Binance TR ve Binance Farkı Nedir?

Tr Binance ve Binance Farkı Nedir?

Türk kullanıcıların en çok kafasına takılan sorulardan biri budur. Çevrenizde kripto ile ilgilenen insanlardan bazıları Binance TR bazıları ise Binance Global’den bahseder. Bazıları global sitede kripto para alım-satımı yaparken bazıları markanın yerel ayağı olan Binance TR sitesinde bu işlemleri yapar. Peki ama bu iki siteyi kullanmak arasında bir fark var mı? Sabırsız olanlar için hemen açıklayalım ikisi arasında tabi ki çok FARK VAR. Şimdi gelin bu farkların neler olduğuna geçmeden önce her iki borsa hakkında bilgi verelim ve daha sonra farklara geçelim.

Binance TR Nedir?

Binance TR; Binance Global kripto para borsasının genişleme hedeflerine uygun olarak, kripto para hacmi yüksek ülkelerde oluşturduğu yerel borsa kurma hedefleri doğrultusunda Türkiye’de kurduğu Türkçe içerikli kripto para borsasıdır. Türkiye’de 18 yaşından büyük kişiler bu borsaya üye olabilirler. Binance TR borsası Türkiye’deki yasal mevzuata uygun olarak BN Teknoloji A.Ş. tarafından kurulmuştur.

Binance %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

(Bitcoin Okulu ziyaretçilerine özel %20 Komisyon İndirimi + %25 BNB İndirimi)

Binance TR Sitesi Giriş Ekranı

Binance Global veya Binance.com Nedir?

Binance Global; Binance firmasının tüm dünyadan kripto para alım-satım işlemlerine açık, Türkiye dahil bir çok ülkeden üye kabul eden uluslararası kripto para alım-satım platformudur. Binance terime tek kullanıldığında genellikle Binance Global’i tanımlar ve Türkiye dahil kriptıo para işlemlerinin büyük bir bölümü bu borsada yapılmaktadır. Coinmarketcap verilerine göre de Binance işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsasıdır.

Global olduğu için dilinin İngilizce olduğunu düşünebilirsiniz ancak site onlarca dilin yanında Türkçe dahi desteklemektedir. Yani kripto para alım satımında Türkçe işlem yapmak için Binance TR üyesi olmanız zorunlu değildir.

Binance Global Sitesi

Binance TR ve Binance Farkları

Binance TR ve Binance Farkı; aslında maddeler halinde sıraladığımız aşağıdaki kelimelerin arasında gizli. Gelin isterseniz bu farkların neler olduğuna geçelim ve her bir farkı detaylıca açıklayalım.

  • Coin Çeşitliliği: Binance TR borsasında Binance Global borsasına göre daha az sayıda coin listelenmektedir. Almak istediğiniz her altcoin Binance TR borsasında listelenmiyor olacaktır. Yüzlerce altcoin arasından seçim yapmak için Binance Global hesabı açmalısınız.
  • Para Yatırma: Binance TR Türkiye’den para yatırma ve çekme seçenekleri açısından Binance Global’in önündedir. Çünkü Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi çeşitli bankalardan havale/eft seçeneği ile para yatırılmasına imkan sağlamaktadır. Binance Global’de ise bu işlem biraz daha zahmetlidir. Şöyle ki önce Binance TR, Btctürk, Paribu gibi yerel borsalara para aktarılır. Daha sonra bu borsalardan Binance Global hesabına gönderilir.
  • Vadeli İşlemler: Binance TR vadeli işlemler yapmanıza yani 10x, 20x gibi kaldıraç kullanarak alım-satım yapmanıza izin vermez. Bu işlemleri sadece Binance Global ile yapabilirsiniz. Hatta bitcoin gibi kripto para birimlerinde 100x’e kadar da kaldıraç kullanabilirsiniz. Şimdi burada Binance 20x nedir veya binance 100x nedir şeklinde sorular gelebilir ancak bu konuda detaylı bilgi için Binance Futures Nedir yazımızı okumanızı öneririz.
Binance Global borsası ile Futures işlemleri yapabilirsiniz.
  • İlk Arz: Kripto paraların muhtemel alıcılarla ilk kez buluştukları, kendilerini borsalarda alınıp-satılabilir şekilde kripto para alıcılarına sunduklarında ilgili kripto paranın ilk arzı yapılmış olur. Önemi şudur; gelecek vaadeden projelere ilk giriş fırsatı veya madenciliğine katılma fırsatı yakalayarak en düşük fiyattan sahip olabilirsiniz. Bu fırsat şu an için sadece Binance Global borsasında vardır. Binance gelecek vadeden projeleri kullanıcıları için seçer ve finansmanına katılım yada madenciliğine katılım imkanlarıyla ilk olarak Binance.com sitesinde listeler. Binance TR üyeleri bunları göremez çünkü ilk listelemeler genellikle Binance Global borsasının Launchpool ve Launchpad uygulamaları üzerinde yapılmaktadır.
  • Güvenlik: Her iki borsa da Binance altyapısını kullandığı için güvenlik önlemleri maksimum seviyededir. Üstelik Binance kullanıcıları SAFU denilen bir çeşit Sigorta Ponu ile güvence altına alınmışlardır. Herhangi bir saldırıya maruz kaldıklarında zararları bu fondan karşılanmaktadır.
  • Teknik Destek: Binance TR veya bazı kullanıcıların deyimiyle Binance TR teknik destek noktasında Türk kullanıcılar için bir adım öndedir. Twitter, Telegram veya canlı destek gibi kanallar kullanarak kullanıcılarına duyuruları Türkçe olarak iletmektedir. İngilizce bilen kullanıcılar ise Binance Global ile duyuruları daha hızlı alma şansına sahip olurlar.
  • Site Arayüzü: Binance TR sitesi tamamen Türkçe olup, sadece güncel duyurularda zaman zaman İngilizce kullanılmaktadır. Binance Global ise onlarca dilin yanında Türkçe’de desteklemektedir. Ancak sitede henüz Türkçeleştirme çalışmaları tamamlanmamış bölümlerde mevcuttur.
  • Referans İndirimi: Binance TR borsasında elde edebileceğiniz maksimum referans indirimi %10 iken Binance Global borsasında maksimum %20 referans indirimi alabilirsiniz. Bu ne demek diyenler için: borsanın sizlere yaptığı komisyon geri ödemelerinin oranını gösterir. Oran yükseldikçe daha kazançlı olursunuz.

Binance TR ve Binance Global İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Binance TR Borsasının Farklı Markaları Var Mı?

Binance markasının Türkiye ayağında kullandığı resmi adı Binance TR’dir. Ancak bazı kullanıcılar buna TrBinance derken bazı kullanıcılar da BinanceTr şeklinde telafuz etmeyi tercih etmiştir. Doğru kullanım ise Binance TR şeklindedir.

Binance TR Mi Yoksa Binance Mi?

Yukarıda sıraladığımız farkları okuduysanız bunun kararını kendiniz verebilirsiniz. Her iki borsa da aynı şirketin iki farklı markası. Dolayısıyla gerek güven gerek hız gerekse de kullanım kolaylığı olarak birbirine oldukça benzer yapılar. Burada asıl fark iki borsanın sunduğu birbirinden farklı olanaklar.

Binance TR Üyesi Olanlar Vergi Mi Verecek?

Kripto paralar üzerinden vergi alınması ile ilgili bir düzenleme henüz yürürlüğe girmemiştir. Bu konuda Maliye Bakanlığı’nın devam eden çalışmaları olduğunu ve bu çalışmaların 2022 yılından beri devam ettiğini biliyoruz. Henüz içerik netleşmediği için 2024 yılının ilk çeyreğinde de bu konuda bir gelişme olmadı.

Binance Global %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

(Bitcoin Okulu ziyaretçilerine özel %20 Komisyon İndirimi + %25 BNB İndirimi)

Son Güncelleme: 15 Mart 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir