TrBinance Güvenilir Mi?

TrBinance Güvenilir Mi?

TrBinance olarak Türkiye’de yıllardır faaliyet gösteren bir kripto para borsası mevcut. Yerli kullanıcılar özellikle BTC Türk ve Paribu ile ticaret yapmaya alışkınlar ancak TrBinance borsasını araştıran ve bu borsa ile işlem yapmak isteyen de çok sayıda kripto para yatırımcısı mevcut. Özellikle kripto paraların tüm dünyada yaygınlaşması ve bunun ülkemize de yansımasının bir sonucu olarak yatırımcılar TrBinance borsasının güvenli olup olmadığı ve kripto para varlıklarının TrBinance borsasında güvende olup olmayacağı konusunda sorular soruyorlar. Biz de bu yazımızda TrBinance diğer adıyla Binance Türkiye borsasının merak edilen yönlerine değineceğiz.

TrBinance Nedir?

Binance borsasının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de faaliyete geçirdiği yerel kripto para borsasıdır. Ülkemizde bu borsa çeşitli adlarla tanınmaktadır. En sık kullanılanlar; “TrBinance” veya “Binance Türkiye Borsası” şeklinde sıralanabilir. Binance global borsasından ne farkı var derseniz özellikle Türkçe ara yüz ve Türk bankalarından havale/EFT yapılabilmesi öne çıkan özellikleri. Binance birçok ülkede yerel borsa siteleri kurup o ülkenin yasalarına uygun faaliyet göstermeye dikkat etmektedir. Ülkemizde de TrBinance şu anda yasal olarak hizmet vermektedir. Binance Global ve TrBinance arasındaki farkları anlatan detaylı bir yazıyı daha önce kaleme almıştık. O yazıyı buradan okuyabilirsiniz:

Tr Binance ve Binance Farkı Nedir?

Üstteki yazıyı detaylı olarak okuduysanız, TrBinance’ın ne olduğunu ve Binance Global borsasından farkını gördünüz. Eğer Binance Global borsası hakkında detaylı bir inceleme yazısı okumak istiyorsanız: Binance Güvenilir Mi? Binance İncelemesi yazımıza da göz atabilirsiniz. Gelin şimdi de TrBinance borsası Türkiye’de kullanıcılarına ne gibi hizmetler sağlıyor bir de ona bakalım.

TrBinance Tarafından Sunulan Hizmetler

TrBinance Tarafından Sunulan Hizmetler

Hiç şüphesiz diğer tüm kripto para borsaları gibi TrBinance borsasının ana işlevi çok sayıda kripto para biriminin ticaretine aracılık etmektir. Bunların içinde Bitcoin, Ethereum gibi işlem hacmi yüksek kriptolar olduğu gibi SHIB ve DOGE gibi daha düşük işlem hacmine sahip hatta “shit coin” diye nitelendirdiğimiz kripto paralar da vardır. Şimdi bu hizmetlere detaylı bakalım:

  • Kripto Para Ticareti: TrBinance düşük komisyon oranlarıyla hem kripto para alımı hem de satımına aracılık ederek piyasa yapıcılığı görevini görür. Siz de Banka hesabınızı kullanarak TrBinance üzerinden kolayca kripto varlıklara yatırım yapabilirsiniz.
  • Otomatik Yatırım: TrBinance borsasının bu işlevini BES sözleşmeleri gibi düşünebilirsiniz. Yani sizin belirlediğiniz periyotta, sizin belirlediğiniz miktarda kripto yatırımını yine sizin belirlediğiniz ödeme şekliyle yapar ve hesabınızda kripto birikimleriniz siz ödemeye devam ettikçe büyür.
  • Staking: Kripto varlıklarınızı yine sizin seçtiğiniz periyotlarda yatırım için kullanabilirsiniz. Bu işlevi, kripto varlıklarınızı kiraya vermek ve bunun üzerinden gelir elde etmek şeklinde düşünebilirsiniz. Finans jargonunda bu işleme faiz dense de, kullanmadığınız kripto varlıkların başkalarınca kullanılması ve karşılığında ödeme almanız olarak da tanımlanabilir. Bu işlemin 2 türü olup bunlardan biri “Esnek Staking” diğeri ise “Kilitli Staking” ürünleridir.
  • Kolay Al-Sat: Karmaşık alım-satım prosedürlerini sizin için hızlandıran ve kolaylaştıran TrBinance borsası aracıdır.
  • Mobil Uygulama: Cep telefonu ya da tablet gibi ortamlara indireceğiniz TrBinance mobil yazılımı ile istediğiniz yer ve zamanda kripto para ticareti yapabilirsiniz. Uygulamanın hem yeni başlayan kullanıcılar için basit bir ara yüzü hem de deneyimli yatırımcılar için gelişmiş ara yüzü mevcuttur.
  • Türk Lirası Yatırma/Çekme: TrBinance borsasının temel kuruluş amaçlarından biri Türkiye’deki tüm bankalardan para yatırılabilmesi için bir platform olmasıydı. 2024 yılında çok sayıda bankaya para yatırma ve çekme işlemini 0 komisyon ile yapabilirsiniz.

Tr Binance Komisyon Ücretleri

TrBinance borsasına üye olmak ücretsizdir. Borsaya üye olurken herhangi bir ücret ödemezsiniz. Sadece borsada yaptığınız alım satım işlemlerinden borsa %0,1 gibi düşük bir komisyon almaktadır. Borsanın kendi para birimi olan BNB komisyon ödemelerinde kullanılabilir ve bu size ciddi oranda indirim sağlamaktadır. Ayrıca para yatırma ve çekme işlemleri için komisyon ödemesi yoktur.

TrBinance Komisyonları Sıfırladı
TrBinance Komisyonu Oranları

Artıları ve Eksileri

Binance yerel kültürlere ve dillere verdiği önemin bir sonucu olarak Türkiye’de de Türkçe Binance internet sitesini yayına soktu. Bu hizmetin en büyük avantajı İngilizce bilmeyen müşterilerinde kolaylıkla işlem yapabilmesini ve Türkçe destek, yardım talebinde bulunabilmesini sağladı.

Bu durumun negatif yönü ise; İngilizce site olan Globalde daha çok içerik ve özellikle Vadeli İşlemler gibi popüler olan finansal araçlarda kullanılabilmektedir. Malesef Binance Türkiye sitesinde bu ürünler bulunmamaktadır. Zaten Binance kısa bir süre önce Vadeli İşlemlerden Türkçe dil desteğini de çekeceğini duyurmuştu.

Son bir olumsuz taraf ise; devletler her geçen gün regülasyon konusunda kripto para borsalarını sıkıştırıyor dolayısıyla Binance gibi borsalar da kullanıcılarından daha fazla kimlik doğrulama verisi talep ediyor. Binance da kısa süre önce çeşitli kimlik doğrulama adımlarını yapmayan kullanıcıların para yatırma ve çekme işlemlerinde kısıtlanacağını duyurdu.

TrBinance Güvenilir mi ya da ne kadar güvenmeliyiz sorusunun cevabı işte bu detaylarda gizli. Yatırımlarda olduğu gibi kripto para borsalarında da riski dağıtmak her zaman daha iyidir.

Sonuç

Sonuçta güvenli borsa aslında kişilerin güvenlik tedbirlerine uyması ile başlıyor ve platform güvenliği ise daha sonra geliyor. TrBinance borsası yerel bir borsa olduğundan ülkemizde bir çok kişi TrBinance yerine daha güvenli olduğunu düşündüğü için Binance Global borsasında işlem yapıyor. Bunun bir nedeni de hem kripto para çeşitliliği fazla hem de marjin gibi kaldıraç kullanılabilen ortamları denemek istemeleri. Siz de ülkemizde milyonlarca üyesi olan Binance Global borsasına üye olmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak güvenle üye olabilirsiniz.

Binance %20 Komisyon İndirimli Üyelik

(BitcoinOkulu.com’a özel %20 Komisyon İndirimi + %25 BNB İndirimi)

TrBinance batar mı?

Tüm şirketler gibi TrBinance borsası da bir değer yaratır ve bundan kar elde etmeye çalışır. Eğer kar elde edemezse faaliyetlerine devam etmez. İtibar bu tür kurumlarda çok önemlidir ve global bir marka olan Binance devletlerin yasal düzenlemelerine uymak için sürekli bir gelişim ve dönüşüm içindedir. Kaldı ki ülkemizde de 2024 yılı içerisinde yasalaşması planlanan bir kripto para yasası çalışması mevcut.

TrBinance hacklenirse ne olur?

Borsa SAFU adında bir nevi sigorta fonu oluşturmuş ve hacklenme olaylarında zararların bu fondan karşılanacağını taahhüt etmiştir. Bu fonun 2024 yılı büyüklüğünün 2 milyar doların üzerinde olduğu biliniyor.

Son Güncelleme: 9 Nisan 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir