Binance Tron Ağı Üzerindeki USDC Desteğini Sonlandıracak

Binance Tron Ağı Üzerindeki USDC Desteğini Sonlandıracak

Kripto para borsası Binance, Tron (TRC20) ağı üzerinden gerçekleştirilen USD Coin (USDC) yatırma ve çekme desteğini sonlandırma kararı aldığını duyurdu. Binance borsası tarafından yapılan açıklamada; bu hamlenin Binance’in sektörel değişimlere uyum sağlama ve kullanıcı deneyimini artırma hedefinin bir parçası olduğu, benzer uygulamaların gelecekte de devam edeceği mesajı verildi.

Son Tarih 5 Nisan 2024

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, 5 Nisan 2024 tarihinde Türkiye saati ile (TSİ) 05.00’dan itibaren kullanıcılarının artık Binance’e Tron ağı (TRC20) üzerinden USDC token yatıramayacaklarını veya çekemeyeceklerini belirten bir açıklama yayımladı.

Kullanıcıların dikkatinden kaçabilecek bir nokta ise; kararın sadece USDC kripto para birimini etkilediği, USDT varlıklarının yatırılması ve çekilmesinde bir sorun olmadığı.

Binance’in yaptığı bu düzenleme yalnızca Tron blok zinciri üzeründen işlem gören USDC varlıklarına özel olduğundan, stablecoin’in (USDC), Ethereum gibi diğer ağlara yatırılması ve çekilmesi bu düzenlemeden etkilenmeyecektir.

Piyasa Hakimiyeti Tether’de

USDC pazar payını her geçen gün artırsa da hiç kuşkusuz pazarın lideri uzunca bir süredir Tether (USDT). Geçtiğimiz aylarda Binance borsasının stablecoin’i olan BUSD’nin aşama aşama kaldırılması ve nihayetinde FDUSD şeklini alması ile devam eden süreç USDC ve USDT’nin pazar payını artırması ile sonuçlanmış ancak liderliği Tether kimseye kaptırmamıştı.

Zincir üstü analiz firması Glassnode verilerine göre USDT’nin karşılaştırmalı piyasa hakimiyeti son zamanlarda yükselmeye devam etti. Aşağıdaki görselde yer alan stablecoin’ler Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), Dai (DAI) ve TrueUSD’dir (TUSD) olup Bitcoin fiyatının izlediği değişim de grafik üzerinde görülmektedir.

USDT, USDC, BUSD, TUSD Piyasa Hakimiyeti Grafiği

Son Güncelleme: 25 Mart 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir