Binance Vadeli İşlemler Nedir?

Binance Vadeli İşlemler Nedir?

Kripto paraların önlenemez yükselişi bu sektörün liderlerinden Binance borasının da yükselişini beraberinde getirdi. Yatırımcılar uzun süredir Binance borsası aracılığı ile alım-satım işlemi yapıyorlar ancak birçok kullanıcı Binance borsası tarafından sunulan “Vadeli İşlem” seçeneğini pek de kullanmıyor. Biz de bu makalede Binance Vadeli İşlemler hakkında hem bilgi vereceğiz hem de Vadeli İşlemler hesabınızı nasıl aktif edeceksiniz bu konulara açıklık getireceğiz. Makaleyi okuduğunuzda sosyal medyada gördüğünüz 5x, 10x, 100x gibi uçuk kazanç paylaşımlarının da ne anlama geldiğini anlamış olacaksınız.

Vadeli İşlem Nedir?

Vadeli İşlemler, gelecekteki belirli bir zamanda bir dayanak varlığı önceden belirlenen bir fiyattan almak veya satmak için yapılan bir sözleşmedir. Varlığa (BTC) sahip olduğunuz Spot Alım Satımının aksine, BTCUSDT gibi bir Vadeli İşlemler pozisyonu açtığınızda, gelecekte karşı taraftaki yatırımcılardan belirli bir fiyat üzerinden BTC almak veya satmak için sözleşme yapmış olursunuz.

Vadeli işlemler yatırımcıları, fiyat düşüşlerinden kâr etmelerini sağlayan bir Vadeli İşlemler sözleşmesi satarak açığa satış yapabilir veya varlık fiyatlarına karşı bahis yapabilir. Bu, Vadeli İşlemler Alım Satımını, esasen fiyat artışlarından kâr elde eden Spot Alım Satımdan ayırır. Vadeli İşlemler Alım Satımı kaldıraca da izin verir, yani daha küçük bir sermaye miktarıyla daha büyük pozisyonlar açarak potansiyel kârları (aynı zamanda potansiyel kayıpları) artırabilirsiniz. Bu noktada kaldıraç nedir? sorusu aklınıza gelebilir.

Zaman zaman hem platformlar hem de kullanıcılar Binance Futures kelime çiftini de Binance Vadeli İşlemler ile eş anlamlı kullanmaktadır. Her iki tanımlama ile kastedilen aynı şeydir.

Kaldıraç Nedir?

Kripto para piyasalarında daha az sermayeyle daha yüksek hacimli işlemler yapılmasına imkan sağlayan sisteme kaldıraç denir. Örneğin; Binance borsasında bazı kripto para çiftlerinin hemen yanında 2x, 5x, 10x hatta 125x şeklinde açıklama görürsünüz işte bu rakamlar kaldıracın büyüklüğünü ifade etmektedir. Yani hesabında 100$ olan bir yatırımcı 5x kaldıraç ile işlem yaptığında sanki hesabında 500$ varmış gibi işlem açabilir. Bu işlemi hem düşüş hem de yükseliş yönlü seçebilir.

Unutulmaması gereken nokta kaldıraç oranı yükseldikçe risk de aynı oranda artar ve kaldıraçlı işlemler yüksek risk içerir. Binance gibi kripto para borsaları deneyimsiz kullanıcıların kaldıraçtan uzak durmasını tavsiye etmektedir.

Long/Short veya Uzun/Kısa Nedir?

Binance vadeli işlemlerde long ve short nedir?

Örneğin, ETH fiyatının artacağını düşünüyorsanız ETH için UZUN Pozisyon oluşturabilir, yani ETH’yi düşükten satın alıp fiyat yükseldiğinde satabilirsiniz. ETH fiyatının düşeceğini düşünüyorsanız ETH için KISA pozisyon oluşturabilir, yani ETH’yi yüksek fiyattan satıp fiyat düştüğünde daha düşük fiyattan yeniden satın alabilirsiniz.

Binance Vadeli İşlemlerde Uzun Pozisyon
Binance Vadeli İşlemlerde Kısa Pozisyon

Binance Vadeli İşlemler Hesap Açılışı

Binance Vadeli işlemlerde alım-satım yapmak için izlemeniz gereken birkaç adım var işte bu adımlar:

 1. Binance global hesabı açın.
 2. Hesap açılışı sonrası email adresinize gelen kodu girin.
 3. Hesap doğrulama işlemlerini bitirin
 4. Vadeli İşlemler veya Futures menüsüne girin.
 5. “Vadeli İşlem Hesabı Aç” veya “Open Futures Account” bağlantısına tıklayın.
 6. “Referans Kimliği” veya “Referral Code” kısmına tr10 yazın. (Bu kod size alım satım işlemlerinde %10 indirim sağlayacak. Piyasada daha yüksek indirim sağlayan kod yoktur.)

Not: Referans kodu alanı isteğe bağlı yani opsiyonel olsa da kod girmeniz alım satım işlemlerinde indirim sağladığı için tavsiye edilir. Kod girilmeden açılmış hesaplara sonradan kod girilememektedir.

Binance Vadeli İşlemler Kodu Nedir?

Binance Futures Code

Binance vadeli işlemler hesabını ilk kez aktif edeceklerin %10 indirim sağlayan kodu girmeleri gerekmektedir. Bir kez kod girilmeden hesap oluşturulduğunda daha sonra kod girme imkanı yoktur. Vadeli işlemler hesabını hem web hem de mobil uygulama üzerinden oluşturabilirsiniz.

En yüksek indirim sağlayan Binance vadeli işlemler kodu: tr10

Binance Futures Referans kodu tr10

Binance Sorumlu Alım Satım Araçları

Binance vadeli işlemler piyasasında alım-satım yapmak çekici ve eğlenceli olabilir, ancak alım-satım ciddi bir iştir ve hem finansal hem de duygusal sıkıntılara yol açabilir. Kripto paralar ve diğer dijital varlıklar genellikle yüksek fiyat dalgalanmalarına maruz kaldığı için riskli varlıklar olarak bilinirler. Binance da kullanıcılarını bu risklerden korumak içim çeşitli araçlar geliştirmiştir. İşte bunlardan birkaçı:

 • Bağımlılığı Önleme Uyarısı
 • Bekleme Süresi İşlevi
 • Fiyat koruması
 • Sigorta Fonları
 • Otomatik Kaldıraç Düşürme

Sonuç

 • Binance Vadeli İşlemler, deneyimli yatırımcılar için uygun bir araçtır. Kaldıraçlı alım satım, riskli olabilir ve yeni başlayanlar için uygun olmayabilir.
 • Binance Vadeli İşlemler platformunu kullanmadan önce, platformun özelliklerini ve risklerini tam olarak anlamanız önemlidir.
 • Binance vadeli işlemler platformunu tanımak için “Test Alım-Satım” bölümünü yani Demo bir hesapla alım satım pratiklerinizi ve uygulama üzerindeki tüm araçları risksiz deneme imkanı bulabilirsiniz.
 • Binance Vadeli İşlemler platformunda işlem yaparken, hemen üst başlıkta açıkladığımız risk yönetimi araçlarından “Binance Sorumlu Alım Satım Araçlarını” kullanmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 12 Nisan 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir