En Pahalı 5 NFT

En Pahalı 5 NFT

Değiştirilemeyen tokenlar veya diğer adıyla NFT’ler; sanata bakışımızı değiştiriyor ve büyük yatırımcılar ve sanat severler de bunu fark etmeye başlıyor. Geçen yıl NFT ismini duyurmaya başlamıştı ancak özellikle son günlerde gelen rekor satışlar ve Visa gibi dev bir kurumsal firmanın NFT yatırımı yaptığını açıklaması gözleri NFT pazarına çekti.

Biz de sizler için bugüne kadar satışı gerçekleştirilmiş en pahalı beş NTF eserini listeledik. En pahalı NFT’ler listesi her geçen gün değişebilir ancak mevcut rakamlara göre en değerli beş eser şimdilik bunlar. Eser isimlerinin çevirisi tam anlamını vermeyeceği için eserleri orijinal isimleri ile bırakıyoruz. Bu eserler bu rakamları eder mi takdir sizin.

Everydays: The First 5000 Days: 69.3 Milyon $

Everydays: The First 5000 Days

Bu şimdiye kadar satılan en pahalı NFT eseri. Uzun süredir dijital sanatlarla uğraşan Beeple’ın İlk 5000 Gün adlı bu eserinde, kendisinin eseri yayınladığı tarihe kadar yaptığı tüm çalışmaları yer alıyor. Son beş yılı aşkın süredir her gün Instagram hesabından bir sanat eseri paylaşan Beeple hepsini tek bir eserde topladı ve bu eseri NFT olarak 69,346,250 milyon dolara sattı. Bu eser başlangıçta takma isim kullanan, ancak daha sonra kimliğini açıklayan Vignesh “Metakovan” Sundaresan tarafından satın alındı. İkinci en yüksek teklif ise hepinizin yakından tanıdığı TRON ağının kurucusu Justin Sun’a aitti.

CryptoPunk #7523: 11.8 Milyon $

CryptoPunk #7523

Muhtemelen aklınızdaki ilk soru şu: Cryptopunk nedir? CryptoPunk; her biri benzersiz özelliklere sahip 10.000 küçük, 8 bit tarzında Ethereum ağında oluşturulmuş “punk”lardan oluşan kripto sanat eserleridir. Yani bu sanat eserinden sadece 10bin adet var ve bu sayı artmayacak. Koleksiyoncular için sayının sınırlı ve az oluşu çok önemli. Bunalar Amerikan bilgisayar oyunları firması olan Larva Labs’tan Matt Hall ve John Watkinson tarafından tasarlandılar.

CryptoPunk #7804: 7.56 Milyon $

CryptoPunk #7804

Bu eser 2021’in Mart ayında 4.200 Ethereum karşılığında o günün rakamları ile 7.5 milyon dolara satılmıştı. Bu eserlerin değerini belirleyen nadir oluşları ve bu eserde pipo ve şapka eserin değerini artıran özellikleri.

CryptoPunk #3100: 7.51 Milyon $

CryptoPunk #3100

Gördüğünüz gibi listemizde çok sayıda CryptoPunk. Bu da onlardan biri olan uzaylı serserisi CryptoPunk #3100. Özelliklerine gelince; sadece bir kafa bandı kullanıyor ve bu onun Mart 2021’de 4.200 ETH’ye (7.51 milyon $) satılmasını sağladı.

CROSSROAD: 6.66 Milyon $

CROSSROAD, listenin en başındaki eserin yaratıcısı ünlü dijital sanatçı Beeple tarafından yaratılmış bir NFT’dir. Trump karşıtı mesajlar ile birlikte Trump’ın çıplak vücuduna yazılmış küfürlerle yenilmiş bir Trump benzeri figür içeriyor. Bu NFT, ilk satın alındıktan sadece dört ay sonra, ilk fiyatının yaklaşık 10 katına satıldı.

CryptoPunk Nedir?

CryptoPunk; Ethereum ağında oluşturulmuş, her biri benzersiz özelliklere sahip 10.000 küçük, 8 bit tarzında “punk”lardan oluşan kripto sanat eserleridir.

Son Güncelleme: 31 Ağustos 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir