DCA Nedir? Binance ile Nasıl Kullanılır?

DCA Nedir? Binance ile Kullanımı

Bir varlığa belirli aralıklarla ve sürekli olarak yatırım yapma stratejisine dolar maliyeti ortalaması yani kısaca DCA denir. Biz de bu makalemizde DCA’nın ne olduğunu, artı ve eksi yönleri ile Binance borsasında bu yöntemi nasıl daha etkin kullanabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

DCA Nedir?

DCA, Dolar Maliyeti Ortalaması kavramının kısaltması olup, ingilizce karşılığı ise; Dollar-Cost Averaging olan eski bir yatırım stratejisidir. Bu stratejide bir varlığa belirli aralıklarla ve sürekli olarak yatırım yapma fikri vardır. Bazı kaynaklarda bu stratejiyi “Yinelenen Alım” kavramı altında da görebilirsiniz.

Dolar maliyeti ortalama yöntemini uygulamak için, belirli bir süre boyunca seçtiğiniz kriptoya yatırmak istediğiniz belirli bir miktar parayı seçmeniz yeterlidir. Ardından, piyasanın neresinde olursa olsun, belirlediğiniz hedefe ulaşana kadar paranızı yatırmaya devam edersiniz. Kâr etmeye başladıktan sonra yatırımlarınızdan para çekme isteğine direnmek zor olabilir, ancak en çok kazanmak ve riskinizi en aza indirmek için planınıza bağlı kalmanız çok önemlidir.

DCA Stratejisinin Artıları

  • Yanlış zamanda yatırım yapma riskini azaltır.
  • Yatırımlarınızı küçük parçalara bölebilirsiniz.
  • Uzun vadede küçük miktarlarla yatırıma olanak sağlar.
  • Her gün borsa ekranı izlemektense zamanınız size kalır.
  • Yüksek fiyat oynaklıklarının etkisini azaltır.

DCA Stratejisinin Eksileri

  • Piyasanın iyi performans gösterdiği dönemlerde yatırımcının daha az kazanmasına yol açar.
  • Yöntem doğru olsa da yanlış kripto para seçimi size uzun vadede de kaybettirebilir.
  • Kendi araştırmanızı yapmak (DYOR) olası olumsuzluklara karşı sizi korur.

DCA Binance İle Nasıl Kullanılır?

1-Binance üyesi olmak için tıklayın. Eğer üyeliğiniz varsa Binance uygulamasına giriş yapın ve ana ekrandaki [Kredi/Banka Kartı] ögesine dokunun. Doğrudan Binance Yinelenen Alım sayfasından da işlemlerinize devam edebilirsiniz.

binance mobil ekran

2-Kullanmak istediğiniz itibari para birimini ve satın almak istediğiniz kripto parayı seçin. Özelliği etkinleştirmek için [Yinelenen Alım] ögesinin yanındaki [Etkinleştir] seçeneğine dokunun. 

binance yinelenen alim

3-Yinelenen alımınızın sıklığını haftalık, iki haftada bir veya aylık olarak ayarlamak için tarihe dokunun. Yinelenen alımın gerçekleşeceği gün ve saati de seçebilirsiniz. Seçimlerinizi kaydetmek için [Onayla] ögesine dokunun.

binance yinelenen alim2

4- Ödeme yönteminizi seçin ve ardından emir bilgilerini göreceksiniz. Bilgileri kontrol edin ve 1 dakika içinde [Onayla] ögesine dokunun. 

Not: 1 dakika süreyi geçirdiğiniz takdirde alacağınız kripto fiyatı ve miktarı yeniden sistem tarafından yeniden hesaplanacaktır.

Önemli Noktalar

DCA Stratejisini yani Yinelenen Satın Alma işlemini düşünmeden önce finansal hedeflerinizi, risk iştahınızı ve ticaretle ilgili rahatlığınızı dikkatlice değerlendirdiğinizden emin olun. Ne kadar portföyünüz var? Ne kadarını DCA için ayırabilirsiniz? Ne sıklıkla yatırım yapacaksınız? Hangi kripto varlığını seçeceksiniz? gibi bir dizi soruya cevap vermek durumunda kalacaksınız.

Binance borsasının tüm bu işlemleri adım adım gerçekleştirmesi, otomatikleştirmesi ve kullanıcı dostu bir arayüz ile sunması ise işlerinizi kolaylaştıracak. Binance ile Yinelenen Alım Planları kolayca değiştirilebilir, duraklatılabilir ve iptal edilebilir.

Son Güncelleme: 26 Nisan 2022 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir