimdi burada binance 20x nedir veya binance 100x nedir şeklinde sorular gelebilir ancak bu konuda detaylı bilgi için Binance Futures Nedir yazımızı okumanızı öneririz.
  • İlk Arz: Kripto paraların muhtemel alıcılarla ilk kez buluştukları, kendilerini borsalarda alınıp-satılabilir şekilde kripto para alıcılarına sunduklarında ilgili kripto paranın ilk arzı yapılmış olur. Önemi şudur; gelecek vaadeden projelere ilk giriş fırsatı veya madenciliğine katılma fırsatı yakalayarak en düşük fiyattan sahip olabilirsiniz. Bu fırsat şu an için sadece Binance Global borsasında vardır. Binance gelecek vadeden projeleri kullanıcıları için seçer ve finansmanına katılım yada madenciliğine katılım imkanlarıyla ilk olarak Binance.com sitesinde listeler. Tr Binance üyeleri bunları göremez çünkü Tr Binance ve Binance Global cüzdanları farklıdır.
  • Güvenlik: Her iki borsa da Binance altyapısını kullandığı için güvenlik önlemleri maksimum seviyededir. Üstelik Binance kullanıcıları SAFU denilen bir çeşit Sigorta Ponu ile güvence altına alınmışlardır. Herhangi bir saldırıya maruz kaldıklarında zararları bu fondan karşılanmaktadır.
  • Teknik Destek: Tr Binance veya bazı kullanıcıların deyimiyle TrBinance teknik destek noktasında Türk kullanıcılar için bir adım öndedir. Twitter, Telegram gibi kanallar kullanarak kullanıcılarına duyuruları Türkçe olarak iletmektedir. İngilizce bilen kullanıcılar ise Binance Global ile duyuruları daha hızlı alma şansına sahip olurlar.
  • Site Arayüzü: Tr Binance sitesi tamamen Türkçe olup, sadece güncel duyurularda zaman zaman İngilizce kullanılmaktadır. Binance Global ise onlarca dilin yanında Türkçe’de desteklemektedir. Ancak sitede henüz Türkçeleştirme çalışmaları tamamlanmamış bölümlerde mevcuttur.
  • Referans İndirimi: Tr Binance borsasında elde edebileceğiniz maksimum referans indirimi %10 iken Binance Global borsasında maksimum %20 referans indirimi alabilirsiniz. Bu ne demek diyenler için: borsanın sizlere yaptığı komisyon geri ödemelerinin oranını gösterir. Oran yükseldikçe daha kazançlı olursunuz.

Son Güncelleme Tarihi: 24/01/2022

Tr Binance ve Binance Global İle İlgili Sorular

TrBinance ve BinanceTr Arasında Bir Fark Var Mı?

Bu iki tabir Binance sitesinin Türkiye’de kurduğu yerel borsa olan Tr Binance sitesini tanımlamak için kullanılır. Bazı kullanıcılar buna TrBinance derken bazı kullanıcılar da BinanceTr şeklinde telafuz etmeyi tercih etmiştir.

Tr Binance Mi Yoksa Binance Mi?

Yukarıda sıraladığımız farkları okuduysanız bunun kararını kendiniz verebilirsiniz. Size en uygun olan borsayı seçerek kripto para alım satım işlemine başlayabilirsiniz.

Tr Binance Üyesi Olanlar Vergi Mi Verecek?

Kripto paralar üzerinden vergi alınması ile ilgili bir uygulama henüz bulunmamaktadır. Bu konuda Maliye Bakanlığı’nın devam eden çalışmaları olup henüz içeriği netleşmediği için TrBinance ve Binance arasında vergi konusunda bir fark bulunmamaktadır.

Binance Global %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

(Bitcoin Okulu ziyaretçilerine özel %20 Komisyon İndirimi + %25 BNB İndirimi)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir