Bitcoin 67.000’den 72.000’e Sert Yükseldi

Bitcoin 67.000'den 72.000'e Sert Yükseldi

Bitcoin son bir gün içinde 5000 dolarlık sert bir yükseliş yaparak, fiyatını 72.000 doların üstüne attı. Bu sert yükselişin ETF fonlarının yüklü alımları sonucu tetiklendiği belirtiliyor. Özellikle Bitcoin’de yaşanacak halving (yarılanma) beklentisi de yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisini körüklüyor.

Halving Etkisi

Halving’in ne olduğu ve ne zaman gerçekleşeceği konularını işlediğimiz makalemizi daha önce yayınlamıştık. Bu konularda detaylı bilgiyi bağlantıya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Bitcoin Halving Sonrası Fiyatlar

Bitcoin’in kısa tarihine baktığımızda yarılanma öncesinde ve bazen de yarılanma sonrasında Bitcoin fiyatında yukarı yönlü sert hareketler olduğu görülecektir. Tam tarihi kesin olarak bilinmese de 4. halving’in Nisan ayı sonlarında gerçekleşmesi muhtemel.

halving sonrasi fiyatlar

Genellikle analizler, geçmiş fiyat hareketlerinden yola çıkarak gelecekte oluşması muhtemel fiyat hareketlerinin tahmin edilmesine dayanır. Halving konusuna geldiğimiz de ise; geçmişte yaşanmış 3 halving öncesi de benzer fiyat hareketleri oluşmuş. Şimdi yatırımcılar 4. halving sonrası da benzer fiyat hareketlerinin oluşmasını bekliyorlar.

Unutulmaması gereken noktalardan biri ise piyasa fiyatlarının çok fazla değişkenden etkilenebildiğidir. Küresel risklerin masada olduğu ortamda fiyat hareketlerinin rasyonel seyretmemesi riski her zaman vardır. Yatırımcıların yatırım kararını verirken muhtemel riskleri de göz önünde bulundurması gerekir.

Madencilerin Satış Azaltması

Uzun süredir enerji (elektrik) fiyatlarının yüksekliği nedeniyle zarar yazan madenciler Bitcoin fiyatlarının yükselmesiyle birlikte kar elde etmeye başladılar. Bitcoin madencilik ödüllerinin yarı yarıya azalacağı ve arzın düşeceği halving öncesinde büyük madencilik şirketlerinin bir kısmı kar asatışı yaparken büyük bir kısmı da arz kısıntısına gidiyor. Resmi veriler bize; RIOT, Marathon ve Cleanspark gibi dev madenciliği şirketlerinin BTC satışlarını azalttığını ve stratejilerini bitcoin jargonunda söyleyecek olursak “HODL” olarak değiştirdiklerini gösteriyor.

Bitcoin Madencilik Şirketleri Şubat 2024 Özeti

Bu yıl yatırımcılarına yüksek getiriler sağlayan ve büyüme hedeflerini önemli ölçüde yakalayan saygın madencilik şirketleri arasında Bitfarms Ltd. (BITF), Marathon Digital Holdings (MARA), Bit Digital (BTBT), CleanSpark Inc. (CLSK), Iris Enerji (IREN) yer alıyor. Bu şirketlerin satışlarına etki eden faktörler ise ana hatlarıyla:

  • Bitcoin fiyatı
  • Operasyonel maliyetler
  • Halving stratejileri

Son Güncelleme: 8 Nisan 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir