Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bu yazı ilk olarak 2020 yılında hazırlandı o günden bu zamana (2024) sektörde çok sayıda gelişme yaşandı. Bitcoin’in ne olduğu nasıl alınabileceği konusunda artık yeterli bilgiye sahibiz. Biz de bu yazımızı güncelleyerek kullanımdan kalkmış yöntemlere çok daha az yer verip yatırımcılarca daha fazla tercih edilen yöntemlere daha çok yer vereceğiz. 2024 yılında kripto para borsalarının hakimiyeti sürdüğü için biz de inceleme konumuzun merkezine kripto para borsalarını koyduk çünkü kripto para borsaları ve sizlere sundukları uygulamalar sayesinde kolayca Bitcoin alım satımı yapabilmektesiniz. En Güvenilir Bitcoin Siteleri bağlantısını kullanarak ilgili bölüme ulaşabilirsiniz.

2009’un başlarında tanıtımı yapılan Bitcoin, blockchain teknolojisini kullanan ilk merkeziyetsiz (herhangi bir otoriteye bağlı olmayan) dijital para birimi olarak kabul edildi. O günden bu güne kadar da popülaritesi sürekli artış gösterdi. Bunu artan işlem hacimlerinden ve kullanım alanının giderek yaygınlaşmasından anlayabiliyoruz. Bitcoin’in nasıl alınıp-satıldığına geçmeden önce konu hakkında hiçbir fikri olmayanlar için hazırladığımız Bitcoin Nedir konulu yazıyı okumanızı ve internet fenomenlerinin konu hakkındaki videolarını yine aynı sayfadan izlemenizi öneririz.

Son yıllarda finans ve yatırım dünyasında büyük ilgi görmesine rağmen, birçok kişi Bitcoin gibi kripto paraları nasıl satın alacağını bilmiyor, aslında bitcoin satın almak herhangi bir mobil uygulamaya kaydolmak kadar basit ve kolay. Biz de BitcoinOkulu.Com olarak, bitcoin ya da altcoin satın almaya başlamak için bilmeniz gereken alternatif yolları her şeyi ile burada açıklıyoruz.

bitcoin nasıl alınır şema

Bitcoin ATM

Son yıllarda sayıları tüm dünyada 10.000’in üstünde olup Türkiye’de de şu anda iki noktada aktif bitcoin ATM bulunmaktadır. Bu sistemler küçük komisyonlarla kullanıcılarına hizmet sunmakta.

bitcoin atm harita

Basitçe yapmanız gereken ATM makinesine nakit para yatırmak ve mobil cüzdanınızdaki QR kodu taratarak veya parayı cüzdanınıza nasıl aktaracağınızı anlatan ATM fişini teslim alarak Bitcoin almak. Türkiye’de çok yaygın olmasa da size en yakın Bitcoin ATM makinesini CoinATMRadar gibi harita hizmetlerinin yardımıyla kolaylıkla bulabilirsiniz.

Hediye Kartları

Birçok ülkede kullanılmasına karşın hem yüksek komisyon oranları hem de alım-satım işlemlerinde yaşanan sıkıntılardan dolayı kullanıcılar arasında pek yaygınlaşmayan bir bitcoin alım yöntemi. Elektronik ve fiziki formları olup bu kartlara bitcoin yüklenebilmektedir.

Bitcoin Borsaları

Bitcoin platformları günümüzde Bitcoin alım satım işlemlerinin asıl yükünü çeken yerlerdir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu hızlı, kolay ve güvenli olmasından dolayı buraları tercih etmektedir.

Bu borsalarda bitcoin ve diğer altcoin fiyatlarını anlık olarak takip edebilir, teknik analiz araçlarını kullanabilir ve dilerseniz anında bitcoin alıp satabilirsiniz. Üstelik bu işlemleri bilgisayarınızdan ya da mobil cihazlarınızdan dünyanın her yerinde günün her saatinde yapabilirsiniz. Türkiyede de bu bitcoin platformlarının sayısı her geçen gün artmakta ve yasal mevzuat ile belirlenmiş çerçevede faaliyetlerini sürdürmekteler. Ülkemizde faaliyet gösteren ve kolay bir şekilde hem para yatırılıp hem de para çekebileceğiniz Güvenilir Bitcoin Firmaları ile ilgili bir yazıyı daha önce paylaşmıştık. Sizlerin yorumları ile sürekli güncel tutulan bu listeden size uygu bitcoin sitesini bulup onunla çalışabilirsiniz.

Çoğu borsa alım-satım aracılık işleminin yanında sizlere Bitcoin cüzdanı (wallet) hizmeti de sunuyor; ancak bitcoinlerinizi ya da altcoinlerinizi fiziki çüzdanlarınızda taşımanız daha güvenli olacaktır. Bu tür fiziki cüzdanlar servis sağlayıcılar tarafından satılmakta. Kamu otoriteleri tarafından düzenli olarak denetlenen finansal kurumlar olmalarına rağmen Bitcoin borsaları henüz bankalar seviyesinde güvenlik temin edemiyorlar. Günden güne kullanımı yaygınlaşan sanal paraların güvenlik sorunu da zamanla aşılacaktır.

Bu yazının ilk versiyonunun hazırlandığı2020 yılından bu yana kripto para borsaları ayağında da çok sayıda gelişme yaşandı. Binance sektör liderliğini pekiştirirken, FTX gibi bir finans devi iflas ederken sahibi de tutuklanarak ceza evine gönderildi. Ülkemiz de ise Thodex isimli kripto para borsası iflas etti ve sahibi tutuklanarak ceza evine gönderildi. Yine 2024 yılına kadar çok sayıda yeni kripto para borsası piyasaya giriş yaptı. Web3, NFT ve Yapay Zeka hayatımızda daha fazla yer almaya başladı.

P2P – Eşler Arası

Sanal bitcoin platformlarının üyelik işlemleri ile uğraşmak istemiyor ya da yaptığınız işlemlerin anonim olarak kalmasını tercih ediyorsanız eşler arası (peer 2 peer) işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin temelinde yüz yüze görüşerek işlemi fiziken yapmak vardır. Bu işlemleri sizler için kolaylaştıran siteler giderek yaygın olarak kullanılmakta. Bunlardan önde gelen en önemli ikisi Localbitcoins (2023 yılında yeni hesap açılışına sistemi kapattılar ve yeni üyelik kabul etmiyorlar.) ve Paxful. Siz de bu sitelere üye olarak hem alım hem de satım işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Yatırımcı Fonları

Günümüzde kullanılan diğer yatırım fonları altın, gümüş, bakır gibi değerli madenlere, hisse senedi, tahvil ve yabancı para gibi çok çeşitli enstrümanlara yatırım yaparken artık bitcoin piyasasına yatırım yapabileceğiniz fonlar da oluşturulmaya başladı. Bunlardan ilki ve piyasada en çok konuşulan Grayscale firması. Bitcoin kullanımı yaygınlaştıkça piyasaya giren fon sayısı da artacaktır.

bitcoin piyasa degeri

Grafikten de görebileceğimiz gibi bitcoin ve kripto para piyasalarında işlem hacmi sürekli artış göstermekte. Özellikle 2024 yılında Bitcoin ETF fonlarının Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edilmesi sonrasında Bitcoin fiyatı 70.000$ seviyesini aşarak yeni ATH seviyesine ulaştı.

Sonuç

Bu yazının ilk yazıldığı 2022 yılında dijital paralar piyasalarda yeni araçlar olarak kabul edilseler de 2024 yılına geldiğimizde artık hem Kamu otoriteleri hem de yatırımcılar arasında geçerli bir varlık sınıfı olarak kabul edilmekteler. Gelecekte kağıt paraların tarih olacağını öngörmek bugünlerde daha kolay. Dolayısıyla siz de çok geçmeden bu teknoloji ile tanışabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra Bitcoin ya da diğer altcoin türlerinden birini veya birkaçını almaya karar verdiyseniz En Güvenilir Bitcoin Firmaları listemizden size ve yatırım tercihinize uygun firmaları inceleyebilirsiniz.

Visited 1 times, 1 visit(s) today