Piyasa Değerine Göre En Büyük 15 Yapay Zeka (AI) Coin

Piyasa Değerine Göre En Büyük 15 Yapay Zeka (AI) Coin

Yapay zeka (AI), insan zekasını taklit eden bir dizi teknik ve algoritmalar bütünüdür. Temelde, insan zekasının işleyişini taklit eden ve insan benzeri görevleri otomatikleştirmeyi amaçlayan algoritmalar ve modeller geliştirir. Biz de bu makalede yapay zeka alanında faaliyet gösteren kripto para birimlerini inceleyecek ve alanında yaşanan son gelişmelerden bahsedeceğiz.

Makalemizin ana konusuna geçmeden önce yapay zeka(ai) ve büyük veri (big data) kavramlarından da kısaca bahsetmekte yarar var.

Yapay zeka ve büyük veri, birbirini tamamlayan ve güçlendiren iki ayrı teknolojidir. Büyük veri bize yapay zekayı geliştirmek için gerekli olan hammaddeyi sağlarken, yapay zeka da büyük veri yığınlarını analiz etmek ve anlamlı bilgiler çıkarmak için kullanılır.

Yapay Zeka Coinleri Listesi

2022 yılının son çeyreğinde OpenAI şirketinin ChatGPT yapay zeka aracını piyasaya sürmesinden bu yana Yapay Zeka (AI) adından söz ettirmeye devam ediyor. Bu alana yatırım yapan şirketlerinin astronomik değerlemeleri ve ayrıca yapay zeka ile ilgili yatırım araçlarında büyük fiyat sıçramaları da dikkate değer. 2024 yılında da bu trend hız kesmedi ve yapay zeka alanı gittikçe büyüdü. Son örneklerini ise kripto para sektöründe gördük. Özellikle blok zinciri ve yapay zeka birlikteliğinden doğan yeni kripto paralar yatırımcıların gözdesi haline geldi. Biz de burada sizler piyasa değerine göre en çok tercih edilen 15 kripto para birimini listeledik.

Piyasa Değerine Göre En Büyük 15 Yapay Zeka (AI) Coin

Binance Borsası’nda Listelenen Yapay Zeka (AI) Coinler

Binance borsası Türkiye’de oldukça popüler olup Türk kullanıcılar gerek Binance Global gerekse Binance TR borsalarına üye olmaktalar. Her ne kadar iki markada aynı hizmeti veriyor gibi görünse de Binance Global borsası size daha fazla coin çeşidi sunma, ilk halka arzlara katılma fırsatları ve vadeli işlem yapabilme gibi oldukça geniş imkanlar sunar. Bu imkanlara Binance TR ile ulaşamazsınız.

Binance Global %20 + %25 Komisyon İndirimli Üyelik

Biz de sizler için Binance Global borsasında işlem gören, yapay zeka (AI) alanında faaliyet gösteren ve piyasa değerine göre en büyük 10 kripto para birimini listeledik.

Binance Borsasında Listelenen Yapay Zeka (AI) Coinler

Bittensor (TAO)

Bittensor; yapay zeka modellerinin geliştirilmesi ve dağıtılması için merkezi olmayan bir blockchain platformudur. Kullanıcıların, yapay zeka modellerini eğitmek ve çalıştırmak için GPU ve CPU gibi işlem gücü kaynaklarını paylaşmalarına olanak tanır.

Render (RNDR)

Render; özellikle dijital sanatçılar ve içerik üreticileri, RNDR Coin kullanarak ağdaki node operatörlerinden (GPU sağlayıcılarından) gereken GPU hesaplama gücünü kiralayabilirler. Bu bir nevi yüksek başlangıç maliyetlerinin ötelenmesi anlamına gelir. Özellikle yoğun GPU isteyen 3D işlemleri, video işleme veya diğer yoğun grafik işlemleri için kullanılır.

Fetch.Ai (FET)

Fetch.ai; yapay zeka ve blockchain teknolojilerini bir araya getirerek, gerek bireylerin gerekse işletmelerin otomatik işlemler oluşturmasını sağlayan bir platformdur. Karışık geldiğinin farkındayız ve bir örnekle somutlaştıralım. Örneğin, kripto ticaretinde alım-satım farklarını otomatik olarak tespit edebilir ve bu fırsatlardan faydalanmak isteyen yatırımcılara imkan sağlayabilir.

Akash Network (AKT)

Akash Network; bulut bilişim hizmetleri üzerindeki kontrolü şirketlerden alan ve daha fazlasını son kullanıcıların eline veren bir hizmet modeli sunar. Ayrıca AKT geleneksel bulut hizmeti sağlayıcılarıyla da uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Daha ucuz, daha verimli ve daha esnek bulut tabanlı altyapı kullanarak dApp’ler oluşturmakla ilgilenen geliştiriciler için alternatif çözümler sunar.

SingularityNET (AGIX)

SingularityNET; geliştiriciler için AI araçlarını ve kitaplıklarını satmalarını kolaylaştıran bir platform olup, alıcıların ödeme yapmadan önce ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını görmek için oluşturulmuş, herhangi bir AI hizmetini test etmelerine de imkan veren bir ortamdır.

Son Güncelleme: 10 Mart 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir