Binance Futures ve Binance Marjin Arasındaki Fark

Binance Futures ve Marjin Arasındaki Farklar

Sosyal medya ortamlarında 100x hatta 1000x gibi kazançlar elde ettiklerini paylaşan, ekran görüntüleri sunan insanları eminim siz de görüyorsunuz. Özellikle Binance gibi dev kripto para borsalarından alınma kazanç ve getiri ekran görüntüleri sizi cezbediyor olmalı. Biraz araştırdığınızda arka planında Futures, Margin (Marjin), Kaldıraçlı İşlemler gibi çeşitli kelimelerden bahsettiklerini öğrendiniz. Peki ama nedir tüm bu kavramlar. İşte bizde yazımızda Binance Futures ve Binance Margine (Marjin) arasındaki farklara ve ilişkiye değineceğiz.

Binance Futures

Futures ticareti , marjin ile benzerdir ancak temel bazı açılardan farklıdır. İlk olarak, bir Futures ticareti yaparken, tüccarlar belirli bir kripto para biriminin değerini temsil eden sözleşmeleri alır veya satarlar. Bu, marjin işlemlerinden farklı olarak, tüccarın temel kripto para birimine sahip olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, tüccarlar, gelecekteki bir tarihte satın almak veya satmak için anlaştıklarını belirleyen bir sözleşme alışverişinde bulunurlar.

Kripto Futures sözleşmeleri, genellikle bir varlığın oynaklığına ve olumsuz fiyat hareketlerine karşı korunmak için kullanılır. Marjin ticareti gibi, Futures sözleşmeleri de yatırımcıların bir portföyü korumak için önemli miktarda sermayeye kullanmalarına imkan sağlar. Riskten korunma yoluyla, tüccarların kripto para varlıklarını tehlikeye atmaları veya elverişsiz bir fiyattan onları tasfiye etmeleri gerekmez. 

Futures sözleşmeleri bir varlıkla doğrudan ticaret yapmadığından, fiyat oynaklığı, bir piyasa çöktüğünde bile kâr için kapıları açar. Böylece, vadeli işlem tüccarları, fiyat hareketinde olabileceklere rağmen, kendi takdirlerine bağlı olarak piyasa oynaklığından faydalanabilirler.

Binance Futures, likiditeyi ve eldeki fonları korumak ve yatırımcıların risk seviyelerini düşük tutmak için kendi bünyesinde koruyucu sigorta fonları oluşturmuştur. Olumsuz ve beklenmedik durumlarda bu fonlar devreye girebilir.

Daha önce Binance Futures üyelik işlemlerini ve kullanımını detaylı olarak anlattığımız Binance Futures Nedir başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Binance Marjin

Marjin ticareti , tamamen bir varlığın performans spekülasyonuna dayanan bir ticaret şeklidir. Bu alım satım şekli spot alım satıma benzer, çünkü marj alım satımı doğrudan Bitcoin veya BNB gibi dijital varlıkların alım satımını içerir. Aradaki fark, marj ticaretinin, bir dayanak varlığın gelecekteki fiyat hareketlerinden daha fazla yararlanmak için ödünç alınan fonların (bir nevi kredi) kullanımına bağlı olmasıdır.

Marjin hesapları, öncelikle kullanıcıların borç para almasına izin vererek spot hesaplardan ayrılır. Bu ödünç alınan fonların kullanılması, kaldıraç kullanımı olarak bilinen kripto para birimlerine daha fazla ve yüksek oranda yatırım imkanı sunar. Ödünç alınan fonlar, borç verenler için piyasa talebine dayalı bir oranda faiz kazanır.

Bir marjin ticareti başlatmak için, önce yatırımcıdan bir miktar teminat vermesi istenir. Teminat, marjin olarak bilinir. Ardından, tüccar ticaret yapmak istediği kaldıracı seçebilir. 

Örneğin, kaldıraç oranı 10:1 ise tüccarlar 10.000$’lık bir marj pozisyonu açabilir ve bu durumda yatırımcının teminat olarak sadece 1.000$ yatırım yapması gerekir.

Marj ticaretinin bir diğer önemli yönü de kalıcı olarak ticaret yapabilme yeteneğidir. Bu, pozisyonlarını ayakta tutmak için yeterli fona sahip olmaları koşuluyla, bir tacir istediği sürece bir marj pozisyonunun açık kalabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bir marj ticareti olumsuz gittiğinde, tasfiyeyi önlemek için pozisyona daha fazla marj veya teminat yatırmaları gereken ‘ Teminat Çağrısı ‘ denilen şeyi yanıtlamaları gerekir. Yani pozisyonunu sürdürmek için bakiyesine ekleme yapması beklenir.

Binance Futures ve Marjin Arasındaki Farklar

Binance Futures ve Binance Marjin Arasındaki Farkları Gösteren Tablo
  • Alım Satım Çiftleri – Marjin alım satımında tüccar, para birimlerini kendileri satın almak veya satmak yerine, ikisinin göreceli performansı hakkında spekülasyon yapıyor. Aynısı kripto ile işlem çiftleri için de geçerlidir ve AUD/CHF yerine BTC/ETH gibi bir şey belirlersiniz. Bu durumda, Bitcoin ve Ethereum arasındaki göreceli performans hakkında spekülasyon yapıyorsunuz. Burada unutulmaması gereken bir nokta, bir para birimi ne kadar değişkense, o para için piyasada genel olarak o kadar az likidite olduğudur. Bu arada, Futures sözleşmeleri, marjin gibi işlem çiftleri ve varlık eşleşmeleri sunmaz ve bunun yerine sözleşmeler, genel olarak tek bir kripto para birimi veya para birimi (BUSD, USDT, USD) cinsinden ifade edilir.
  • Günlük Faiz Ödemeleri – Binance Futures İşlemlerinde bulunan marj veya kalıcı vadeli işlem sözleşmeleri ile işlem yaparken, işlemler günlük masraflara tabi olacaktır. Fonlama ücretleri ve faiz ödemeleri, her gün tüm işlemlerde dikkate alınır. Günlük faiz giderleri, özellikle uzun bir süre boyunca bir pozisyon taşındığında hızlı bir şekilde büyüyebilir.
  • Fiyatlar – Marjin ile işlem yaparken, kripto para çiftlerinin fiyatları spot piyasaya benzer. Buna karşılık, Futures fiyatı, geçerli spot fiyatına ve teslimattan önceki ara dönemdeki taşıma maliyetine dayanır, buna baz olarak da bilinir. Yani Futures fiyatları ile Spot fiyatları arasında fark olabilir. Vadeli işlem bazında arz ve talepteki değişiklikler nedeniyle dalgalanabilir ve vadeli işlem fiyatlarının geçici olarak spot fiyattan sapmasına neden olabilir. Bu, marj ve vadeli işlem sözleşmeleri arasında arbitraj fırsatları yaratır. Örneğin, bir vadeli işlem sözleşmesindeki fonlama oranı negatifse, tüccarlar marjı kısarak ve kalıcı vadeli işlem sözleşmesinde uzun süre  devam ederek fiyat farklılığından faydalanabilirler.

Futures Hesabı Nasıl Açılır

  • Öncelikle Binance Global üyelik hesabı açmanız gerekiyor. Çünkü Binance TR hesabı ile Futures (Vadeli İşlemler) menüsüne ulaşamazsınız. Eğer henüz Binance Global üyesi olmadıysanız adım adım üyelik işlemlerini açıkladığımız Binance Nasıl Üye Olunur bağlantısını kullanarak üyelik işlemlerine başlayabilir veya üyelik işlemlerinizi kendinizin de tamamlayabileceğini düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantıdan direk üyelik sayfasına geçebilirsiniz:

Binance %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

  • Binance Global üyesi oldunuz. Şimdi sıra ilgili sayfayı bulmaya geldi. Öncelikle Vadeli İşlemler yani aşağıdaki resimde gördüğünüz Binance Futures bağlantısına girmelisiniz. Bunun için; Derivatives>USDⓈ-M / COIN-M Futures bağlantısı tıklanmalıdır.
Binance Kaldıraçlı Nasıl Yapılır Menü
  • Karşınıza Binance trade ekranı gelecektir. Sayfanın sağ üst köşesinde “Open Futures Account” yazısını göreceksiniz. Bu kısımda Binance vadeli işlemlerin yüksek risk içerdiği, fiyat dalgalanmalarında ciddi zararlar görebileceği ve vadeli işlemlerin bazı ülke vatandaşları için kısıtlanmış olduğu ile ilgili bilgiler yer alır. Binance futures referral code yazan kısma tr10 yazarak %10 komisyon indirimi de kazanabilirsiniz.
Binance Vadeli İşlemler Hesap Açma
  • Şimdi karşınıza finansal risklerin farkında olup olmadığınıza dair bir test çıkacak. Şıkları işaretleyip testi tamamladığınızda doğru cevaplar otomatik olarak gösteriliyor. Yanlış cevapları tekrar düzeltip testi tamamlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra Vadeli işlemler hesabınız açılacak ama bir adım daha kaldı o da Spot cüzdanınızdan Futures hesabına para aktarmak hepsi bu. Unutmayın Futures ve Marjin işlemleri yüksek risk içerir

Önemli Noktalar

  • Margin ile 5x’e kadar Futures ile 125x’e kadar kaldıraç kullanarak işlem yapılabiliyor.
  • Futures işlemlerinde funding fee yani fonlama maliyeti çift yönlü çalışır, marjin işlemlerinde ise borrow fee vardır.
  • Marjin’de faiz var Futures işlemlerinde de var ama bu faiz belirli periyotlarda ödenir (4 saatte bir gibi) Faiz ödeme saati gelmeden pozisyonu kapatırsanız bu faizi ödemezsiniz.

DİKKAT: Kaldıraçlı işlemler yüksek risk içerir. Kripto varlıklar diğer finansal araçlara oranla daha risklidir. Riskli bir varlığı riskli bir işlemle alıp-satmak ise çok daha risklidir.

Son Güncelleme: 12 Nisan 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Visited 2 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir