Blokzincir Kripto Paralar Bitcoin Kitap İncelemesi

bitcoinkitap

Teknoloji devleri, yatırımcılar, enstitüler ve hatta devletlerden gördüğü büyük destekle popülerliğini günden güne artıran Bitcoin ve diğer kripto paralar (altcoinler) son zamanlarda yoğun ilgi görüyor. Özellikle küresel salgın covid-19 sonrası geleneksel yatırım alanlarını çeşitlendirmek isteyen sektör oyuncuları kripto paraların sağlayacağı fırsatlardan en iyi şekilde faydalanmak istiyor. 

Aynı şekilde küçük yatırımcılar da son günlerde daha fazla duyduğu bitcoin, kripto para, blok zincir, fintech vb. kavramları araştırmaya bu konuda finansal okur-yazarlıklarını geliştirmeye çalışıyorlar. Bitcoin de hayatımıza yeni giren kavramlardan sadece birisi.

Dr. Vedat Güven ve Erkin Şahinöz hocalarımız bu alandaki fırsatları görmüş ve 2018 yılında bu konuda kapsamlı bir kitap hazırlamışlar.

Blokzincir (Blockchain) ve Bitcoin evreninde kullanılan hemen hemen tüm terimler açıklanmış ayrıca sistemin çalışma prensibi özellikle bu alana uzak olanlar için dahi anlaşılabilir bir şekilde sunulmuş.

Kitabın “Blokzincir’in Sosyolojisi” adlı 4. bölümünde hemen hemen herkesin aklına takılabilecek: Bitcoin para mıdır?, Devletsiz para olur mu?, Bitcoin yasal mı?, Bitcoin bir ponzi oyunu mu? gibi çok çeşitli sorulara cevaplar bulabileceksiniz.

bitcoinkitap4

Üstadlar Kitap İçin Ne Demişler

Erkin Şahinöz ve Dr. Vedat Güven, objektif yaklaşımlarıyla, konuyu en başından ele alıp son derecede anlaşılır bir çerçeve içine oturtarak incelemiş ve değerlendirmişler. Bu konuda birçok yazı ve inceleme okudum, bu kadar kapsamlı ve anlaşılır olanını ilk kez görüyorum.

Dr. Mahfi Eğilmez 

Pek çok insan kripto paraların gelişimi için karşılıksız çalışıyor, felsefi görüşler ortaya koyuyor. Sevgili Erkin Şahinöz ve Vedat Güven sadece bu tartışmaya katılmakla kalmıyor sizin de katılabilmeniz için gerekli alt yapıyı sağlıyor.

Şant Manukyan

Önümüzdeki süreçte hayatımızdaki yeri her geçen gün artacak olan kripro paralar ve bunların arkasındaki teknolojileri öğrenip finansal okur-yazarlığını artırmak isteyenler ve bu konularla zaten içli dışlı olup, derinlemesine bilgi edinmek isteyenlerin de alıp keyifle okuyabilecekleri kapsamlı bir kitap. Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Son Güncelleme: 1 Kasım 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir