Whale Alert Nedir?

whale alert twitter

Kripto paralar ve Blokzincir teknolojileri ile ilgilenen hemen herkesin bir dönem gözüne muhakkak “Whale Alert” ile ilgili mesajlar ya da uyarılar çarpmıştır. Son dönemde gerek web siteminizin yorum kısmından gerekse de sosyal medya hesapları üzerinden “Whale Alert” raporlarının anlamı soruluyor. Biz de bu yazımızda Whale Alert tarafından üretilen ve karşılaşabileceğiniz hemen hemen tüm rapor/mesaj tiplerine değinmeye çalıştık.

Whale Alert Ne Yapar

Whale Alert; Blokzincir teknolojisi ile gerçekleştirilen milyonlarca işlemi izler, analiz eder ve bunları bir veri tabanında saklar. Bu işlemlerden büyük ve dikkat çekici olanları da sosyal medya gibi ortamlarda milyonlarla paylaşır.

Belirli limitleri aşan kripto para işlemleri Twitter ve Telegram gibi sosyal medya ortamlarında paylaşılırken belirli ücretler karşılığında Kurumsal ve Bireysel müşterilere özel hizmetlerde sunmaktadır.

Whale Alert Mesajlarından Örnekler

Whale Alert’in yayınladığı mesajlara geçmeden önce bazı kavramlara değinmekte yarar var. Bu kavramları açıkladığımızda aşağıdaki mesajları yorumlamak daha anlamlı olacak.

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet): İnternete bağlı yani çevrimiçi bağlantı sunan ortamlar. Örneğin Binance borsasının Trust Wallet isimli mobil cüzdanı.

Soğuk Cüzdan (Cold Wallet): İnternet bağlantısı olmayan flash bellek benzeri donanımlar.

Balina (Whale): Ellerinde yüksek meblağlar bulunan büyük yatırımcılar. Herhangi bir gerçek kişi ya da kurum olabilirler.

 Bilinmeyen Cüzdan (Unknown Wallet): Transfer bilgileri herkese açıktır. Borsalar gibi kamuya açık bazı büyük hesapların arkasında kim olduğu bilinirken bazı cüzdanların arkasında kim olduğu bilinmez. İşte bilinmeyen bu cüzdanlar “unknown wallet” olarak bildirilir.

Bazen büyük meblağlı “”unknown wallet” işlemleri heyecan yaratır ancak bu genellikle Kripto Borsalarının sıcak cüzdandan soğuk cüzdana ya da tam tersi yaptığı rutin işlemlerdir.

Coin Yakma (Coin Burn): Kripto paranın (token veya coin) belirlenen miktarının tamamen kalıcı olarak dolaşımdan çıkarılması. Neden yapılır: 1-Mevcut arzı azaltarak her bir coinin değerini artırmak. Arzı sınırlı olan varlığın değeri artacaktır. 2-İlgili coin yeni ve daha gelişmiş bir standarda geçecektir ve eski standart üzerine oluşturulmuş coinler yakılır.

Kripto Borsasından Kripto Borsasına

transferred from #FTX to #Binance

Yukarıdaki mesajda “transferred from #FTX to #Binance” şeklinde ifade edilen; 10 milyon (USD) değerinde Tether (USDT) FTX Borsasından Binance Borsasına aktarılmış.

Kripto Borsasından Bilinmeyen Cüzdana

transferred from #Binance to unknown wallet

Yukarıdaki mesajda “transferred from #Binance to unknown wallet” şeklinde ifade edilen; Binance borsasından bilinmeyen bir cüzdana 9 milyon (USD) değerinde SUSHI kripto para transferidir.

Bilinmeyen Cüzdandan Bilinmeyen Cüzdana

transferred from unknown wallet to unknown wallet

Yukarıdaki mesajda “transferred from unknown wallet to unknown wallet” şeklinde ifade edilen; Bilinmeyen bir cüzdandan yine bilinmeyen bir cüzdana 50 milyon (USD) değerinde ETH kripto para transferidir.

Basma İşlemi

minted at USDC Treasury

Yukarıdaki mesajda “minted at USDC Treasury” şeklinde ifade edilen; Circle ve Coinbase destekli USDC transferidir. Sosyal medya ortamlarında bu mesajlar yükseliş ve düşüş sinyali olarak yorumlansa da bu basitçe arz ve talep kanunu ile açıklanabilir.

Yakma İşlemi

burned at PAX Treasury

Yukarıdaki mesajda “burned at PAX Treasury” şeklinde ifade edilen; Paxos Standard (PAX)’ın 30 milyon (USD) civarında Binance Borsası’nın stablecoini olan BUSD yakma işlemidir.

Son Güncelleme: 6 Mart 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir