Elon Musk ve Bill Gates Metaverse ve Web 3 Hakkında Konuştu

Metaverse ve Web 3 Hakkında Konuştu

Teknoloji dünyasının iki dev ismi Elon Musk ve Bill Gates de sonunda Metaverse ve Web 3.0 tartışmalarına dahil oldu. Son zamanlarda, “metaverse” ve “Web 3” terimleri birbirinin yerine kullanılsa da her ikisi de daha iyi bir geleceğin interneti vizyonuna işaret etmektedir. Özellikle NFT çılgınlığı ve akabinde Facebook şirketinin ismini META olarak değiştirmesi ve şirketi yeniden konumlandırmasından sonra Metaverse kelimesini daha sık duyar olduk ve popüler isimler de bu konuda birbiri ardına açıklamalar yapmaya başladılar.

Elon Musk’ın Açıklamaları

Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk, “Metaverse” konusuna şu anda çok sıcak bakmadığını açıkladı. Musk, metaverse’nin günümüz mevcut teknolojileri ile potansiyel kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratan bir deneyim getirdiğini belirtti ve “Bütün gün yüzüne bir ekran yapıştıran (VR başlık) ve hiç ayrılmak istemeyen birisini düşünemiyorum.”  şeklinde açıklamalarda bulunan Musk, Metaverse özelinde şimdilik benzersiz, zorunlu, olmazsa olmaz bir kullanım senaryosu görmediğini de belirtti.

Kripto piyasasının yakından tanıdığı Musk ayrıca Web 3.0 diğer adıyla Web3 hakkında da konuştu. Web 3 fikrini gerçek bir projeden çok bir pazarlama ürünü olarak gördüğünü belirtti ve bunu tam olarak kavrayamadığını aktardı. Musk konuşmasını bitirirken şu şerhi düşmeyi de ihmal etmedi: “Belki de bu yeni teknolojileri anlamayacak kadar yaşlıyım…”

Metaverse: hiçbir şeyiniz olmayacak ama mutlu olacaksınız

Bill Gates’in Açıklamaları

Bill Gates, yayınladığı bir blog yazısında önümüzdeki iki veya üç yıl içerisinde tüm sanal toplantıların; metaverse evreninde insanların kendilerini temsil eden bir avatar kullanarak yapılacağını düşündüğünü aktardı. Bill Gates, toplantıların metaverse evreninde üç boyutlu avatarlar ile yapılır hale gelmesinin kendisine çok uçuk görünmediğini ve yakın gelecekte bunu görebileceğimizi açıklıyor.

Özellikle Covid-19 ve salgın hastalıkları konusundaki öngörüleri ile kimi çevrelerce kötü adam ilan edilse de teknoloji çevreleri Bill Gates’in fikirlerini ve öngörülerini hala çok değerli buluyor. Son olarak Omicron varyantının doğru adımlar atılması halinde 2022 yılı sonunda tamamen ortadan kalkacağı şeklindeki öngörüleri de günlerce medyada dolaşmıştı.

Son Güncelleme: 24 Aralık 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir