Dencun Güncellemesi Ethereum Ana Ağda Etkinleştirildi

Dencun Güncellemesi Ethereum Ana Ağda Etkinleştirildi

Ethereum yatırımcısının merakla beklediği Dencun güncellmesi nihayet Ethereum ağında etkinleştirildi. Deneb ve Cancun adında olan ve aynı anda yapılacak iki güncellemenin birleşimiyle hayata geçen Dencun, 2. katman zincirlerindeki işlem ücretlerini düşürecek, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerindeki yükü azaltacak ve bu sayede işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacak.

Dencun Güncellemesi Nedir?

Dencun; birleşmeden bu yana en çok beklenen hard fork olup, katman-2 ağlarının işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltması ve Ethereum’un genel ölçeklenebilirliğini artırması beklenen büyük güncellemelerden biridir.

Ethereum Yol Haritası

Konu ile ilgili olarak Beam Wallet CEO’su Andy Bromberg, verdiği demeçte, “Dencun yalnızca ticareti daha fazla geliştirmek ve yatırımı kolaylaştırmak için ücretleri düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda eşler arası ve ticari ödemelerin kapısını da rekabetçi bir şekilde açacak.” dedi.

Nasıl Çalışır

Deneb ve Cancun olarak bilinen iki güncellemenin toplamından oluşan Dencun, 13 Mart 2024’te aktifleştirildi ve Layer 2 işlemleri için “blob” adı verilen yeni bir yöntem sunuyor.Blob’lar sayesinde, Ethereum altyapısı değişmeden ve zorlanmadan veri kullanılabilirliği artacak. Böylece Base, Optimism, Arbitrum ve Starknet gibi birçok 2. katman projelerindeki işlem ücretleri azalacak.

Bakalım bu güncelleme Ethereum ağında uzun süredir şikayet konusu olan yüksek gaz ücreti sorununa da çare olabilecek mi?

Güncellemenin Ethereum Fiyatına Etkisi

Dencun Ethereum yükseltmesi Çarşamba günü yayına girdi. Binance borsasından aldığımız verilere göre, Dencun piyasaya sürüldükten sonra Ethereum fiyatı %3,2 düşüşle 4.076$’dan 3.949$’a geriledi. Güncelleme esnasında fiyatlarda düşüş gözlense de kısa sürede toparladı. Sorasında ise 3.900 – 4.000 bant aralığında dalgalı bir seyir izlemeye başladı.

Unutulmamalıdır ki; her yükseltme ya da güncelleme, ücretlerin düşürülmesi ve işlem hızının artırılması da dahil olmak üzere Ethereum blok zincirini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla bu da uzun vadede daha fazla değere yol açacak ve fiyatlar da bundan etkilenecektir.

Son Güncelleme: 13 Mart 2024 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir