Bitcoin’i Kim Kontrol Ediyor?

Bitcoin'i Kim Kontrol Ediyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, en büyük Bitcoin (BTC) sahiplerinin %1’inden daha azının yani balinaların dolaşımdaki tüm BTC’nin dörtte birinden fazlasını kontrol ettiği iddia ediliyor. Amerikan kar amacı gütmeyen özel bir araştırma kuruluşu olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (The National Bureau of Economic Research), 10.000 Bitcoin hesabının veya tüm BTC sahiplerinin %0.01’inin 5 milyon BTC’ye veya dolaşımdaki 18.9 milyon madeni paranın %27’sine sahip olduğunu iddia eden bir çalışma yayınladı.

Araştırmanın sonuçları çok net değil çünkü 10.000 Bitcoin hesabı demek 10.000 farklı kişi ya da kurum demek değil. Aynı kişi ya da kuruma ait çok sayıda hesap olabilir. Bu da demek oluyor ki az sayıda kişi Bitcoin fiyatının yönünü tayin etme gücüne sahip. Dolayısıyla yatırımcıların baktığı metriklerden biri olan cüzdan sayısındaki artış bu açıdan önemli.

The Wall Street Journal’ın 20 Aralık’ta yaptığı bir habere göre, %1 tarafından tutulan BTC miktarı yaklaşık 232 milyar dolara eşit.

MIT Sloan School of Management’tan finans profesörleri Antoinette Schoar ve London School of Economics’ten Igor Makarov tarafından yürütülen çalışma, Bitcoin’in sanıldığı kadar merkezi olmadığını göstermeyi amaçlıyor. Bitcoin savunucuları, Bitcoin ağının en büyük ilkelerinden biri olarak merkeziyetsizliği savunuyor ama yeni rapor kripto topluluğu için soru işaretleriyle dolu olabilir.

Nakamoto’nun Elindeki Bitcoinler

Satoshi En Zenginler Listesinde

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan’a göre, dolaşımdaki BTC arzının çoğu, Bitcoin’in bilinmeyen yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından kontrol ediliyor. Greenspan, “Satoshi’nin kripto paraları tek başına toplam arzın %5’ten fazlasını oluşturuyor.” Wiki belgelerine göre Nakamoto’nun elinde 750.000 ile 1.100.000 BTC arasında kripto varlığı mevcut.

Son olarak da dolaşımda olmayan ve sonsuza kadar dolaşımdan çekilmiş Bitcoin konusu var. Kripto sigorta şirketi Coincover’a göre, erişim kaybı nedeniyle yaklaşık 4 milyon BTC artık dolaşımda değil. Bu emek oluyorki çalınma, kayıp, şifre kaybı, donanımsal sorunlar vb nedenlerle 4 milyon Bitcoin artık arzdan sonsuza kadar çekilmiş durumda.

Son Güncelleme: 20 Aralık 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir