Binance Futures Nedir? Kaldıraç Nasıl Kullanılır?

binance futures logo

Binance Futures (Binance Vadeli İşlemler); kaldıraç kullanımına imkan veren ve borçlanılarak alım satım imkanı sunan, teknik adıyla Binance borsasının kripto para türev işlemler borsasıdır. 2020’nin ilk aylarında başlatılan Binance Futures işlemleri, kripto para piyasasında hem yükseliş yönlü (long pozisyon) hem de düşüş yönlü (short) pozisyona girmenize imkan verir. Ek olarak, Binance Futures kullanıcılara 125 kata kadar (125x) kaldıraç imkanı da sunmaktadır. Platformun dil ayarlarını Türkçe olarak seçtiğinizde Binance Futures yerine Binance Vadeli İşlemler menüsü altından bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli bir hatırlatma: Bu işlemleri yapabilmek için Binance TR hesabı yeterli olmamakta, Binance Global hesabı gerekmektedir. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Binance Global sitesine giriş yapabilir, sitemize tanımlanan bonus avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Peki şimdi de Binance Futures nedir ona değinelim.

Futures Kavramı (Vadeli İşlem Kavramı)

Futures işlemleri; bir kripto para birimini, bir emtiayı ya da başka bir aracı gelecekteki belirli bir zamanda, daha önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden almak ya da satmak için yapılan bir anlaşmadır. 

Binance Vadeli İşlemler Kavramı ve Tanımı

Futures işlem piyasası, kullanıcılar arasında bir emtianın ya da dijital varlığın doğrudan ticaretine izin vermez. Bunun yerine, aslında bu öğeleri temsil eden bir sözleşme alınır ve satılır. Futures işlemlerine konu varlığın asıl el değiştirmesi ise sözleşme gelecekteki bir tarihte uygulamaya konduğu anda gerçekleşir. 

Binance Futures Kavramı

Binance daha önce spot olarak Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara yatırım imkanı sunuyordu. 2020 yılının ilk aylarında ise yatırımcıların kaldıraç kullanmasına ve hem kısa (short pozisyon) hem de uzun (long pozisyon) pozisyonlar açmasına olanak tanıyan bir vadeli işlem platformu olan Binance Futures (Binance Vadeli İşlemleri) başlattı.

Binance Futures Nedir; Binance borsasının işlem menülerinden Derivatives / USDⓈ-M Futures bölümüne girerek Bitcoin ve diğer kripto paralar ile kaldıraçlı olarak uzun ya da kısa pozisyon açabildiğiniz, kripto para alım-satımından daha riskli işlemlerin yer aldığı platform.

Binance Futures İşlemlerine Nasıl Başlarım?

Binance Futures işlemlerine Binance TR kullanıcıları maalesef şu an için erişemiyorlar. Binance TR üyesi olabilirsiniz ancak şu an için Futures işlemleri yapamazsınız. Binance Futures işlemlerine başlamak için Binance Global hesabı açmalısınız. Sadece cep telefonu ve e-mail gibi bilgileri girerek ve doğrulama işlemlerini geçerek kısa sürede hesabınızı açabilir. Daha sonra dilerseniz Binance TR hesabınızı da Binance Global hesabınıza entegre ederek para transfer işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Binance Global Hesabı Açmak İçin Tıklayın

(Sitemize özel %20 komisyon indirimi sağlayan üyelik bağlantısı.)

Neden Binance Futures?

Binance vadeli işlemlerin ne olduğu konusunda bir fikir edindiğinize göre gelin bir de vadeli işlemlerin avantajlarına bakalım:

 1. Yüksek kaldıraç kullanma imkanı. (Kaldıraç nedir? aşağıda açıklıyoruz.)
 2. Uzun (Long) ve Kısa (Short) pozisyon yani hem yükselişte hem de düşüşte kazanma imkanı.
 3. Düşük komisyon oranları.
 4. Kripto para çeşitliliği.
 5. Binance borsasının sağlamış olduğu güven.
 6. Gelişmiş Binance Trade ekranı.
 7. Binance borsasının yüksek işlem hacmi.

Kaldıraç Nedir?

Kripto para piyasalarında daha az sermayeyle daha büyük hacimli işlemler yapılmasına imkan sağlayan sisteme kaldıraç (leverage)  denir. Binance Futures ekranınızda 2x, 5x, 10x, 20x ve hatta 125x şeklinde ifade edilenler kaldıraç oranlarıdır.

Binance Futures Kaldıraç Örneği (AVAX)

Yukarıda Binance Futures kullanılarak yapılan bir alım-satım örneği mevcut. Yatırımcı altcoinlerden Avalanche (AVAX)’a 17,4994 fiyattan giriş yapmış ve LONG pozisyon almış. Yani fiyatın yükseleceği beklentisini taşıyor. Ayrıca kaldıraç olarak da 20x seçmiş. Yani yatırdığı miktarın 20 katı olarak işlem açmış. Sonuçta AVAX fiyatı 58,3801‘e yükselmiş ve yatırımcı bu işlemden %1400,50 kar elde etmiş.

Binance Futures Kaldıraç Örneği (BLZ)

Yukarıda Binance Futures kullanılarak yapılan bir alım-satım örneği daha mevcut. Yatırımcı bu kez Bluzelle (BLZ) altcoinine 0,26530 fiyattan SHORT pozisyon olarak giriş yapmış. Yani yatırımcının beklentisi fiyatların düşeceği yönünde. Öyle de olmuş, fiyat 0,19511‘e geldiğinde 20x kaldıraç kullanan yatırımcı bu işlemden %719,35 kar elde etmiş.

Kısaca Long ve Short Kavramları

İngilizce olan bu kelimelerin kökeninden yola çıkarak akılda kalması açısında long pozisyona girdiğimizde büyüme, uzama, artma bekleriz. short pozisyona girdiğimizde küçülme, kısalma, azalma bekleriz. Fiyatlar beklentiniz yönünde hareket ederse kar edersiniz. Beklentinizin tersinde fiyat hareketleri olursa zarar edersiniz.

Bu konuda daha önce detaylı olarak açıklama yapmıştık. Short ve Long Pozisyon Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Binance ve Binance Futures Hesabı Farklı Mı?

Hali hazırda Binance.com üzerinde hesabı olanlar Binance Futures kullanabilirler. Binance hesabı açmak ve Binance hakkında detaylı bilgi almak için daha önce yazdığımız Binance İncelemesi yazımızı okuyabilirsiniz. Yeni Futures hesabı açmak için sadece doğru menüye girip hesabı 1dk’lık bir işlemle aktif etmeleri gerekiyor. Binance size Futures işlemlerin risklerini hatırlatmak adına bir test sunacak bunu cevaplamanız isteniyor. Yanlış da cevaplasanız size doğru şıkları sistem gösterecek.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Binance Futures hesabı açarken referans kimliği (indirim kodu) alanı mevcut buraya girdiğiniz kod size üyeliğiniz boyunca komisyon indirimi sağlayabilir. O yüzden kod girerek üye olmak önemlidir. Maksimum indirim sağlayan Binance Futures referans kodu: tr10‘dur. Bu kod ile Binance Futures üyeliği açarsanız ödediğiniz komisyonlardan %10 indirim alacaksınız.

Binance Futures Referans Kodu - Binance Futures %10 İndirim Kodu

Binance TR İle Vadeli İşlemler Hesabı Açma Mümkün Mü?

Binance hesabı dendiğinde bu kelime iki kavramı ifade etmektedir. Bunlardan ilki “Binance TR” bir diğeri ise “Binance Global”‘dir. Yani Binance hesabı açılış işlemleri her iki sitede ayrı ayrı yapılmaktadır. Türkiye’de birçok kullanıcı Binance TR hesabı açmış olup, Binance TR üzerinden vadeli işlemler (futures işlemleri) yapılamamaktadır. Evet hem Binance Global hem de Binance TR borsalarına ayrı ayrı üye olmak gerekiyor.

Binance Global hesabı açtıktan sonra, para yatırma ve çekme işlemlerini Binance TR hesabınızla yapabilirsiniz. Öncelikle kimlik doğrulama işlemlerini bitirmeniz gerekiyor. Kara paranın aklanması kuralları çerçevesinde bu Binance tarafından zorunlu tutulmakta.

Binance Global para yatırma ve çekme menüsü altında Binance TR’den aktarım menüsünü göreceksiniz. Binance TR şifreniz ile iki hesabı birbirine bağlayabilir sonrasında ise kolayca hesaplar arası fon ve kripto transferi yapabilirsiniz.

Binance TR Vadeli İşlemler Hesabı

Futures İşlemlerin Riski

Kaldıraçlı işlemler, yatırımcılara yüksek kar potansiyeli sunar. Ancak, aynı zamanda yüksek risk de taşır. Kaldıraç oranı arttıkça, yatırımcının zarar etme olasılığı da artar.

Kaldıraçlı işlemin zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kayıplar büyüyebilir: Kaldıraç oranı arttıkça, yatırımcının zarar etme olasılığı da artar. Örneğin, 10x kaldıraç oranı olan bir işlemde, yatırımcının pozisyonu piyasanın lehine %10 hareket ederse, yatırımcı %100 kar elde eder. Ancak, pozisyon piyasanın aleyhine %10 hareket ederse, yatırımcı %100 zarar eder.
 • Teminat tamamlama çağrısı yapabilir: Kaldıraçlı işlemlerde, yatırımcı teminat olarak bir miktar para yatırır. Piyasanın aleyhine hareket etmesi durumunda, yatırımcının yatırdığı teminat yeterli olmazsa, aracı kurum teminat tamamlama çağrısı yapabilir. Bu çağrıya uyulmaması durumunda, pozisyon likidasyona uğrar ve yatırımcı tüm teminatını kaybeder.
 • Bağımlılık riski: Yüksek getiri yatırımcıya cazip gelirken, bunun bir alışkanlığa hatta bağımlılık haline gelmesi de zaman zaman mümkün olmakta. Yatırımcıların bu konuda da dikkatli olması gerekir.

Kaldıraçlı işlem yapmak isteyen yatırımcıların, bu riskleri göz önünde bulundurması ve gerekli önlemleri alması gerekir. Bu önlemler arasında, kaldıraç oranını dikkatli seçmek, sığ kripto varlıklardan uzak durmak, stop-loss (zarar kes) kullanmak ve piyasayı iyi takip etmek yer alır.

Binance Futures İle İlgili Son Notlar

Futures işlemleri kaldıraç oranından kaynaklanan hem büyük fırsatlar hem de büyük riskler barındırmaktadır. Bakiyeniz çok kısa sürede artabilirken aynı şekilde çok kısa sürede likidasyon (liq olmak) riskine maruz da kalabilirsiniz. Vadeli işlemlerin yüksek risk içerdiğini bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Sosyal medyada paylaşılan 125x veya 100x gibi görsellerin cazibesine kapılıp riskli işlemlere girmeyin. Borsaların sizlere sunduğu deneme hesaplarında tecrübe kazanmadan Futures işlemleri yapmayın.

Binance Vadeli İşlemler konusunda merak ettiklerinizi bu yazının sonunda yer alan yorum bölümüne sorabilirsiniz. Yorum bölümüne bırakılan soruları mümkün olan en kısa sürede cevaplamaya çalışıyoruz.

Binance Global Hesabı Açmak İçin Tıklayın

(Sitemize özel %20 komisyon indirimi sağlayan üyelik bağlantısı.)

Son Güncelleme: 12 Nisan 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir