Binance Coin (BNB) Nereden ve Nasıl Alınır?

BNB Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Son ayların en gözde kripto para birimleri arasında yer alan Binance Coin (BNB) yükselişine devam ediyor. Mart ayının sonunda ciddi bir atılım gerçekleştiren BNB, özellikle Binance platformu içinde kullanımda sağladığı avantajlar ve Binance şirketinin teşvikleri sayesinde hemen her yatırımcının portföyünde kendisine yer bulmayı başarıyor.

BNB Nedir?

Binance Coin (BNB), Binance kripto para borsasında işlem yapmak ve komisyon ödemelerinden indirim almak için kullanılabilen bir kripto para birimidir. Binance Borsası işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsasıdır ve burada saniyede 1.4 milyondan fazla işlem gerçekleştirilir. İşte gerçekleştirilen tün bu alım satım işlemlerinden Binance borsası küçük bir komisyon alır. Hesabında BNB tutan müşteriler ise bu komisyonları daha da düşük tutarlarda öderler. Bu sayede hesabında BNB tutan müşteriler borsaya daha az komisyon ödemiş olur.

BNB, Temmuz 2017’de oluşturuldu ve ilk olarak ERC-20 belirteci ile Ethereum blok zinciri üzerinde çalıştı. Daha sonra Binance’in kendi blok zinciri Binance Chain üzerine taşındı. Şu anda BNB borsa üzerinde çok sayıda işlem çiftini desteklemekte.

BNB İşlem Çiftleri

BNB Nereden Alınır?

Binance Coin yani BNB yatırımı yapmayı düşünüyorsunuz ancak bu kripto parayı nereden alacağınızı bilemiyorsunuz. Haklısınız çünkü BNB her kripto para borsasında listelenmiyor. Örneğin halka açık Coinbase borsasında hesabı olan bir kişi BNB coin alamaz çünkü Coinbase henüz BNB coini listelemedi. Peki nereden alacağız?

BNB Coin alabileceğiniz borsaların en başında hiç kuşkusuz Binance geliyor. Özellikle vadeli işlemler alanında uzman borsalardan biri olan FTX de BNB listeliyor. BNB alabileceğiniz borsaların tam listesini aşağıda veriyoruz:

BNB Nasıl Alınır?

BNB almanın en güvenli yolu BNB’nin kendi yaratıcısı olan Binance borsasını kullanmak. Binance borsasına nasıl üye olacağınızı bilmiyorsanız sitemizde yer alan Binance Borsasına nasıl üye olunur başlıklı yazıda resimlerle adım adım üyelik işlemlerini açıkladık. Siz de 1-2dk harcayarak üyelik adımlarını takip ettiğinizde kolayca Binance hesabınızı açabilirsiniz. Gerekli kimlik doğrulamalarını da yaptıktan sonra hesabınız kullanıma hazır hale geliyor. Bu aşamadan sonra BNB coin alım-satım veya saklama işlemlerinden dilediğinizi yapabilirsiniz.

BNB Alım Satım Ekranı

Yukarıda gördüğünüz resim Binance gelişmiş AL-SAT ekranına ait. Bura BNB’nin 30.04.2021 tarihi saat 15:00 itibari ile değeri olan 606$ görünmekte. Yani siz 1 BNB al emri girdiğinizde hesabınızdan 606$ karşılığı çekilecek ve sizin Binance hesabınıza 1 BNB yüklenmiş olacak. BNB’nin değeri arttıkça sizin birikiminizin değeri artacak, BNB’nin değeri düştükçe sizin birikiminizin değeri de düşecek.

BNB Yakımı Nedir?

Binance Whitepaper’ında belirttiği gibi, her çeyrek dönemde (Yılda 4 kere) kârının% 20’sini Binance Coin’leri geri satın almak ve yakmak için kullanıyor. BNB Yakmak; coinleri kalıcı olarak dolaşımdan çıkarmak yani coin arzını azaltmak demektir. Binance ne kadar coin yakımı yapacağını ise son 3 ay borsada gerçekleştirilen işlem hacmine bağlı olarak belirler. İktisatın bize öğrettiği en temel derslerden biri; arzı azalan bir ürünün fiyatı artar çünkü piyasada daha ender bulunur hale gelir. İşte coin yakma işleminin arkasında da bu iktisadi mantık vardır.

15. BNB Yakımı

Binance en son BNB yakımını Nisan 2021’de (Q1) gerçekleştirdi. Bu 15. yakımda toplam 1.099.888 BNB yakıldı. Yakılan BNB’nin toplam değeri 541,25$ birim fiyattan toplam 593.939.520 USD değerinde. Bu da toplam BNB arzının %0,65’ine denk gelmekte.

BNB Coin Güvenilir Mi?

BNB Coin, Binance Borsası’nın bir ürünü ve Binance borsası ve bu borsanın diğer ürünlerine ne kadar güveniyorsanız BNB Coin de sizin için o kadar güvenli.

BNB Açılımı Nedir?

Binance Coin, Binance borsası tarafından çıkarılan kripto paradır ve BNB sembolü ile işlem yapar. Yani BNB’nin açılımı Binance Coin’dir.

Son Güncelleme: 30 Nisan 2021 tarihinde Merve Alis tarafından yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir