İngiltere Finans Piyasaları Düzenleyicisi Kripto Eğitimine 670.000 Dolar Ayırdı

İngiltere Finans Piyasaları Düzenleyicisi Kripto Eğitimine 670.000 Dolar Ayırdı

İngiltere Finansal Düzenleme Otoritesi (FCA), suçluların kriptoyu amaçları için nasıl kullandığını açıklamak ve yöntemlerini anlatmak için personel eğitimine yatırım yapıyor. FCA, kripto endüstrisinin içerdiği kara para aklama ve terörizmin finansmanı riskleri konusunda personelin eğitilmesine yardımcı olmak için dış kaynaklardan eğitim almak üzere ihale sözleşmesi yaptı. Tutulacak bu eğitim danışmanlarına tam 670.000$ ödenecek. Hizmet alınacak firma hem kripto para hem de blokzincir teknolojileri alanında uzman olacak.

2021 boyunca FCA, kripto endüstrisiyle ilgili, çoğunluğu tüketiciyi ve yatırımcıları risklerden korumak için bir dizi yüksek önceliğe sahip karar verdi. Bunlardan biri de Ocak ayında perakende yatırımcılar için kripto türevlerinin yasaklanması idi. Bu yasağın nedenleri olarak; fiyat oynaklığını ve tüketici bilinci ve eğitiminin eksikliğini gösterdi. Yeni eğitimler bize gösteriyor ki FCA artık tüketiciyi korumanın ötesine geçiyor ve personelini de bu alanda uzmanlaştırmak istiyor.

FCA Kripto Suçlarında Uzmanlaşıyor

FCA’nın bugüne kadar yaptığı kamu duyuruları tüketicinin korunmasına odaklanmış olabilir, ancak geçen yılın Ocak ayından bu yana düzenleyici, İngiltere’nin kripto endüstrisi için kara para aklama ve terörün finansmanı gibi mali suçları denetleme noktasında kendini konumlandırmıştır. 10 Ocak 2021’de FCA, ülkede kripto faaliyeti yürüten tüm firmaların İngiltere’nin “Kara Para Aklama, Terörün Finansmanı ve Fon Transferi Düzenlemeleri” kapsamına girdiğini açıkladı. O açıklamadan bu yana bazı firmalar lisans alırken bazıları ise hala lisans onay sürecini beklemektedir.

Bu düzenlemelerden en çok etkilenen hiç kuşkusuz piyasanın en büyük oyuncusu olan Binance olacak. Yaz aylarında FCA, Binance’in açık adrese sahip bir genel merkezi olmamasıyla ilgili büyük bir sorunu olduğunu söyledi ve daha sonra, Binance’in nasıl organize olduğu hakkında temel bilgilere bile erişilememesinin yatırımcının korunması önünde engel olduğunu dile getirdi. Binance’dan ise bu konuda henüz bir cevap gelmedi.

Son Güncelleme: 22 Kasım 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir