Bitcoin Dominance Nedir?

bitcoin dominance

Son dönemde Youtube gibi sosyal medya ortamlarında kriptopara teknik analizi ya da kriptopara tahmini yapanların sıklıkla kullandığı bir indikatör var. O da bitcoin dominance. Bu konu ile ilgili çok fazla dezenformasyon var. Bu kelime internette karşınıza “Bitcoin dominans” (btc dominans), “bitcoin dominasyonu” (btc dominasyonu) ya da Türkçeye çevirerek “Bitcoin piyasa hakimiyeti” şeklinde çıkabilir. Biz de örnekler ve grafikler yardımıyla sizlere bitcoin dominance kavramını açıklamaya çalışacağız.

Dominance Nedir?

Dominance; İngilizce bir kavramdır ve üstünlük, hakimiyet, egemenlik, tahakküm gibi anlamlara gelir. Ekonomi terminolojisinde ise; pazar hakimiyeti, piyasa hakimiyeti anlamına gelir. Yani toplam piyasanın yüzde kaçına hakim olduğunu ölçen bir indikatördür. Bitcoin için konuşursak, toplam kriptopara piyasasının yüzde kaçına Bitcoin’in hakim olduğuna “Bitcoin Dominance” değerine bakarak cevap veririz.

Dominance Değerine Nereden Bakarım?

  • Bu değeri aşağıda “Bitcoin Dominance Canlı Veri” başlığı altında yer alan grafikten anlık olarak canlı canlı izleyebilirsiniz. Beş yıllık olarak hazırladığımız grafikten yıllar itibariyle dominance değerindeki değişmeleri de görebilirsiniz.
  • Bunun dışında sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise Coinmarketcap.com web sitesinde üstte yer alan kısımdan kontrol edebilirsiniz.
coinmarketcapen
İngilizce sitede bakacağınız kısım.
coinmarketcaptr
Türkçe sitede bakacağınız kısım.

Bitcoin Dominance Nasıl Hesaplanır?

Çok basit bir şekilde hesaplanıyor. Hem İngilizce hem de Türkçe kavramlarla formülü gösterelim.

İngilizce:
Bitcoin Dominance = Bitcoin Market Cap / Total Market Cap
Türkçe:
Bitcoin Dominans = Bitcoin Piyasa Değeri / Toplam Kriptopara Piyasa Değeri

Burada “Toplam Kriptopara Piyasası Değeri” 2 piyasanın toplamından oluşur yani;

Toplam Kriptopara Piyasası Değeri = Bitcoin Piyasası Değeri + Altcoin Piyasası Değeri

Dikkat: Dominans’ın düşmesi her durumda altcoinlere para giriyor demek değildir. Altcoinlerde yükselişin başlaması için altcoinlere para girişi olmalıdır. Dominans düşerse şu olur dominans yükselirse şu olur diye kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Sosyal medyada gördüğünüz konuşmaları artık daha bilinçli yorumlayabilirsiniz.

btc alt dominance
Burada gördüğünüz gibi turuncu ile gösterilen BTC dominance düşmeye başladığında ethereum, tether gibi altcoinlerde dominance yükselmeye başlıyor.

Bitcoin Dominance Canlı Veri


Son Güncelleme: 21 Nisan 2022 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir