Bitcoin’de 10.000$’lık Düşüşün Perde Arkası

Bitcoin'de 10.000$'lık Düşüşün Perde Arkası

ETF fonlarının kabulü ile birlikte rüzgarı arkasına alan Bitcoin 14.03.2024 tarihinde 74.000$ seviyesine kadar gelmiş ve ATH yaparak yatırımcısının yüzünü güldürmüştü. Zirveden gelen satışların ardından bir süre yatay seyreden Bitcoin’de satışlar daha da derinleşerek 19.03.2024’e geldiğimizde 64.000$ seviyelerine kadar geriledi. Peki bu 10.000$’lık düşüşün arkasında ne vardı.

Kar Satışları

2023 yılının ilk çeyreğinde 15.000$-16.000$ maliyetle Bitcoin alıp tutan yatırımcılar, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde 24.000-25.000$ maliyetle Bitcoin alıp tutan yatırımcılar var. ATH sonrası kar realizasyonu yapmak isteyen gerek bireysel gerekse kurumsal yatırımcıların kar satışları bu noktada etkili oldu. Kar satışlarının altında yatan bir diğer neden ise; altcoin rallisinin başlayacağı düşüncesi ile Bitcoin’den çıkan bir kısım paranın altcoinlere kaydırılması olarak da görülebilir.

Bitcoin'de 16.000$ ve 25.000$ Seviyeleri

ETF Fonlarının Gerçekleştirdikleri İşlemler

Kripto para jargonunda “Balina” tabiri; elinde yüklü miktarda kripto para tutan ve yaptığı alım-satım işlemleri ile piyasayı etkileme gücü olan kişi ya da kurumlar için kullanılan bir terimdir. Son dönemde ETF fonlarının kabulü ile birlikte bu fonlar da birer balina haline geldi. Dolayısıyla yaptıkları işlemler küçük yatırımcıyı ciddi anlamda etkilemeye başladı.

Bitcoin Spot ETF Fonları

Bu ETF fonlarının en büyüklerinden biri olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) işlemleri tabi ki analiz ve araştırma firmalarının gözünden kaçmıyor. BitMEX araştırmasının derlediği verilere göre GBTC’den fon çıkışı 18 Mart 2023’de 643 milyon dolara ulaştı.

Tüm bu çıkış ve düzeltme hareketlerine rağmen CoinDesk Indicies verilerine göre; geçen hafta Bitcoin %8,5 düştü yine de son 30 günlük performansına bakıldığında %27 yükselişte olduğu görülmekte.

Düzeltmeler Her Zaman Olur

Piyasalarda fiyatlar ani yükseldiğinde veya olumsuz haberler esmeye başladığında düzeltme ihtiyacı baş gösterir. Sağlıklı bir piyasada ise fiyatlar sürekli yukarı gitmez ve zaman zaman gerçekleşecek düzeltme hareketleri ile fiyatlar istikrar bulacakları seviyelere gelir.

Uzmanlara göre boğa piyasasının devamına yönelik çok sayıda gösterge var. Halving ve Ethereum ETF beklentileri bunlardan birkaçı. Dolayısıyla düzeltme yaşanması uzmanlarca boğanın bitişi olarak yorumlanmıyor. Aksine Bitcoin’in güç toplaması ve daha yüksek seviyelere ulaşması için gerekli bir piyasa işlemi olarak görülüyor.

Son Güncelleme: 19 Mart 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir