Yeni Nesil Oyun Deneyimi IGO Nedir?

IGO Nedir

Kripto para, online oyun, blokzincir gibi alanlara ilgi duyuyorsanız her gün hayatınıza yeni kelimeler yeni kısaltmalar girmekte. Okuduğunuz, dinlediğiniz veya izlediğiniz şeyleri tam anlamıyla kavramak için bu kavramları öğrenmek zorundasınız. Şu günlerde her yerde duyduğunuz Metaverse kavramını bilmezseniz Facebook’un neden ismini META olarak değiştirdiğini de anlayamayacak, hızla geçen teknoloji trenine yetişemeyeceksiniz. Biz de bu aşamada kripto para sektörüne bir köşesinden tutunmuş okuyucularımız için IDO, ICO gibi klasik kavramların yanına bir yenisini daha ekleyip IGO kavramını açıklamaya çalışacağız.

ICO ve IDO Nedir?

IGO kavramına geçmeden önce, kripto para sektöründe sıklıkla duyabileceğiniz ICO ve IDO kavramlarından da bahsetmezsek olmaz. Aslına bakılırsa temelinde bunların hepsi birer fon toplama yöntemidir. Yani kaliteli bir iş fikri olan geliştirici projesini büyütmek ve hayallerini gerçekleştirmek için sermayeye ihtiyaç duyar. Aradığı sermayeyi de ICO, IDO ve hatta IGO olarak bulabilmektedir.

ICO NEDİR: İngilizce “Initial Coin Offering” kelimelerinin kısaltması olan ICO; piyasaya yeni sürülecek ve daha yolun başında olan bir coin veya token için fon toplama sürecini ifade eder. ICO yolu ile projeye katılanlara çeşitli avantajlar, ön alım, sunulan hizmetlere erken erişim gibi imkanlar sağlanır. İlk kripto para arzı da denilen bu süreç hem proje sahibi hem de yatırımcıları için karlı olabileceği gibi kötü projelerin seçilmesi halinde kayıp ve zararlarla da sonuçlanabilir.

IDO NEDİR: İngilizce “Initial Dex Offering” kelimelerinin kısaltması olan IDO; merkeziyetsiz kripto para borsalarında yapılan ön satışı ifade etmektedir. Burada yatırımcılar beğendikleri/inandıkları kripto paraların erken yatırımcısı olup, proje büyüdükçe yatırımcılarda kar elde etmeye odaklanır. Aynı şekilde proje sahipleri için de güzel bir fon toplama yöntemidir.

IGO Nedir?

IGO Nedir? IGO Yatırımı Nasıl Yapılır?

İngilizce “Initial Game Offering” kelimelerinin kısaltması olan IGO; sadece oyun sektörüne özel bir kavram olup, token ya da coinin kripto para borsalarında satışa çıkmadan önce ön satıştan alınması sürecidir. Bu sürece oyun içi ürünler, özel haklar veya oyun karakterleri gibi NFT parçalarda dahil olabilir. ICO ve IDO da benzer işleve sahip olsa da buradaki fark IGO sadece oyun sektörüne ait bir tabirdir.

IGO’da amaç; oyunu geliştirmek, pazarlama gibi faaliyetleri hızlandırmak için fon toplamak ve bu fonu oyunun bir sonraki aşamasına ulaşmasında kullanmaktır. Yatırımcılar tarafından bakacak olursak; onlar da erken dönem yatırımcısı olarak oyun geliştirildikçe ellerindeki token ya da coinin değeri artmakta ayrıca oyun içi karar mekanizmalarında söz sahibi de olabilmektedirler. Tabi ki her projede olduğu gibi IGO projelerinin de yarım kalma, tamamlanamama gibi riskleri barındırdığı bilinmelidir.

Neden IGO Yatırımı?

Yatırımcılar genellikle çeşitli proje alternatiflerini inceleyerek, ileride yüksek kazanç sağlayacağını düşündükleri projelerin bir parçası olmak isterler. Şu anda oyun sektörü ve kripto para ekosistemi tüm dünyada hızla büyüyor. Bu alanda doğru projelere yatırım yapanlar kısa sürede sermayelerini hayal ettiklerinden bile daha yüksek rakamlara çıkarabiliyorlar. Hem kripto para ekosisteminde hem NFT pazarında hem de oyun sektöründe yer alabileceğiniz en güzel seçenek gelecek vadeden bir IGO bulmak.

Bu tür projelerin erken aşama yatırımcısı olmanın nasıl bir kazanç sağladığını anlamak için; Bitcoin’i 1 cent seviyelerinden alıp bugüne kadar tutanların ellerindeki serveti hayal etmek yeterlidir. IGO yatırımı sadece coin ya da tokenden oluşmaz. IGO yatırımınız aşağıdaki şekillerde olabilir:

  • NFT oyun karakterleri: sadece size özel ve sizin geliştirdiğiniz ve istediğinizde NFT pazar yerlerinde satışa çıkarabileceğiniz bir karakterden bahsediyoruz. Bu bir savaşçı olabileceği gibi bir yarış atı da olabilir.
  • NFT oyun aksesuar ve ekipmanları: oyun içinde bir karakteriniz var ve ona özel silahlar, elbiseler ya da onu güçlendiren nesneler ve bunların tamamı sadece size ait. Dilediğiniz zaman pazar yerinde satışa çıkarabilir ya da daha da elinizde tutarak değerlenmesini bekleyebilirsiniz.
  • NFT oyun alanları: evet oyunun geçtiği alanın sahibi olabilir ve buradan kira da kazanabilirsiniz. Örneğin formula 1 pistiniz var ve burada düzenlenen her yarıştan para kazanabilirsiniz.

IGO Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımcılar bir IGO yatırımı yapmak istediklerinde küçük, henüz kendini ispatlamamış ağlarda zaman zaman dolandırıcılık vakaları ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Süslü web sayfaları ve kulağa hoş gelen vaatlerle toplanan fonlar ve ortadan kaybolan proje sahipleri. Yatırımcıların en çok korktuğu şey küçük birikimlerinin bir anda kaybolmasıdır. Bu alanda sadece küçük ve sığ platformlar yok. Örneğin Binance borsası da zaman zaman launchpool ve launchpad şeklinde yeni projeleri müşterilerine sunmaktadır.

Mines of Dalarnia (DAR); projesi bunlardan biridir. ICO şeklinde ve ilk olarak Binance Launchpool üzerinden yatırımcıları ile buluşacaktır. Burada yatırımcılar havuza BNB ve BUSD vererek 30 gün boyunca farm yapar ve DAR token kazanırlar. Yani Binance örneğinde olduğu gibi IGO yatırımınızı büyük kripto para borsalarında da yapabilirsiniz. NFT bunun neresinde gelin şimdi bir de ona bakalım.

IGO Yatırımı ve NFT İlişkisi

NFT Nedir?

Non-Fungible Token kelimelerinin kısaltması olan NFT; blokzincir teknolojisi kullanarak benzersiz ve değiştirilemez bir dijital öğeyi temsil etmek için kullanılır. Örneğin; NFT’ler sanat, ses, tweet, video, video oyunlarındaki öğeler ve diğer yaratıcı çalışma biçimleri gibi dijital dosyaları temsil edebilir. Yani gerçek dünyada koleksiyon değeri taşıyan ne varsa dijital dünyada da koleksiyon değeri taşıyan şeyler benzersiz ve kopyalanamaz bir şekle sokularak NFT haline getirilebilir.

NFT’ler Neden Değerli?

Tüm diğer varlıklarda olduğu gibi, arz ve talep piyasa fiyatının temel belirleyici faktörleridir. NFT’lerin kıt doğası ile oyunculardan, koleksiyonculardan ve yatırımcılardan gelen yüksek talep nedeniyle, insanlar genellikle NFT’ler için çok para ödemeye hazırdır. Son dönemde özellikle dijital oyun yaratıcıları NFT’nin sunduğu avantajları keşfettiler ve bu alanda yeni projeleri ardı ardına piyasaya sürmeye başladılar.

Binance NFT Pazarı

Binance NFT Pazarı diğer adıyla Binance NFT Marketplace ise NFT sektörüne yeni bir soluk getirmiştir. Dijital sanat eserlerini oluşturmak ve bu sanat eserleri sergilemek için sanatçıları, yaratıcıları ve kriptopara meraklılarını tek bir platform altında bir araya getiriyor. Ayrıca Binance tarafından seçilmiş özel koleksiyonlar ve yalnızca kutuyu açtığınızda sürpriz bir NFT içeren gizemli kutular ile rakiplerinden bir adım önde.

Binance NFT Pazarından Bir IGO

Projenin adı DeRace; bu proje ile kendi NFT atlarınıza sahip olabilir, onları dilediğiniz gibi yetiştirebilir hatta kendi hipodromunuzu kurabilir ve tüm bunlardan kazanç sağlayabilirsiniz. Şu an DeRace yarış atları Binance NFT Pazar Yerinde (www.binance.com/tr/nft) satışa çıkmış durumda. Bazıları açık artırma usulü ile satılırken bazılarının ise doğrudan alım fiyatı mevcut. Bu NFT atların sahibi olanlar ileride oyun geliştikçe atlarını oyun içinde kullanabilir ya da diledikleri zaman Binance NFT Pazarında satabilirler.

derace

Binance NFT Pazarından NFT Nasıl Alınır?

Aşağıdaki 4 kolay adımı izleyerek Binance hesabı açabilir, doğrulama işleminizi yapabilir, hesabınıza para yükler ve NFT pazar yerinden istediğiniz NFT eserini satın alabilirsiniz. Size gereken sadece aşağıdaki 4 adımı izlemek ve Binance NFT dünyasına adım atmak.

1. Adım Binance Hesabı Açmak: Dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’da bir hesabınız yoksa hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak %20 komisyon indirimli olarak bir hesap açın. Binance %20 Komisyon İndirimli Hesap Açılışı

2. Adım Doğrulamayı Tamamlamak: Kripto para borsalarına para yatırma ve çekme işlemlerini sorunsuz gerçekleştirmek için hesabınızın doğrulama işlemini yapmanız gerekir. Yani üye olan kişinin siz olduğunun borsa tarafından teyit edilme süreci.

3. Adım Hesabınıza Fon Eklemek: İster Türk bankaları aracılığıyla Türk Lirası olarak isterseniz de başka bir kripto hesabından kripto varlık olarak hesabınıza fon yükleyebilirsiniz. Daha sonra yüklenen fonları NFT bölümüne aktarmalısınız. Bunların hepsi tek tıklama ile hızlıca yapılabilmektedir.

4. Adım Bir NFT Almak: Bunun için yapmanız gereken ilk iş Binance NFT Pazar Yerini ziyaret etmek olmalı. Tüm işlemleri tamamladığınıza göre DeRace yarış atlarından birini alabilirsiniz. Kim bilir belki de bu yarış atı size yeni kapılar açacaktır.

Son Güncelleme: 29 Ekim 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir